4. بهمن 1396 - 13:10
گزارش بیرجند رسا از روستاهای مرزی خراسان جنوبی؛
فقر ، سهم مرزنشینان شرق /اینجا عمق فاجعه خشکسالی است
فقر و خشکسالی
بیرجندرسا-بر کسی پوشیده نیست که سونامی خشکسالی در خراسان جنوبی مشکلات زیادی را بر روستاییان تحمیل کرده و مُهر محرومیت را بر پیشانی این استان نیز حک کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، روستاهای مرزی خراسان جنوبی ازجمله مناطقی بوده که بیشترین آسیب را از این پدیده طبیعی متحمل شده چرا که به دلیل دوری از مرکز نسبت به سایر روستاها از امکانات کمتری برخوردار هستند.

و اما قصه دنباله دار خشکسالی به همین جا ختم نمی شود چرا که باعث مهاجرت جوانان و خالی شدن روستاها شده است.

این بار گام های استوار قرارگاه ثامن الائمه و آستان قدس رضوی در روستاهای محروم مرزی خراسان جنوبی بذر امید را در دل مردمانش رویانده و مهاجرت معکوس را رقم زده که امید است پایدار بماند.

از این رو راهی روستاهای نقطه صفر مرزی می شویم تا از تازیانه هایی زندگی بر تن خسته روستاییان و نوش داروی مسئولان سخن بگوییم.

جاده روستا مانند ماری زخمی از لا به لای کویر و گاهی کوه می گذرد تا ما را به روستاهای «گرم تمام ده، لانو، مشکوتی و شاه موتوری» برساند. اگرچه مسیری چند ساعته برایت طاقت فرسا است اما دردت تسکین می یابد وقتی به روستاییانی فکر می کنی که علی رغم وجود مشکلات فراوان کمتر گلایه ای داشته و تنها سلامتی رهبر عظیم الشان انقلاب را خواستار هستند.

اینجا گویی مشکلات چند ساله بیابان را هم بی روح کرده چرا که تنها سنگ و خاک است و دیگر هیچ...، گویی خورشید هم توان تابیدن بر اندام نحیف روستاییان ندارد و لبخندش را در میان گرد و غبار موجود در هوا پنهان کرده است.

آری، اینجا عمق فاجعه خشکسالی است. جایی که بیکاری بیداد می کند و جوانان برای تأمین مخارج زندگی هر روز برای کارگری به مرز می روند تا شاید با دستمزدی 15 هزار تومانی به خانه برگردند.

اینجا حتی بچه ها هم از همان کودکی برای نان شب شان تلاش کرده و شاید بیل و سایر ابزار کشاورزی تنها اسباب بازی شان شود به امید اینکه بتوانند از دل کویر دانه ای برویانند.

ساعتی در جمع اهالی

خانه های کاهگلی مانند مهره های تسبیح کنار هم چیده شده اما یکی در میان نیز تخلیه شده است. سقف چوبی، دیوارهای خاکی، فضای کوچک اتاق اشکت را جاری می کند اما دلت گرم می شود وقتی می فهمی هنوز هم انسان هایی هستند که برای دفاع از مرز و وطن خود در سخت ترین شرایط استقامت می کنند.

ساعتی در جمع اهالی حضور می یابم. از مشکلاتشان می پرسم. حرف اول همه آن ها اشتغال و آب است.  یکی از اهالی روستا با بیان اینکه تا چند مدت گذشته مشکلات زیادی بر این روستا حاکم بود، افزود: حمام های قدیمی با سقف چوبی از جمله مشکلات پیش رو بود.

وی با تشکر از برادران بسیجی و قرارگاه ثامن الائمه بیان کرد: به لطف این افراد بسیاری از مشکلات مردم حل شده و امید نیز به خانه ها برگشته است.

خشکسالی

یکی دیگر از اهالی با بیان اینکه خشکسالی مشکلات زیادی را بر جای گذاشته است، گفت: ساخت سد خاکی در بالادست روستاها تنها راه حل این مشکلات است.

وی با بیان اینکه جوانان زیادی از این روستاها به شهرها مهاجرت کرده اند، افزود: خوشبختانه در سال جاری بسیج وارد میدان شده و بخش زیادی از مشکلات نیز در حال رفع شدن است.

این روستایی با اشاره به اقدامات بسج در روستا بیان کرد: بازسازی قنات ها، توزیع اقلام در خانواده های محروم و ساخت حمام از جمله اقدامات این عزیزان است که امید می رود پایدار بماند.

وی خواستار توجه بسیج به بحث های فرهنگی در روستاهای مرزی شد و افزود: در برخی از مناطق جوانان از مسجد فاصله می گیرند که نیازمند توجه است.

خشکسالی

آبرسانی به روستاها مورد توجه قرار گیرد

یکی دیگر از اهالی با بیان اینکه کانال کشی جوی آبیاری از جمله نیازهای منطقه است، افزود: قرارگاه ثامن الائمه قسمتی از کار را انجام داده و بخشی نیز مانده است.

وی خواستار سیمانی کردن جوی آب شد و افزود: آب زیادی در مسیر جوی هدر رفته و به اراضی کشاورزی نیز نمی رسد.

این جوان روستایی با بیان اینکه ایجاد سد در مسیر سیلاب ها می تواند در رفع مشکلات مؤثر باشد، افزود: اشتغال از دیگر مشکلات روستا بوده چراکه جوانان برای کارگری به مرز می روند که این خود نیز مشکلاتی را به دنبال دارد.

وی خواستار مسطح کردن تپه های اطراف شد و گفت: درحال حاضر زمین برای احداث خانه نداریم و خانه ها نیز بر روی هم ساخته می شود.

یکی دیگر از اهالی هم با بیان اینکه  ذخیره آب در بالادست روستا از خواسته های اول مردم این منطقه است، افزود: علی رغم این خشکسالی ها، سالی دو مرتبه سیل آمده و آب به افغانستان می رود.

 

مهاجرت معکوس در روستاهای مرزی

یکی دیگر از اهالی روستای دِربَنه نیز بیان کرد: این روستا از توابع بخش درح و در شعاع 25 کیلومتری مرز قرار دارد.

وی با بیان اینکه این روستا دارای 70 خانوار بوده که در سال های گذشته چندین خانوار به دلیل بی آبی مهاجرت کرده اند، افزود: در حال حاضر با اقدامات سپاه و آستان قدس رضوی در منطقه مردم امیدار شده و به روستا بر می گردند.

این روستایی با اشاره به اقدامات انجام شده بیان کرد: نصب پمپ آب و ساخت دیوار ساحلی به طول 100 متر از جمله اقدامات انجام شده است.

وی با بیان اینکه این روستا در مسیر رودخانه قرار داشته و مردم با اندک باران فصلی نیز آرامش نداشتند، گفت: با احداث کنارگردی که بسیج آماده کرده و آرامش به خانواده ها برگشته و ما جز دعا کردن برایشان کار دیگری نداریم.

 وی خواستار احداث آشپزخانه عمومی شد و افزود: با احداث این پروژه بخش اعظمی از مشکلات روستا حل می شود.

5685685

اجرای پروژه 8 میلیارد تومانی آستان قدس رضوی

یکی دیگر از اهالی روستای شاه موتور با بیان اینکه خدمات بسیج بر کسی پوشیده نیست، افزود: بسیج در هشت سال دفاع مقدس نیز نقش آفرینی کرده و بعد از این دوران هم با انجام فعالیت ها فرهنگی اقدامات ارزنده ای انجام داده است.

وی با اشاره به اقدامات بسیج در روستا بیان کرد: احداث خانه های عالم روستایی، بازسازی قنوات و اجرای بسیاری از پروژه هایی که متصدی نداشته ازجمله اقدامات بسیج در این مناطق محروم است.

این پیرمرد روستایی با بیان اینکه مردم هم به دعوت بسیج پای کار آمده و برای رونق روستا تلاش می کنند، افزود: علاوه بر انجام فعالیت های عمرانی، توزیع بسته های معیشتی از دیگر اقدامات انجام شده است.

85868

وی با بیان اینکه تولیت آستان قدس رضوی هم اقدامات بسیار ارزنده ای انجام داده است، افزود: طی سفر حجت الاسلام رئیسی در هفته دولت به نهبندان، پروژه عظیم فرهنگی هشت میلیارد تومانی کلنگ‌زنی شد.

رفع مشکلات بر زمین مانده در روستاها

یکی از اعضای شورای دهستان لانو هم با بیان اینکه این روستا در شعال 15 کیلومتری مرز قرار دارد، گفت: با گذشت چهل سال از انقلاب توجهی به این روستا نشده که طی سال گذشته مورد توجه برادران سپاه و آستان قدس رضوی قرار گرفتیم.

قربانی با بیان اینکه عملیات اجرایی پنج رشته قنات آغاز شده است، اظهار کرد: در روستای لانو چاه آب شرب به خاطر دو میلیون تومان به مدت 10 سال مانده بود که در سال جاری با کمک سپاه پمپ و برق نصب شده  و آب به درب خانه های مردم کشیده شد.

وی بیان کرد: به مدت 12 سال برای ایجاد سد خاکی پیگیری کردیم که در قدم اول گفتند در طرح مطالعاتی قرار دارد و در مرحله دوم نیز گفتند که در ردیف اعتباری قرار دارد، اما خبری نشد.

عضو شورای دهستان لانو اظهار کرد: در حال حاضر بچه های سپاه وارد میدان شده و کار را در دست انجام دارند.

قربانی خواستار اشتغالزایی شد و اظهار کرد: در حال حاضر 400 نفر از کارگران مرز را جوانان این روستا تشکیل می دهند که باید مورد توجه قرار گیرد.

54

اجرای 60 پروژه عمرانی در روستاهای مرزی

مسئول نمایندگی ولی فقیه در قرارگاه ثامن الائمه 2 با بیان اینکه حفظ امنیت پایدار از جمله ماموریت های این قرارگاه است، گفت: علاوه بر این وظیفه، اجرای برنامه های فرهنگی وعمرانی را در دستور کار قرار می دهد.

حجت الاسلام محمدرضا توکلی با بیان اینکه در حال حاضر اجرای 60 پروژه عمرانی را در دستور کار قرار دارد، افزود: احیای قنوات، سیل بند، اب بند، حمام و سرویس بهداشتی برای مناطق محروم از جمله این برنامه ها است.

وی اجرای اقدامات معیشتی را از دیگر برنامه های این قرارگاه دانست و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون قریب به 14 هزار بسته معیشتی و 10 هزار لوام تحریر بین نیازمندان و مستمندان توزیع شده است.

75857

حجت الاسلام توکلی با اشاره به اقدامات اشتغالزایی در روستاهای محروم بیان کرد: ایجاد اشتغال پایدار از جمله اقدامات بوده که در این راستا به آن دسته از طرح هایی که توجیه اقتصادی داشته باشند، کمک های بلاعوض می شود.

امید است خدمات ارزنده بسیج، سپاه و آستان قدس رضوی در مناطق محروم روستاهای مرزی پایدار بماند و برای سایر مسئولان نیز الگویی مناسب قرار گیرد.

انتهای خبر./

نظرات کاربران