24. تير 1396 - 22:30
آنچه مادران باید بدانند؛
مراقبت 24 ساعته از کودکان فلج مغزی/ بخش اول
نویسنده: 
محدثه نوفرستی
بیرجندرسا- آنچه در این یادداشت و یادداشت های آتی خواهید خواند مطالبی درباره کودکانی که دچار فلج مغزی هستند و کارهایی که مادران باید در قبال آن ها در طی 24 ساعت شبانه روز انجام دهد.

کودکان فلج مغزی به دلیل آسیبی که به مغز آنها وارد شده است و بسته به شدت این آسیب دچار مشکلاتی در زمینه حرکتی و احیانا گفتاری، شناختی و ذهنی هستند. از آنجایی که آسیب وارد شده به مغز این کودکان معمولا پیشرفت نمی کند، تمامی متخصصین توانبخشی معتقدند هر توانایی که این کودکان به مرور زمان کسب نمایند در صورتی که بتوانند از این توانایی به طور صحیح استفاده کنند نه تنها آن را از دست نخواهند داد بلکه توانایی های جدیدتری را نیز کسب خواهند نمود. در صورتی که نتوانند به هر دلیلی از این توانایی استفاده کنند در اثر گذشت زمان نه تنها آن را از دست می دهند بلکه مشکلات دیگری نیز پیدا می کنند.

ما معتقدیم اگر والدین کودکان فلج مغزی یاد بگیرند که چگونه یک برنامه ریزی صحیح برای مراقبت از کودک خود در طی 24 ساعت داشته باشند، قطعا این کار عملی خواهد شد. آنها می توانند به راحتی از هر فرصتی برای افزایش توانایی ها و کاهش ناتوانایی های فرزندشان استفاده کنند.

بنابراین شما بهتر است بیاموزید که چگونه از کارهایی که خودتان و فرزندتان در طول شبانه روز انجام می دهید درست استفاده کنید.

مراقبت 24 ساعته چیست؟

استفاده آسان، صحیح و هدفمند از فعالیت های روزمره زندگی با کاهش فشار جسمی، روانی و اقتصادی خانواده.

مراقبت 24 ساعته شامل انجام صحیح کارها و فعالیت هایی است که یک شخص در طول شبانه روز انجام می دهد.

کارهایی که کودک فلج مغزی در طول شبانه روز انجام می دهد با مراقبت 24 ساعته درست و صحیح انجام خواهند شد و اثرات مثبتی به بار خواهد داشت.

مثلا وضعیت خواب، استحمام، غذا خوردن و غیره را برای کودک تغییر دهیم که به بهترین شکل از همه لحاظ (حرکتی، شناختی و گفتاری) متناسب کنیم.

پس منظور از مراقبت 24 ساعته این است که همین کارهایی را که به صورت روزمره برای فرزندتان انجام می دهید و یا خود کودک آن کارها را انجام می دهد درست و صحیح انجام شود.

در یادداشت بعدی اصول مراقبت 24 ساعته را عنوان خواهیم کرد.

 

برگرفته از کتاب «درباره فرزندانمان بیشتر بدانیم و بهتر عمل کنیم»

نظرات کاربران