22. اسفند 1396 - 12:22
چهارشنبه سوری
بیرجندرسا-چهارشنبه سوری یکی از آیین های ایران باستان بوده که متاسفانه درسال های اخیرمواد محترقه آتش زا جایگزین آن شده و هر ساله عده ی زیادی مجروح و کشته به جای می گذارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، پیشینیان در راستای برگزاری چهارشنبه سوری آتش کوچکی برافروخته و با پرش از روی آن، این آیین را بدون هیچ تهدید و آسیبی اجرایی می کردند که متاسفانه در سال های اخیر با حرکت به سوی خشونت تحریف شده و چنین جشن باستانی با تلخی آتش سوزی، مجروحت و یا فوت همراه می شود.

این روزها عدم آگاهی برخی از جوانان، نوجوانان و شاید خردسالان، آن ها را به سوی خرید و یا نگهداری مواد محترقه می کشاند که ای کاش بدانند مرگ را پستوی خانه پنهان کرده اند چرا که امکان انفجار در محل بسیار بالاست. علاوه بر این قانون برایشان حکمی سخت تر از عواقب شوم این مواد لحاظ می کند.

چهارشنبه سوری

اگرچه مسئولان در کنار غفلت برخی از شهروندان بیدارند و برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری تمهیداتی را لحاظ می کنند، اما مردم خودشان هم باید هوشیار بوده و شادی آنی و لحظه ای را با بقای زندگی سودا نکنند.

کشف بیش از 55 هزار انواع مواد محترقه نشان از این دارد که افرادی سودجو به دنبال برهم زدن آرامش بهاری شهروندان بوده و تنها به افزایش سهم خزانه خود می اندیشند، غافل از اینکه  پلیس هوشیار است و در صورت مشاهده این حرکتِ ناهنجار پروانه بهره برداری صنف مورد نظر را ابطال می کند.

چهارشنبه سوری

با فروشندگان مواد محترقه به شدت برخورد می شود

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار بیرجند رسا بیان اظهار کرد: تدارکات لازم برای برخورد با رفتارهای هنجارشکنانه در چهارشنبه پایان سال لحاظ شده است.

سردار مجید شجاع با اشاره به اهمیت آگاه سازی دانش آموزان بیان کرد: برای اعزام کارشناس به سطح مدارس آمادگی داریم.

وی با بیان اینکه والدین باید مراقب فرزندان خود باشند، گفت: به  مدارس کارشناس بفرستیم و برای آگاه سازی دانش آموزان مسائل و عواقب خطرات را اعلام کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان جنوبی از کشف 55 هزار اقلام مواد محترقه خبر داد و گفت: با فروشندگان این مواد به شدت برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته آسیب هایی جدی از مراسم چهارشنبه سوری شاهد بودیم که باید جلوگیری شود.

چهارشنبه سوری

هشدارهایی برای جوانان

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی در گفت و گو با بیرجند رسا بیان کرد: دستگاه قضایی در برابر آن دسته از افرادی که اخلال عمومی ایجاد می کنند به شدت برخورد می کند.

حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا با بیان اینکه نیروهای نظامی و انتظامی مراقب رفتارهای شهروندان در مراسم چهارشنبه  سوری هستند، گفت: بنا بر قانون برای خاطیان و اخلال گران، مجازات هایی مانند حبس پیش رو است.

وی با بیان اینکه همچنین با فروشندگان مواد محترقه به شدت برخورد می شود، افزود: صنوف و مغازه دارانی که شاید برای بدست آوردن مال دنیا برای فروش مواد محترقه ورود پیدا کنند باید بدانند که در نتیجه فروش این مواد، شبهه وجود دارد.

حجت الاسلام وحدانی نیا با بیان اینکه چهارشنبه سوری یکی از رسومات غلطی بوده  که رواج یافته است، افزود: باید خانواده ها در این شب، به شدت مراقب فرزندان خود باشند.

چهارشنبه سوری

مصدومیت 14 نفر در آخرین چهارشنبه سال گذشته

معاون اورژانس 115 خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار بیرجند رسا بیان کرد: سال گذشته طی برگزاری مراسم چهارشنبه سوری 14 نفرمجروح شدند.

علیرضا عباسی با بیان اینکه باید خانواده ها مراقب فرزندان باشند، گفت: امکانات و تجهیزات دستگاه های اجرایی به تنهایی نمی تواند در کاهش آسیب های چهارشنبه سوری موثر باشد.

وی از آمادگی 64 پایگاه اورژانس شهری و جاده ای در چهارشنبه آخر سال خبر داد و گفت: همچنین 69 دستگاه آمبولانس با 400 نیروی پزشکی آماده امداد رسانی هستند.

چهارشنبه سوری

عباسی با بیان اینکه از بانوان باردار، سالمندان و بیماران خواستاریم طی این شب منزل را ترک نکنند، گفت: همچنین در صورت هر گونه اتفاق با اورژانس 115 تماس بگیرید.

وی ادامه داد: همچنین از شهروندان خواستاریم زخم های ناشی از سوختگی را تنها با آب سرد شسته و از خمیردندان و سیب زمینی پرهیز کنیم.

معاون اورژانس 115 خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین شهروندان از آتش افروختن در زیر درخت به شدت پرهیز کنند.

 

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران