30. بهمن 1396 - 13:04
بافت تاریخی رحیم آباد
بیرجندرسا-بافت های فرسوده مانند زخمی چند ساله بر پیشانی خراسان جنوبی بوده که دل هر بیننده را می خراسد و نیازمند نسخه ای شفابخش از سوی مسئولان برایبه سرانجام رسیدن است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا،روزگاری نام بهشت را به خود داده بود. خانه‌هایی انبوه از درختان تنومند، آواز گنجشکان بر سرشاخه‌ها، همراه با خنده کودکان و مردمانی دریا دل.

اما آن بهشت دیگر خریدار ندارد چراکه دست روزگار از آن همه آبادانی تنها غربت خانه‌هایی را نشان می دهد که هم اکنون هر رهگذر را انگشت به دهان می گذارد. 

ورودی و خروجی مشخصی ندارد، از هر قسمتی که وارد شوی فقط و فقط کوچه‌های خاکی و خانه‌هایی فرسوده را می‌بینی. انگار رد پای زلزله از آنجا عبور کرده است. گویی دیوارهای خشتی و قدیمی برخی خانه‌ها با تو حرف می‌زنند و حکایت تلخ بی مهری مسئولان را بیان می‌کنند.

نه درختی موجود است و نه  گنجشگی  بر بام خانه‌ای که شوق پرواز برآسمان «روستای رحیم آباد» را به آنها هدیه کند. تَرَک های موجود بر دیوار خانه‌ها هم از سال های دور، منتظر نوش دارویی از سوی مسئولان است.

بافت تاریخی رحیم آباد

مکانی که سال ها پیش محل عبور و مرور امرا و بزرگان بود، امروز نشیمن گاه معتادان شده است. منطقه ای در میان شهر که در کنار دیوارهای بلند مهم ترین دستگاه دولتی استان، فقر را به نمایش گذاشته و باید مورد توجه قرار گیرد چراکه در صورت عدم توجه  دیر یا زود آسیب های نهفته در دیوار های کوتاه مخروبه ها و  کنده و کاری های بافت سر بیرون آورده و اپیدمی دردناک برای جامعه خواهد بود.

مردمان این قسمت از شهر که به تعبیر خودشان، عضو ناتنی خانواده مسئولان شهری و استانی هستند، سال های زیادی است که از نبود حداقل امکانات زندگی مانند گاز، آسفالت و آب رنج می برند.

ساعتی در جمع اهالی

یکی از ساکنان روستای رحیم آباد در گفت و گو با بیرجند رسا بیان کرد: مسئولان باید خود به این منطقه آمده و مشکلات و معضلات را نیز از نزدیک ببینند.

احمدی با با بیان اینکه روستای رحیم آباد بافتی فرسوده و دارای ارزش تاریخی است، گفت: از این بافت تاریخی تنها چند مخروبه باقی مانده که اگر مورد توجه قرار نگیرد، دیر یا زود مشکل بزرگی را ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در بافت بیان کرد: کوچه های باریک و خاکی، نبود گاز و خدمات رسانی ضعیف شهری نیز از جمله مشکلات این منطقه است.

بافت تاریخی رحیم آباد

احمدی بیان کرد: تمامی خانه های این بافت فرسوده بوده و با زلزله ای کوچک نیز آوار می شود بنابراین باید مسئولان به فکر این منطقه محروم باشند.

وی ادامه داد: اگرچه دیوار به دیوار استانداری خراسان جنوبی قرار گرفته ایم، اما کمتر توجهی به ما نشده و سال های زیادی را در رنج و مشکلات به سر می بریم.

سکوت اعتیاد در مخروبه های بافت

یکی دیگر از اهالی این منطقه با بیان اینکه خانه ها نیازمند بازسازی است، افزود: مسئولان پیشنهاد وام 60 میلیون تومانی می دهند این در حالی است که اهالی این منطقه قشری ضعیف بوده و توان بازپرداخت را ندارند.

وی که نمی خواهد نامی از او برده شود، افزود: رحیم آباد، عضو ناتنی شهر بوده و مسئولان به آن توجهی ندارند و باید باقی عمر خود را نیز در این مشکلات به سر بریم.

این ساکن دردمند افزود: متروکه و مخروبه های این منطقه مکان امنی برای معتادان است و شبانه افراد زیادی به این مناطق پناه می برند.

وی افزود: به دلیل کوچه های تنگ و باریک، ماشین نیروی انتظامی داخل بافت نمی آید و تنها در خیابان های اصلی گشت می زند که این امر دردی را دوا نمی کند.

یکی دیگر از اهالی این منطقه هم با بیان اینکه باید مسئولان باید از این بافت بازدید کنند تا درد ساکنان را درک کنند، افزود: با شروع فصل زمستان و جاری شدن آب حاصل از باران در کوچه های خاکی بافت، مشکلات زیادی را برای ما به دنبال دارد.

بافت تاریخی رحیم آباد

خدمات رسانی ضعیف است

زنگویی بیان کرد: همچنین در صورت بروز حوادثی مانند آتش سوزی، ماشین آتشنشانی نمی تواند خود را از کوچه های باریک به محل حادثه برساند.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه این بافت در کنار باغ تاریخی رحیم آباد واقع شده اما هنوز از خدماتی مانند گاز بی بهره بوده و شب های زمستانی را با نفت به صبح می رسانیم.

این شهروند بیان کرد: از مسئولان خواستاریم رسیدگی به این محل را در دستور کار قرار داده و حداقل های رفاهیات زندگی را در این محل فراهم کنند.

علی رغم اینچنین مشکلات که طی چندین سال گذشته پای به پای اهالی اش بزرگ و فرسوده شده اند، مسئولان اندر خم یک کوچه مانده و هنوز جلسه ای تخصصی برای بررسی مشکلات این منطقه برگزار نکرده اند و رفع معضلات در بین آن ها پاسکاری می شود.

شهرداری ملزم به پیگیری است

معاون امورعمرانی فرمانداری بیرجند در گفت و گو با بیرجند رسا بیان کرد: روستای رحیم آباد در داخل بافت شهری قرار دارد و از بافت تاریخی نیز برخوردار است.

رونقی با بیان اینکه اهالی این منطقه تاکنون مالک اراضی نبودند، گفت: اهالی منطقه پیگیری هایی را در سال های قبل داشته اند و توانستند با دستور رهبری اسناد مالکیت خود را بگیرند.

وی با اشاره به وضعیت این بافت بیان کرد: این منطقه برای ساماندهی نیازمند اجرای طرح جزئیات شهرسازی است تا شبکه معابر نیز مشخص شود.

رونقی بیان کرد: طبق جلسه ای که چندی پیش در فرمانداری بیرجند برگزار شد، شهرداری ملزم به پیگیری شد تا مردم با مراجعه به شهرداری بتواند پروانه خود را دریافت کنند و سایر خدمات شهری را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه شهرداری متولی مباحث شهری بوده و باید موضوع را پیگیری کند، گفت: فرمانداری نیز وعده می دهد که این مسئله را به صورت جد پیگیری کنیم تا اصلاح طرح و شبکه معابر نیز فراهم شود.

شهرداری بیرجند هم اگرچه برای خدمات رسانی به این منطقه اعلام آمادگی می کند اما این امر را منوط به تصویب طرحی از سوی میراث فرهنگی و راه و شهرسازی می داند.

معاون امور شهرداری بیرجند هم در گفت و گو با بیرجند رسا بیان کرد: بافت تاریخی رحیم آباد که در محدوده شهری قرار گرفته و عزم شهرداری این است که برای بازنگری این مکان کمک کند.

 عدل با اشاره به معابر خاکی این بافت بیان کرد: آسفالت این منطقه به بافت تاریخی ضربه می زند و باید با ضوابط خاص میراث فرهنگی اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: برای آسفالت و خدمات رسانی به این منطقه، از معابر نقشه برداری و در کمسیسون ماده 5  ارائه شده است و در حال حاضر منتظر تصویب طرح هستیم.

عدل افزود: به محض اینکه طرح میراث فرهنگی تصویب و تایید شود برخود وظیفه می دانیم که خدماتی را به مردم ارائه دهیم.

انتهای خبر./

نظرات کاربران