18. دى 1396 - 21:40
منافقین در قرآن 1؛
72 نساء: منافقین شبیه مؤمنان هستند!
نویسنده: 
علی نوفرستی
بیرجندرسا- قصد داریم تا در چندین یادداشت چهره منافقین که در قرآن ترسیم شده است را توصیف نماییم. در این یادداشت به بررسی آیات 71 و 72 سوره مبارکه نساء می پردازیم.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَكُمْ فَانْفِرُوا ثُبَاتٍ أَوِ انْفِرُوا جَمِيعًا ﴿۷۱﴾

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد [در برابر دشمن] آماده باشيد [=اسلحه خود را برگيريد] و گروه گروه [به جهاد] بيرون رويد يا به طور جمعى روانه شويد (۷۱)

طبق آیه 71 سوره مبارکه نساء، دستور جهاد همگانی از سمت خدا و به وسیله ولی خدا صادر می شود. این جهاد را علاوه بر جهاد نظامی می توان به جهاد علمی، اقتصادی یا فرهنگی نیز تطبیق داد.

وَإِنَّ مِنْكُمْ لَمَنْ لَيُبَطِّئَنَّ فَإِنْ أَصَابَتْكُمْ مُصِيبَةٌ قَالَ قَدْ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيَّ إِذْ لَمْ أَكُنْ مَعَهُمْ شَهِيدًا ﴿۷۲﴾

قطعا از ميان شما كسى است كه كندى به خرج دهد پس اگر آسيبى به شما رسد گويد راستى خدا بر من نعمت بخشيد كه با آنان حاضر نبودم (72)

بعد از این دستور جهاد همگانی که توسط ولی و حاکم الهی صادر می شود، یک گروهی که در جمع مؤمنین حضور دارند کُندی به خرج داده و عملا مانع تحقق هدف می شوند.

طبق نظر مفسرین چند نکته در این آیه وجود دارد:

  1. «منکم» نشان میدهد که چنان منافقین به مؤمنین نزدیک شده و شبیه آنها هستند که خداوند آنها را جزو مؤمنین به حساب آورده است. با توجه به این نکته باید انتظار وجود منافقین در هر نهاد و سازمانی را داشت. نمی توان صرفا به خاطری یک نهاد یا سازمان ساختار و بنیانش انقلابی و مقدس است از گزند منافقین و نفوذ در امان مانده باشد. جریان نفاق سعی خواهد کرد در تمامی نهادها و به خصوص نهادهای حساس نفوذ کند و حکومت اسلامی را در تحقق اهداف جهادی و انقلابی اش ناکام گذارد. آخرین نمونه این اتفاق که رسانه ای شد، وجود جاسوس در تیم مذاکره کننده هسته ای و برجام بود. اتفاقی که اثر خودش را در تحریم های بانکی نشان داد. نمونه قدیمی تر آن «مسعود کشمیری» دبیر شورای عالی امنیت ملی و عامل فاجعه 8 شهریور، بمب گذاری دفتر نخست وزیری، و شهادت شهیدان رجایی و باهنر، است.

پس صرفا نمی توان چون یک جایگاه یا نهاد حساس و حتی بنیانی انقلابی دارد از گزند منافقین در امان باشد؛ بلکه به خاطر حساسیت این نهادها و جایگاه ها باید توجه و دقت بیشتری به آن داشت.

  1. «لیبطئن» به این معناست که این افراد (منافقین) هم خودشان کندی به خرج می دهند و هم دیگران را به تعلل وامیدارند. این عمل هم به دو جهت است: یکی این که بتوانند اخلال جدی در تحقق اهداف جهادی ایجاد کنند و همچنین مانع از لو رفتن خودشان بشوند.

این تعلل می تواند در روش های مختلفی ظهور و بروز داشته باشد. ایجاد شک و شبهه، تغییر اولویت ها، پخش شایعات، نسبت دادن برخی سخنان دروغ به ولی خدا، ادعای علمی نبودن طرح، ادعای عدم امکان اجرا و...

وقتی دقیق به مسایلی کلان چون اقتصاد مقاومتی، تحول در آموزش و پرورش و... می نگریم، وجود جریان نفاق که با حربه های مختلف مانع تحقق این مباحث شده اند را به وضوح مشاهده می کنیم.

  1. منافقین وقتی به هدف خود رسیده و طرحی جهادی را به شکست می رسانند، مدعی شده و اعلام می دارند که ما از همان اول با این طرح مخالف بودیم و به خاطر تعلل و حضور نداشتن در این طرح (به ظاهر) خدا را شکر هم می کنند.

به عنوان مثال با آن که برخی افراد خودشان مانع اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی می شوند، اما همین که در برخی از بخش ها شکست یا مانعی ایجاد می شوند ادعا می کنند که این طرح از همان اول هم معلوم بود که امکان اجرا ندارد، یا پشتوانه علمی ندارد و ابراز خوشحالی می کنند که با جمع کسانی که در آن بخش بودند همکاری نکردند!

منافقین افرادی هستند که شناختشان کار ساده ای نیست و قطعا مبارزه با جریان نفاق یکی از سخت ترین مبارزات خواهد بود. مبارزه ای که از صدر اسلام و در زمان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نیز وجود داشت و البته به دلیل بصیرت پایین مردم بیشترین ضربه ها بر پیکره اسلام و حکومت اسلامی نیز توسط همین جریان نفاق انجام گرفت.

قطعا در مسیر رسیدن و فرجه حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه، باید با این جریان مبارزه ای سخت و البته مبتنی بر بصیرت داشت.

نظرات کاربران