4. دى 1396 - 10:32
المان های شهری
بیرجندرسا-المان‌های شهری از جمله موضوعاتی است که به‌علت حضور در محدوده زندگی شهروندان یک شهر، مردم برای آن اهمیت زیادی قائل هستند که باعث می شود مدیران شهری بیشتر به آن توجه کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجند رسا، المان‌های شهری از جمله موضوعاتی است که به‌علت حضور در محدوده زندگی شهروندان یک شهر، مردم برای آن اهمیت زیادی قائل هستند.

این المان‌ها فارغ از همه ویژگی‌های معماری که باید داشته باشند، باید قبل از هر چیز دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیبا باشد، به‌گونه‌ای که پس از خودنمایی در سطح شهر افراد را جذب خود ‌نماید و ذهنشان را درگیر خود می‌کند که تا مدت‌ها در آن منطقه از شهر به‌صورت نماد و مشخصه‌ای برای شناخت شهر در منطقه‌ی موردنظر می‌گردد.

 درواقع المان‌های هر شهری جزو شاخصه‌های آن شهر می‌گردد، به‌گونه‌ای که ذهن با برده شدن نام منطقه‌ی مذبور ناخودآگاه به دنبال شاخصه‌ها و ویژگی‌های خاص آن منطقه، المان موردنظر را در خود تصویرسازی خواهد کرد.

المان‌ها به‌ویژه برای توریست‌هایی که به آن شهر و منطقه سفر می‌کنند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه این نمادها در آدرس‌دهی، شناخت و آشنایی با فرهنگ و ویژگی‌های مردم هر منطقه مورد توجه قرار می‌گیرد.

در المان‌ها معمولاً به موضوعات مختلفی از قبیل رویدادهای تاریخی، ویژگی‌های فرهنگی، آداب و سنن زندگی، توانمندی‌های خاص هر منطقه و مسائل دیگر پرداخته می‌شود که با توجه به اینکه از چاشنی هنر به هر موضوعی نگاه می‌شود، گذشته از اینکه درمجموع شهرها را از حالت یکنواختی و روزمرگی و کسالت خارج می‌کنند، آن منطقه شهری را که المان در آن ایجاد شده است به‌طور ویژه‌تر تحت تأثیر قرار و به آن هویت می‌دهد.

در شهر بیرجند هم المان‌های مختلفی در سالیان قبل و در ایام مختلف به‌ویژه عید نوروز نصب شده است که حس و حال خوبی به مردم و مسافران هدیه می‌داد. اخیراً نیز شهرداری بیرجند اقدام به نصب المان ویژه شب یلدا با نام " اتشونی شو چله " در خیابان مدرس کرده بود که ازآنجایی‌که با ویژگی‌ها بومی و آداب و سنن قدیمی مردم این منطقه همخوانی بیشتری در مقایسه با سایر المان‌ها داشت، مورد استقبال و بازدید شهروندان از آن قرار گرفت.

باتوجه به هزینه بالای طراحی و اجرای المان ها در فضای شهری، بدیهی است که شهرداری به دنبال اجرای المان هایی با کیفیت تر و دائمی باشد تا هم دغدغه مدیران شهری برای اجرای هرساله این المان ها کمتر شود و هم جلوی حیف و میل بودجه های بیت المال گرفته شود.

شهرداری هرساله اقدام به فراخوان طراحی و ساخت المان‌های شهری در ماه‌های باقی‌مانده تا پایان سال و منتهی به عید نوروز می‌کرده که اگرچه برخی المان‌ها با ویژگی‌های خاص شهر بیرجند متناسب بوده است اما موارد خالی از محتوا و کم‌اثر هم زیاد یافت می‌شد.

امسال نیز مردم بیرجند مدیریت شهری شهردار جدید خود، دکتر محمدعلی جاوید را تجربه می‌کنند که با تعاریف زیادی که از وی شنیده اند انتظارات بالا رفته است بنابراین ضروری است تا مدیران شهری بیرجند، بیشتر برای این موضوع اهمیت قائل شوند و در انتخاب المان‌های شهری که معرف خصوصیات و فرهنگ غنی این منطقه است اهتمام بیشتری داشته باشند.

این موضوع ازآنجایی‌که در راستای جذب توریست و گردشگر نیز قرار می‌گیرد برای بالا بردن کیفیت و زیبایی بیشتر می‌تواند ، همکاری سایر سازمان‌ها و نهادها را هم به دنبال داشته باشد.

انتهای خبر./

نظرات کاربران