21. شهريور 1396 - 23:50
دیپلماسی انقلابی؛
میانمار آزمونی برای سیاست نه شرقی و نه غربی
نویسنده: 
جوالدوز
بیرجندرسا- دولت میانمار بیشتر از آن که غرب گرا باشد، تحت حمایت دولت های شرقی است. هر چند غرب و ایالات متحده امریکا در مقابل جنایات میانمار موضع سکوت گرفته و در مقاطعی حمایت نیز کرده است اما این چین و روسیه هستند که تا کنون دوستی و همراهی خود را با دولت میانمار عملا نشان داده اند.

میانمار این روزها جزو خبرهای اول رسانه هاست. جنایات عجیبی که با حمایت دولت میانمار توسط بوداییست های این کشور در حق مسلمانان در حال اتفاق افتادن است قلب هر انسان آزاده ای را جریحه دار میکند. تصاویر دردناک سوزاندن مسلمانان و آوارگی صدها هزار نفر از مسلمانان این کشور در دشت هایی که دائما شاهد باران هایی سیل آساست، گرسنگی و بیماری و... اتفاقاتی است که نمی توان از کنار آن به راحتی گذشت؛ و در این میان حمایت دولت میانمار و کسی که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است (رهبر حزب حاکم) از این جنایات شگفتی را دوچندان میکند، تا جایی که رئیس جمهور این کشور اعلام کرده است که مسلمانان میانمار شهروند این کشور نیستند!

اما بر خلاف آنچه که تصور می شود دولت میانمار بیشتر از آنکه غرب گرا باشد شرق گراست.

اسفند ماه 95 بود که چین و روسیه مانع صدور بیانیه شورای امنیت سازمان ملل علیه میانمار شدند و اینک نیز رئیس جمهور میانمار در پی این است که از روابط نزدیک کشورش با چین و روسیه استفاده کند و مانع صدور قطعنامه این شورا (استفاده از حق وتو توسط چین و روسیه) علیه دولتش شود.

با شروع این جنایات همان اول همه نگاه ها به دولت جمهوری اسلامی خیره شد که در مقابل این قضیه چه طور موضع گیری خواهد کرد.

هرچند با اندکی تأخیر اما دولت جمهوری اسلامی ایران نشان داد که روابط نزدیک اقتصادی و گاهی سیاسی با کشورهای چین و روسیه مانع از این نمی شود که دستگاه دیپلماسی کشور در مقابل ظلم به مظلوم ساکت نشسته و بی تفاوت باشد.

هرچند روسیه و چین شرکای راهبردی اقتصادی ایران محسوب می شوند و در قضیه سوریه از نظر سیاسی و نظامی، روسیه کاملا با ایران همراستا عمل کرده است اما جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق آرمان های خود مبتنی بر مبانی انقلابی طرح شده توسط رهبر کبیر انقلاب اسلامی عمل می کند.

امروز نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی با سخنان خود فصل الخطاب جمهوری اسلامی درباره این موضوع و تمامی موضوعات مشابه را اعلام کردند:

«جمهوری اسلامی این افتخار را برای خودش باید حفظ کند که علناً و صریحاً علیه ظلم حرف بزند؛ چه این ظلم در مناطق اشغال‌‌‌شده‌ی به‌وسیله‌ی صهیونیست‌ها باشد، چه در کشور یمن و بمباران مردم یمن باشد، چه در بحرین باشد، چه در میانمار و چه در هر نقطه‌ی دیگری؛ باید نسبت به اینها جمهوری اسلامی موضع شجاعانه و صریح خودش را اتّخاذ کند.»

و البته ایشان در 12 تیر امسال بود که در دیدار با مسئولین قوه قضاییه تأکید فرموده بودند که در حمایت از مسلمانان میانمار و کشمیر، قوه قضاییه از جایگاه حقوقی وارد شود و نظر حمایتی و یا مخالفت خود را قاطعانه اعلام کند تا در دنیا منعکس شود.

جمهوری اسلامی تا کنون در اعلام مواضع خود نشان داده است که تابع سیاست نه شرقی و نه غربی است؛ امیدواریم این روند در عمل نیز بیشتر خود را نمایان کند.

نظرات کاربران