26. مرداد 1396 - 12:03
عبادی
بیرجندرسا-مردم قدردان و ولایی استان خراسان‌جنوبی خاندان و سلسه جلیله عبادی را مایه افتخار خود دانسته و بی‌شک این تبار گرانقدر را بخشی از شناسنامه استان پهناور خود می‌دانند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، کارشناس و فعال فرهنگی و اجتماعی در یادداشتی نوشت:

بی‌شک برای آشنایی با یک سرزمین و محدوده ای از یک آب و خاک در کنار معرفی جاذبه‌های طبیعی و جفرافیایی و همچنین موقعیت‌های تاریخی و باستانی آنچه که به عنوان مهم‌ترین عامل از آن یاد می‌شود بزرگان، اندیشمندان و نخبگان آن سرزمین است. انسانهایی که با جهد و کوشش خود به مقاماتی دست یافته‌اند که موجبات مباهات و فخر موطن خویشند. از این بین شاید تعداد محدودی به صورت نسبی ، تباری و اجدادی در زمره سرآمدان یک خطه قرار گیرند. گاهاً در سفرها و هنگام ورود به برخی از استان‌ها و شهرها تابلوهایی چشم‌نواز قرار دارد که خوشامدگویی به مسافران در قالب یک جمله و معرفی آن شهر به نام یکی از بزرگان است به طور مثال هنگامی که از سمت خراسان به استان فارس می رسیم قبل از ورود به شهر زیبای آباده که از شهرهای آن استان محسوب می‌گردد این جمله نوازش دهنده چشمان مسافران است که : به خطه سلمان فارسی خوش آمدید.
در عرصه فرا ملی نیز تعدادی از سفیران و فرستادگان کشورمان به سایر بلاد در خاطرات خود به این نکته اذعان نموده‌اند که در گذشته ای نه چندان دور برخی از کشورهای دور دست بدون بردن نام خمینی کبیر، ایران بزرگ را نمی شناختند.
اگر بخواهیم نام تمامی بزرگان و وزنه‌های استان خراسان‌جنوبی که از جای جای این استان پهناور نامدار شده‌ اندرا به رشته تحریر در آوریم در این مقال نمی‌گنجد. پدران علوم مختلف، علما و عرفای بزرگ، نامداران فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ورزشی و به ویژه خوشنامان عرصه ایثار، جهاد و شهادت و به طور کلی نخبگانی که اگر بخواهیم به نامشان افتخار کرده و دیار خود را به نام آن‌ها معرفی کنیم کم نیستند. در این میان سال‌های زیادی است که نام و آوازه خاندان بزرگ عبادی در کنار آن همه افتخار این خطه کویری درخشش خاصی یافته و زبانزد است. در مرتبه نخست و به مصداق آیه شریفه إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم آن چه که این تبار را برجسته و ویژه ساخته تقوا، پرهیزگاری و ورعی است که به وضوح در منش، رفتار و اخلاق این خاندان هویداست. پدر بزرگوارشان حضرت حجت الاسلام و المسلمین مرحوم آقا سید حیدر که خود فرزند یکی از عرفای به نام خطه خوسف می‌باشد از معتمدین، عارفان و بزرگان و موسس حوزه علمیه شهرستان خوسف بوده و مادر مکرمه نیز نوه حضرت آیت الله حاج میرزا علی خوسفی از نوادر و بزرگان عصر خود می‌باشند. ویژگی‌های اخلاقی، رفتاری و دانش والای مرحوم آیت الله سید مهدی عبادی (فرزند آقا سید حیدر) موجب جلب اعتماد رهبر کبیر انقلاب حضرت  امام خمینی (ره) و پس از رحلت امام مورد وثوق رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مدظله‌العالی بود که حاصل آن نمایندگی ولایت فقیه در استانهای سیستان و بلوچستان و خراسان‌رضوی و همچنین نمایندگی چند دوره مردم در مجلس خبرگان رهبری بود. ایشان دوتن از فرزندان برومند و رشید خود را در جنگ تحمیلی تقدیم این انقلاب نمود و خود نیز رحلتی شهادت گونه داشت. فرزند دیگر مرحوم آقا سید حیدر، آیت الله سید علیرضا عبادی است که ایشان هم در زهد و تقوی گوی سبقت را ربوده و مورد فخر و مباهات این استان می‌باشند. انسانی وارسته که در کارنامه درخشان خود نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و ریاست عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و در نهایت با حکمی که متن آن نشان از حسن اعتماد داشت از سوی ولی امر مسلمین جهان به شایستگی نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی گردیدند. بزرگ مردی که فرزند خلفشان آقا سید محمد باقر هم از اساتید مبرز حوزه و دانشگاه بوده و مسئولیت نمایندگی مردم مرکز استان در مجلس شورای اسلامی را به عهده دارند. سید احمد فرزند دیگر آقا سید حیدر است که آن مرحوم نیز از فضلا و روحانیون به نام بوده و ایشان هم فرزند طلبه و فاضل خویش را در دوران دفاع مقدس تقدیم به نظام و انقلاب می‌نماید. مردم قدردان و ولایی استان خراسان‌جنوبی این خاندان و سلسه جلیله را مایه افتخار خود دانسته و بی شک و بدون تردید این تبار گرانقدر را بخشی از شناسنامه استان پهناور خود می‌دانند.

منبع:فارس

نظرات کاربران