24. خرداد 1396 - 15:33
امام رضا
بیرجندرسا- دراندیشه و سیره رضوی اولویتهای مهمی برای مبارزه با محرومیت و فقر در نظر گرفته شده است و بررسی سیره رضوی نشان دهنده این اولویتها وضروریات است.

 امام رضا(ع) کسی است که او را سلطان ایران و شاه خراسان می‌خوانند، سلطانی با عظمت که پس از رحلتش، عظمت او بیشتر نمایان شد، با نگاهی به خصوصیات و ویژگی‌های اخلاقی امام می توان  شاخصه‌هایی از جمله ساده زیستی، اقتصاد مقاومتی، کمک به فقرا را دریافت.
امام رضا(ع) هرگز بر سر سفرهایی که دو مدل غذا بود، حاضر نمی‌شد، برخی از خصوصیات زندگی امام رضا(ع) نسخه شفا بخش این روزهای جامعه بیمارایران از نظر اقتصادی و فاصله طبقاتی جامعه است، اتفاقی که روز به روز بین طبقه مرفه و ضعیف جامعه پل و پله ایجا می‌ کند.

دراندیشه و سیره رضوی اولویتهای مهمی برای مبارزه با محرومیت و فقر در نظر گرفته شده است و بررسی سیره رضوی نشان دهنده این اولویتها وضروریات است، از مسائل فکری وعقدیتی نادرستی که زمینه درونی فقر و محرومیت را می‌سازد، رویارویی با آن را غلط و ناممکن جلوه می‌دهد .

الگو قرار دادن زندگی و سیره امام رضا(علیه السلام) برای نجات، در وانفسای مدرنیته
از آن جایی که زندگی ائمه اطهار(ع) می‌تواند الگویی بسیار خوبی برای ما باشد، برای نجات ما انسانهایی که در وانفسای تعارف نادرست سنت ومدرنیته سر در گم شده ایم، در زمانه ای که زندگی ما را الگوهای زندگی غرب فرا گرفته و پیامدهای مخربی به جامعه تزریق کرده است.

مقام معظم رهبری به زندگی به سبک ایرانی-اسلامی تاکید زیادی دارند، که می توان در این وانفسا با یک نگاهی جزئی به زندگی امام هشتم(ع) زندگیشان را الگوی خود قرار دهیم.

در زندگی امام رضا(ع) آمده است که در تابستان بر روی حصیر می‌نشستند و فرششان در زمستان نوعی پلاس بود و دور از چشم مردم جامه خشن می‌پوشیدن ودر هنگام رویارویی با مردم لباس معمولی بر تن می کردند.
اما با نگاهی به زندگیهای اطرافمان، می‌بینیم به غیر از اینکه برای مصرف خود لوازم تهیه می کنیم‌، با خریدهای افراطی خود گاهی اصراف را در کارنامه خود ثبت می‌کنیم.

گاهی ما مردم الگوبرداری ما برای خرید مایحتاج شبکه‌های ماهواره‌ای، سایتهای اینترنتی به عنوان الگوی برتر است و خوشبختی را دراین چیزها جست وجو می‌کنیم، علاوه بر اینکه گاهی تولید داخل کشور خود را قبول نداریم تلاش می‌کنیم با خرید کالاهای خارجی ومارک دار به نوعی نسبت به یکدیگر فخر فروشی کنیم و این در حالی است که در گوشه همین شهر و اطراف زندگی مان افرادی وجود دارند، که گاهی محتاج وسایل اولیه برای زندگی هستند، و ما همچنان چشمانمان را زرق وبرق تبلیغات خارجی کور کرده است.

ساده زیستی مهم ترین شاخصه زندگانی امام رضا(علیه السلام)
مشکلات اقتصادی کشور که گاهاَ، سبب ناتوانی برخی از مردم در خرید امرار معاششان شده است، تا کجا پیش خواهد رفت، شاید یکی از بهترین روشهایی که می‌تواند رد پای مصرف گرایی را در سبک زندگی متداول این روزهایمان کمرنگ کند، الگوبرداری از سبک زندگی امام رضا(ع) است.

 

 امام رئوفی که  ساده زیستی بنیادی ترین مولفه زندگی اش بود

الگوبرداری از زندگی اما م رضا(ع) می‌تواند خط پایانی چشم وهم چشمی، اسراف و زندگی به سبک غربی ما باشد.
درآموزشهای رضوی مسئولیتهای مالی اهمیت زیادی دارد ودر ردیف اول مسئولیتها است و باز خواست و حسابرسی روز رستاخیز در درجه نخست به آنها بستگی دارد.

 طبق فرمایشات امام رضا(ع) نخستین کسی که داخل دوزخ می‌رود، حاکمی است که دادگر نبوده و ثروتمندی است که حق مال را ادا نکرده است، دراین راستا است که اسلام برای تعدیل اقتصادی ومعیشتی در جامعه و برطرف کردن احتیاجات لازم، قوانین چون خمس، زکات وقف وغیره را ایجاد کرده است.

اما این روزها در جامعه ما عده ای که از جایگاه بزرگ مالی برخوردار بوده از دادن مالیات فرار می‌کنند، و این در حالی است که از دیگر اقشار متوسط وضعیف جاعمه مالیات اخذ می‌شود، بدون شک در اجتماعی که تعادل وجود داشته باشد و از نظام اقتصادی عادلانه و سالمی برخوردار باشد، اکثریت مردم درآمد کافی  خواهند داشت و نیازهای خود را تامین خواهند کرد.

درجامعه ای که مالیات برای همه برقرار باشد، درصد اندکی از مردم محروم می‌مانند که محرومیت آنها به چیزهای طبیعی مانند ناتوانی جسمی، ظلم وحق فردی و جزئی خواهد بود/ف که اینگونه محرومیتها با اجرای قوانین برطرف می‌شود،اما چیزی که درجامعه ما وجود دارد، بر عکس این است و فرارهای مالیاتی سبب شده، برخی محتاج نان شب باشند و برخی دیگر پولهایشان سر از بانکهای فرا مرزی درآورد.

از جمله راهکارهای اساسی در مقابله با پدیده زشت فقر درجامعه از دیدگاه امام رضا(ع) ضرورت پرداختن مالیات اسلامی است، زندگی اسلامی زندگی ای است که اجزای آن از یکدگیر منفصل نباشد، از این رو نماز با زکات قبول می‌شود و زکات با نماز به درگاه خدا راه می‌یابد.

امام رضا(ع) درباره اندوخته‌های صدقه‌ای( که خود یکی دیگر از راه‌های مقابله با فقر در جامعه اسلامی ورضوی است فرمودند: «خَیرُ مالِ المَرءِ ذَخائِرُ ‌الصَّدَقَةِ؛ بهترین مال انسان، اندوخته‌های صدقه‌ای است»

شکستن خط فقر و فاصله طبقاتی نیازمند عزم جدی
اما برمبنای دیدگاه‌های اسلام و احادیث امام رضا(ع) در هر جامعه ای که برخی از آدمیان از بدی حادثه تهی دست شده و در تنگنای مالی قرار گرفتند، این وظیفه توانمندان و ثروتمندان است، که گره از کار فرو بسته آنان بگشایند، و به آنها توان اقتصادی ببخشند تا با خیالی آسوده به زندگی خود ادامه دهند، دراین یک سال گذشته تولیت آستان قدس رضوی است که برای کمک به نیازمندان درجامعه گام برمی‌دارد، در نقاط دور دست و مرزی برای محرومان کمکهایی مانند خانه سازی و تامین غذایی دارد، اما برای ریشه کنی فقر در جامعه و نابود سازی خط فاصله بین اغنیا ونیازمندان، نیازمند عزم همگانی است.

رهبر معظم انقلاب از چند سال گذشته بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند. بحثی که با وجود اینکه چند سال دنبال می‌شود اما هنوز مورد قابل قبولی توسط مسئولان در بر نداشته تا رضایت مقام عظمی ولایت را جلب کند.

با نگاهی به سیره امام هشتم ایشان بهترین مال را مالی دانستند، که با آن آبرو حفظ ومصون بماند و براساس این حدیث رضوی حفظ  آبرو یکی از اصول اقتصاد اسلامی و از ارزشهای بزرگ معنوی است. و ایشان برتری و افزونی مال را در گرو حفظ آبرو می‌دانند.

اما رضا(ع)  راه و روش رسیدن به توسعه و تکامل اقتصادی را آموزش داده، زیراحفظ  اصول و ارزشها در نظام اقتصادی و الگوی مصرف، ضامن پیشرفت و برتری است و شاخص بزرگ و مهم تر در نظام، فضیلت پروری و اعتبار دهی به مال و ثروت در منطق اقتصادی رضوی نقش ثروت در حفظ عزت و آبرو و اخلاق است.
از آن جایی که حفاظت از عزت و اقتدار و نیک نامی وآبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی و کشور اسلامی ایران و آبروی پیروان اهل بیت(ع) وشیعیان قطعا از آبروی فردی و خانوادگی مهم تر است، و در شرایطی که تحریم‌ها و رویارویی با استکبار و صهیونیسم، باید به بهترین وجه آبروی ملت ایران حفظ شود، که دراین راستا اقتصاد مقاومتی می‌تواند چاره ساز باشد.

توسعه اقتصادی در پرتو توجه جدی وعملی به رهنمودهای امامان معصوم
در چنین شرایط اقتصاد مقاومتی مایه سربلندی وعزت ملی ایران خواهد شد، حفظ آبروی ایران اسلامی یکی از شاخصه‌ها واصول اقتصاد مقاومتی است، توسعه اقتصادی تنها در پرتو توجه جدی وعملی به رهنمودهای امامان معصوم (ع) روی خواهد داد.

پایبندی به اصول در اقتصاد مقاومتی از سوی مدیران اقتصادی کشور و اقشار جامعه، شاهراه بهبود وضعیت اقتصادی و برتری در اقتصاد بین الملل و آبرو و عزت جهانی است.

مدیران اقتصادی باید بدانند وظیفه بزرگ و اساسی آنها حفظ و آبروی مردم ایران  و شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم است، نظام درآمد و مصرف در اقتصاد مقاومتی باید به انگیزه حفظ آبرو و عزت و افزایش آن باشد، تا حافظ منافع ملی وسربلندی و سرافرازی روز افزون ملت ایران شود.

اقتصاد مقاومتی تنها راه تبدیل تحریمها به فرصت برای رشد و کمال است و در تنظیم سیاستهای اقتصادی کشور باید حفظ آبرو و جایگاه برجسته ای پیدا کند.
از آن جایی که در زمان ائمه اطهار در تمام زمینه ها پیشوایان ما، امامان ما الگویی تمام نما برای مردم جامعه بودند، امروز جوانان این مرز و بوم داشتن این آرزو که امیران و حاکمانشان تواضع بورزند و از سر تواضع با توده‌های مختلف جامعه همراه بوده ودر اداره امور انتقاد دیگران را بشنوند، و با اقشار محروم جامعه بیشتر به مشورت بنشینند و فراد با تجربه جامعه را ارج نهاده و دست از تکبر و خودخواهی و غرور بردارند و از گذشتگان درس عبرت بگیرند، این درسی است که میتوان و باید از امام رضا(ع) آموخت، امامی که او را سلطان ایران و شاه خراسان خواندند، سلطانی با عظمتی که پس از شهادتش بر عکس دیگر سلاطین آن زمان، عظمتش بیشتر نمایان شد و اکنون بعد از گذشت بیش از هزار و چندین سال همچنان همان عظمت و بیشتر از آن زمان را داراست.

بارگاه او امروز مامنی برای همه اقشار و حج فقرا شده،مردم بی بضاعتی که سالها انتظار زیارت بارگاه شمس الشموس را داشتند، این روزها با حضور تولیت آستان قدس رضوی با چشمانی اشک بار به زیارت ضامن آهو نائل می‌شوند.

ای کاش بدانیم می‌شود به جای بریز و به پاش وهزینه‌های هنگفت مسئولان، حکومت و مدیریت امام رضا(ع) را مد نظر قرار دهیم، تا هم اقتصاد مقاومتی به بهترین شکل اجرا و هم فاصله طبقاتی درجامعه کاهش یابد.
انتهای پیام/

نظرات کاربران