آی پرسه
قرعه کشی بزرگ همراه اول
29. دى 1393 - 17:38
بیرجندرسا-مبحث پیر شدن تدریجی نفوس کشور را نمی توان از مبحث کاهش آمارازدواج ، افزایش آمار طلاق و افزایش سن ازدواج جدا دانست .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تبریزبیدار، این روزها از هر جوان مجردی در مورد ازدواج  بپرسیم یا با انبوهی از مشکلات دست و پنجه نرم می کند تا بلکه روزنه امیدی برای ازدواج بیابد، یا کلا بیخیال ازدواج شده است.

این در حالی است که آمار طلاق نیز روز به روز در حال افزایش است؛ فرزندانی نه دور دست، بلکه در همین چند قدمیمان در  شیرخوارگاهها به سر میبرند و سر راهی نیستند، بلکه به حکم دادگاهی به این مراکز ارجاع شده اند که پدر و مادر در آن زندگی به دنبال انتظاراتی دست نیافتنی از یکدیگر بوده اند و سرانجام به طلاق و نهایتا حکم دادگاه به سرپرستی شیرخوارگاه منجرشده است!!!!

اما اینکه کاهش آمار ازدواج زاییده چیست از چندین منظر قابل بررسی است.

 اول اینکه زمان لازم برای تحصیلات، خدمت سربازی، پیدا کردن شغل و .... زمانی طولانی است.

از آنجاییکه تحصیلات، خدمت سربازی و یافتن شغل هر کدام مشکلات مربوط به خود را دارند، در این میان خانواده های دختران نیز از پیشبردن موازی هریک از مسائل فوق با ازدواج خودداری میکنند. به گونه ای که منتظر اتمام تمام مراحل فوق میمانند سپس به فرد مقابل اجازه همسر گزینی میدهند که از عوامل بارز افزایش سن از دواج است. در حالی که زندگی مشترک زمانی می تواند پابرجا بماند که ستون های زندگی به دست هر دو شریک بر سقف آمال کوبیده شوند

منظر دوم انتظارات تجمل گرایانه و پافشاری روی این انتظارات  کذایی، ازدواج را برای مردان مجرد غیر ممکن ساخته است .

پر واضح است جوان از همان ابتدا نمیتواند تمامی امکانات را یکجا برای همسر خود مهیا سازد اما از آنجاییکه خانواده ها بیشتر به فرعیات و به چیز هایی بجز آنچه در شریعت ما و سنت پیامبر ذکر شده فکر می کنند، از همان ابتدا سدی بزرگ برای جوانان میسازند.

وقتی فرعیات و تجملات جای آیه شریفه <<"وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ.

و از آیات خداوندی است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید، که در کنار او آرامش یابید، و میان شما عشق و محبّت و مهربانی قرار داد، که در این حقیقت نشانه هائی از خداست برای مردمی که در گردونه اندیشه و فکر نسبت به حقایق به سر می‌برند! "سوره روم، آیه 21">>  را میگیرند؛ وقتی وسیله ها به هدف تبدیل میشوند؛ اینجاست که جوانان هم نسبت به ازدواج دلسرد می شوند.

جایی که مراسم عروسی که صرفا جهت بزرگ شماری این وصلت است به عنوان هدف قرار می گیرد و هدف اصلی انسان که تشکیل زندگی است فراموش می شود، جوان با کدامین قدرت مالی و کدامین انگیزه پا در مسیری خواهد گذاشت که به زعم خودش پر از دشواری هاست. اینجاست که راحت ترین کار پاک کردن صورت مساله است.

 

منظر سوم فرهنگ های نادرستی است که به گونه ای وارد جامعه شده و اذهان جوانان را تحت سیطره خود قرار داده اند.

 

فرهنگ های نادرستی که به طرق مختلف وارد جامعه شده و ذهنیت ها را نسبت به تشکیل خانواده تغییر داده اند از عوامل بالا بردن سن ازدواج، و حتی بدتر از آن بالا بردن آمار مجردین جامعه شده است. آسیب هایی که مهمترین بنیان جامعه یعنی خانواده را هدف گرفته اند

 

با بررسی تمام موارد فوق میتوان دریافت که عواملی سلسله وار دست در دست هم میدهند تا امر ازدواج را به مشکلی بزرگ تبدیل کنند.

قطعا معضل ازدواج دیر هنگام یا ترجیح تجرد مساله ای است که آسیب هایش در آینده گریبان یک جامعه را خواهد گرفت.

 

به امید روزی که تمدن اصیل ایرانی- اسلامی جای تجمل گرایی کذایی را در اذهان و رفتار جوانان و خانواده های آنها بگیرد، انشاالله

نظرات کاربران