بسته های ویژه رومینگ امارات
1. تير 1401 - 13:04
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی خبر داد
راه‌اندازی دفتر قضایی سیار در خراسان‌جنوبی
بیرجندرسا-رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت:بر اساس یک اقدام جهادی با کمک مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه،برای اولین بار در کشوردفتر قضایی سیار جهت خدمات رسانی به مردم روستای مرزی و دورافتاده در خراسان‌جنوبی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی"بیرجندرسا"،حجت الاسلام علی موحدی‌راد رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک ویژه هفته قوه قضائیه با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری در روز گذشته در کنگره شهدای عشایر،اظهار کرد:ایشان در جلسه مذکور به این نکته اشاره داشته‌اند‌ که"هر کس مردم را از آینده ناامید‌ کند برای دشمن کار می‌کند چه بداند و چه نداند" و این جمله پرمغز و پرمعنا،وظیفه ما مسئولین را در پاسخگویی به مردم نسبت به گذشته حساس‌تر می‌کند.
 

وی در خصوص پرونده‌های وارده به واحدهای قضایی خراسان‌جنوبی در سال ۱۴۰۰ تعداد پرونده‌های فوق را،۵۳ هزار و ۳۰۷ فقره دانست و افزود:این تعداد فقره نسبت به مدت مشابه سال قبل،۱۴.۵ درصد رشد داشته است.
 

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با بیان این‌که تعداد پرونده‌های وارد شده به شوراهای حل اختلاف استان در سال ۱۴۰۰،تعداد ۲۶ هزار و ۳ فقره بوده است که نسبت به سال قبل ۶۷ فقره کمتر بوده هست،تصریح کرد:خوشبختانه از پرونده‌های فوق بیش از ۳۸ درصد ختم به سازش شده است.
 

حجت الاسلام موحدی‌راد از صدور تعداد قرار تعلیق اجرای مجازات برای ۶۸۱ فقره پرونده در سال ۱۴۰۰ در سطح استان خبر داد و یادآور شد:برای ۲۰۱ فقره پرونده نیز تعویق‌ در صدور حکم داشته‌ایم.
 

وی تعداد محکومین جزای نقدی در استان را،۹۲۱ نفر عنوان کرد و گفت:در سال گذشته،۶۳۵ هزارو ۹۱ مورد تردد در دستگاه قضایی در سطح استان شاهد بوده‌ایم و این نشان از اعتماد مردم به دستگاه قضایی است.
 

رئیس کل دادگستری خراسان‌‌جنوبی با اشاره به محدودیت برگزاری برخی جلسات دادگاه به دلیل محدودیت‌های کرونایی در سال گذشته در استان،خاطرنشان کرد:طی سال گذشته،۴۶ هزار و ۸۸۳جلسه‌ دادگاه آنلاین و برخط‌ در خراسان‌جنوبی تشکیل شده است.
 

حجت الاسلام موحدی‌راد از ایجاد دفتر قضایی سیار در خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت:برای اولین بار در سطح کشور و در راستای یک اقدام جهادی با کمک مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه،دفتر قضایی سیار جهت خدمت‌رسانی به متقاضیان در نقاط دورافتاده و مرزی استان راه‌اندازی‌ می‌شود.
 

وی با اشاره به این‌ نکته که بیش از یک هزار و ۵۱۶ نفر دیدبان پیشگیری از وقوع جرم در خراسان‌جنوبی با دادگستری همکاری دارند،بیان کرد:نامبردگان در صورت مواجه شدن با هرگونه جرم و تخلف،مراتب فوق را از طریق سامانه "سجام‌" به اطلاع مقامات‌ قضایی می‌رسانند که در همین راستا طی سال گذشته،۶۲۰ گزارش مردمی وصول و بررسی شده است.
 

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی ملاقات مردمی و ارتباط بدون واسطه با مردم را،یکی از مهمترین برنامه‌های قوه قضائیه در استان برشمرد و افزود:طی سال گذشته و همچنین دو ماهه نخست سال جاری،۲۶هزار و ۶۲۰ ملاقات مردمی در این خصوص در سطح استان صورت گرفته هست.
 

حجت الاسلام موحدی‌راد همچنین با اشاره به نرخ جرائم خراسان‌جنوبی،تبیین کرد:مواد مخدر با ۲۱ درصد بالاترین فراوانی در این زمینه را به خود اختصاص داده است.
 

وی ادامه داد:ضرب و جرح غیر عمد ۸ درصد،کلاهبرداری ۵درصد،تصرف عدوانی ۴ درصد، رانندگی بدون پروانه ۴ درصد و....را به خود اختصاص داده‌اند.
 

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با بیان این‌که در سال ۹۹ رتبه زندان‌های استان در سطح کشور رتبه ۲۹ بوده است،ابراز کرد:با تلاش مضاعف همکاران زندان‌ها و همچنین همکاران واحدهای قضایی،رتبه مذکور طی سال ۱۴۰۰ به رتبه ۴ کشوری ارتقا پیدا کرده است.
 

حجت الاسلام موحدی‌راد با اشاره به این‌ نکته که طی سال گذشته تعداد زندانیان جرائم غیر عمد در خراسان‌جنوبی ۱۴۷ نفر بوده است،متذکر شد:خوشبختانه در حال حاضر این تعداد به ۷۰نفر رسیده است و مابقی افراد با تلاش همکاران قضایی و خیرین بزرگوار از زندان آزاد شده‌اند.
 

وی در ادامه صحبت‌هایش از انجام ۱۶ هزار مورد معاینه پزشکی قانونی طی سال گذشته در خراسان‌جنوبی خبر داد و افزود:۴۰۰۰ مرد از این معاینات مربوط به نزاع‌ و ۴۰۰۰ مورد مربوط به تصادفات بوده است.
 

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره به اقدامات تعزیرات حکومتی نیز اظهار داشت:تعداد پرونده‌های تشکیل شده در تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی طی سال گذشته،سه هزار و ۲۲ مورد بوده که ۲ هزار و ۹۹۲ پرونده مورد رسیدگی و مختومه‌ شده است.
 

حجت الاسلام موحدی‌راد میزان جریمه صورت گرفته در خصوص پرونده‌های تشکیل شده در تعزیرات حکومتی استان را ۵۲۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت:بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال در اجرای احکام در این زمینه وصول شده و بقیه نیز در حال وصول است.

وی درپایان ضمن اشاره به شکایات ارجاع داده شده به دیوان عدالت اداری نیز اظهار کرد:طی سال گذشته بیشترین شکایات در این خصوص مربوط به شهرداری با فراوانی ۱۵۶ مورد(شکایت پیرامون آرای کمیسیون‌ ماده ۱۰۰)بوده است.

نظرات کاربران