از جایتان تکان نخورین
27. دى 1400 - 13:50
بیرجندرسا-سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: بارش‌های رگباری باعث خسارت‌های جدی به زیرساخت‌های حوزه راه، شهری، بخش کشاورزی و تولیدی از جمله واحدهای آجرپزی در شهر سه‌قلعه شهرستان سرایان شده و در حال حاضر رفع مشکلات عمومی در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، علیرضا عباس‌زاده روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده شهر سه‌قلعه سرایان در جمع خبرنگاران افزود: این منطقه در پی بارندگی شبانه‌روز گذشته دچار آبگرفتگی شده است و مردم در مضیقه قرار گرفتند.

وی بیان کرد: در ساعات اولیه ایجاد مشکل برای مردم، مجموعه دستگاه‌های اجرایی و امدادی به‌ویژه مردم پای کار بودند که باعث شد بتوانند از بخش عمده‌ خسارت‌های احتمالی بعدی جلوگیری کنند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: بارش‌ها در منطقه، رگباری در مدت زمان کوتاه بوده و براساس گزارش‌های میدانی که از مسوولان متولی گرفتیم، تقریبا در سه یا چهار دهه اخیر بی‌سابقه است.

وی با بیان اینکه مبلمان شهری هم آسیب دیده و مردم را با محدودیت‌هایی مواجه کرده است افزود: در حال حاضر با حضور نیروهای امدادی و همکاران شهرداری، راهداری، بسیج، پلیس و نیروهای مردمی در حال رفع آسیب‌ها و مشکلات هستیم.

عباس‌زاده گفت: باید منشا این خسارت‌ها شناسایی شود که البته بخش عمده آن مشخص است و در مرحله اول به‌صورت کوتاه‌مدت برای جبران این خسارت‌ها برنامه‌ریزی شود و فرماندار سرایان نیز به عنوان رییس مدیریت بحران حتما پیگیری کند.

وی ادامه داد: فرماندار شهرستان خسارت‌های وارده به مردم را در بخش‌های مختلف احصا و اعلام کند و ما نیز همه توان خود را به‌کار خواهیم گرفت تا جایی که امکان دارد خسارت‌ها جبران شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: نکته بعد این است که درخصوص زیرساخت‌ها برای جلوگیری از حوادث مشابه کار شود که توسط شرکت آب منطقه‌ای، منابع طبیعی و مسوولان شهرستانی این تمهیدات لازم اندیشیده خواهد شد.

وی افزود: براساس اطلاعات میدانی که از مسوولان متولی داشتیم، خسارت‌های ناشی از بارش‌ها بیشتر در منطقه سه‌قلعه بوده که در دست بررسی است و به محض اینکه آلام مردم از بابت خسارت‌های سطحی عمومی برطرف شود، برنامه‌ریزی برای کارهای اساسی و زیربنایی در حوزه مدیریت شهری و آبخیزداری، آبخوان‌داری و مهار آب در منطقه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی امروز از مناطق سیل‌زده شهر سه‌قلعه بازدید کرد.

این بازدید میدانی با هدف بررسی شرایط موجود، تخمین میزان خسارت وارده به زیرساخت‌ها، منازل مسکونی، مزارع و باغات انجام شد و اطلاع از روند خدمات‌دهی دستگاه‌ها که از چند روز قبل به حالت آماده‌باش درآمدند از دیگر اهداف این حضور و بازدید است.

معاون استاندار در این بازدید، دستورات لازم را به دستگاه‌های متولی صادر کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری به همراه جمعی از مدیران کل دستگاه‌های متولی، فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان سرایان و بخش سه‌قلعه نیز در این بازدید حضور داشتند.

نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان سرایان نیز به ریاست سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی در بخشداری سه‌قلعه در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا مزارع کشاورزی، مجتمع‌های صنعتی از جمله کوره‌های آجرپزی و واحدهای دامپروری در این منطقه خسارت دیده و سیل وارد ورودی شهر سه‌قلعه شده است.

سامانه بارشی که از اوایل هفته جاری در خراسان جنوبی فعال شد از عصر دیروز (یکشنبه) تقویت شد و بیشترین بارش‌های شبانه‌روز گذشته در شهرستان سرایان ثبت شده است.

بارندگی ۲۴ ساعت گذشته باعث جاری شدن روان‌آب و سیلاب در چند شهرستان خراسان جنوبی شد که خسارات مالی در پی داشت اما تاکنون خسارت جانی در این استان گزارش نشده است.

جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی هم اعلام کرد: امدادگران در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۲۹ نفر حادثه‌دیده سیلاب در ۶ شهرستان این استان امدادرسانی کردند.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و سرایان در ۱۶۵ کیلومتری بیرجند دارای ۲ بخش سه‌قلعه و آیسک است.

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران