15. دى 1400 - 11:21
بیرجندرسا-پس از ثبت اختراع دو مکمل آبیار و آبسار توسط عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند این دو محصول به تولید انبوه رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا،  عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند با اشاره به تحقیقات انجام شده برای ثبت این دو مکمل آبیاری برروی ۱۵۶ نمونه گیاهی گفت: محلول مکمل آبیار برای گیاهان غیر مثمر همانند فضای سبز و مراتع کاربرد دارد، استفاده از این محصول در زمان آبیاری، بین ۱۵ تا ۴۰ درصد آب مورد نیاز گیاه را کم کرده و افزایش عملکرد بین ۱۰ تا ۳۰ درصد خواهد داشت.

محمدرضا سعیدافخم الشعرا گفت: در حال حاضر دو کارگاه در مشهد و بیرجند مشغول تولید این محصول است که توان تولید ۹۰۰ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰هزار لیتر را داراست.

 

وی گفت: این محصول بصورت نیمه صنعتی و انبوه تولید می‌شود و در تمام کشور قابلیت استفاده را دارد.

 

عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند گفت: این محصول راهبردی برای اولین در داخل کشور تولید شده است.

 

سعیدافخم الشعرا گفت: بررسی‌های انجام شده بر روی این محصول نشان می‌دهد استفاده از مکمل آبسار در محصول یونجه می‌تواند تا ۳۰ درصد مصرف آب را کاهش دهد و تا ۲۵ درصد افزایش عملکرد را در محصول به ارمغان آورد.

 

وی افزود:مدیریت بهینه مصرف آب در مزارع یونجه خراسان جنوبی با کمک این محصول می‌تواند تا ۴ میلیون مترمکعب در مصرف این نعمت خدادادی صرفه جویی کند و بالغ بر ۲۵ درصد به افزایش این محصول کمک کند.

عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند گفت:تحقیقات اولیه برای این محصولات از سال ۸۹ تا ۹۶ انجام شد و از سال ۸۹ تست‌های مزارع را در خراسان جنوبی انجام دادیم و پنج پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه بیرجند با این عنوان و چهار پایان نامه در شهر‌های دیگر انجام شد؛ همچنین از دو رساله دکتری در کاشان و البرز نیز برای این محصول دفاع شده است.

افخم‌الشعراء گفت: در سومین جشنواره علم و عمل این طرح به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد و تأییدیه‌های مختلف را دریافت کرد.

وی افزود: در شهرستان فردوس نیز برای نهال‌کاری درختان انار از این محصول کاملا دانش بنیان استفاده شده است و در پروژه بین المللی ترسیب کربن در حسین آباد غیناب و نیز در پروژه بین المللی منارید در استان یزد از این محصول استفاده شد و در محصولات زراعی و باغی و محصولات استان تأییدیه‌های لازم را دریافت کرده است.

عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند گفت:افزایش عملکرد و کاهش مصرف آب ازعملکرد‌های این محصول است.

 

افخم‌الشعراء گفت: محصول آبیار برای محصولات غیر زراعی و غیرمثمر مانند فضای سبز و نهال کاری در مراتع و ... استفاده می‌شود و تأکید بر کم آبیاری و رشد دارد و دیگر محصول تولیدی مکمل آبسال برای محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ها استفاده می‌شود.

 

وی افزود: علیرغم استفاده از مکمل آبسار در تمامی محصولات مثمر زراعی و باغی، اولین محصول اختصاصی برای زعفران را با فرمول‌های اختصاصی تولید کرده ایم و در آینده نیز برای هر محصول یک آبسار خاص را تولید خواهیم کرد که در محصولاتی همچون زرشک، عناب، پسته و انار کاربرد خواهد داشت. وی گفت خط تولید این محصولات پس از طراحی بصورت اختصاصی برای تولید این محصول ساخته شد. قیمت این محصول با توجه به افزایش عملکرد ایجاد شده بسیار مقرون صرفه خواهد بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه گفت:دستگاهی برای ایجاد کارگاه تولید این مکمل‌ها خریداری شده، که البته نیاز به خرید و تجهیز برخی دیگر از وسایل خط تولید است که با تامین اعتبار برای خرید باقی تجهیزات و اختصاص مکانی مناسب، نصب و راه اندازی کارگاه در مجموعه پردیس شوکت آباد به زودی انجام می شود.

نظرات کاربران