فروش ویژه سیم کارت
آی پرسه
15. دى 1400 - 10:09
بیرجندرسا-فرماندار نهبندان گفت شهرستان نهبندان پس از بارندگی های روزهای اخیر شادآب شد هرچند این نزول رحمت الهی خسارت هایی در برداشت که تیم های ارزیاب در حال برآورد زیان و ضررها هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا،  برف و بارندگی های روزهای اخیر سبب شد تا همه نقاط تشنه و خموده خراسان جنوبی نفسی تازه کنند و با شادابی و زنده شدن طبیعت همه مردمان این سرزمین خدای خویش را به واسطه باز کردن درهای رحمتش را به روی آنان شکر گذار باشند.

هرچند دراین بارندگی ها اخیر همه نقاط استان از این رحمت الهی بهره مند شدند اما شهرستان نهبندان بیش از همه شادآب شد.

«مجید بیکی» فرماندار نهبندان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از بیرجند، گفت: طی ۴۸ ساعت در این شهرستان ۸۳ میلی متر بارندگی ثبت شد که بیشترین میزان آن هم مربوط به ایستگاه نهبندان با ۸۴ میلی متر بود.

وی افزود: در بارندگی ها اخیر میزان این رحمت الهی در نهبندان از ابتدای سال زراعی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ۹۰/۹ میلی متر و در مقایسه بلند مدت که ۲۵ میلی متر بوده است به سه برابر افزایش یافت.

وی با اشاره به زنده شدن طبیعت خموده و تشنه شهرستان ادامه داد: نزول رحمت الهی دراین چند روز همه به ویژه کشاورزان و دامداران خسته از خشکسالی ها را به وجد آورد و سبب شد تا به پاس نزول رحمت الهی همه سجده شکر به جای آوردند.

خسارت ها ناچیز

فرماندار نهبندان خسارت های وارده شده به شهرستان را در مقایسه با حجم بالای بارندگی بسیار ناچیز دانست و ادامه داد: قبل از وقوع بارندگی ها تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت های احتمالی در مسیل ها، رودخانه ها، بالای قنات ها و... توسط مسئولان مرتبط انجام شد به همین دلیل خسارت های خیلی هنگفت نبود.

بیکی با بیان این که اکنون همه شریان های مواصلاتی شهرستان باز است، افزود: با این که طی ۱۲ ساعت ۶۰ میلی متر بارندگی در نهبندان اتفاق افتاد اما آب گرفتگی معابر، جاده ها و آب نما با توجه به تصمیم های لحظه ای رفع و رجوع شد و خدا روشکر خسارت جانی به مردم این شهرستان وارد نشد.

وی با اشاره به حضور سامانه بارشی تا فردا در استان اضافه کرد: تعداد قنات هایی هم که دراین بارندگی ها خسارت دیدند چندان قابل توجه نیست و روستاییانی هم که خانه های آن ها در این بارندگی ها دچار خسارت شد با توجه به قول های مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می توانند با دریافت منابع بلاعوض و تسهیلات نسبت به بازسازی واحدهای مسکونی خویش اقدام کنند.

سازهای آبخیزداری مملو از آب

به گفته فرماندار نهبندان در این بارندگی ها همه سد و بندهای خاکی شهرستان نیز مملو از آب شد به طوری که مجموع ظرفیت ۱۳ میلیون متر معکبی ۳۲۳ سازه خاکی نهبندان ۱۲ میلیون متر معکب آبگیری و تاحدودی همه این سازها مملو از آب شد.

همچنین تیم های برآورد خسارت نیز در برآورد خسارت های وارده به شهرستان هستند تا پس نهایی شدن میزان آن برای تامین منابع به مدیریت بحران ارسال و خسارت های وارد جبران شود.

وی در پایان از همکاران نیروهای امدادی، راهداری و پلیس راه برای رفع و رجوع اتفاق های رخ داده و امداد رسانی ها قدردانی کرد.

نظرات کاربران