فروش ویژه سیم کارت
آی پرسه
10. دى 1400 - 14:48
بیرجندرسا-نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: اساس دین بر حُب و بغض است و شناخت صحیح دوست و دشمن از تکالیف انسان محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی در خطبه‌های نماز جمعه بیرجند در مسجد جامع المهدی (عج) با گرامیداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی، دهه بصیرت‌ و میثاق امت با ولایت و ایام فاطمیه گفت: از مسائل مهم جامعه بشری از گذشته تاکنون شناخت دوست و دشمن بوده و اینها مسایل ابتدایی است اما فهم آن خیلی دقیق است تا برسد که در جامعه به‌صورت میدانی پیاده شود.

وی گفت: اصولا سوال اینجاست که دوست و دشمنی با دین ربط دارد یا نه؟ یا یک مساله احساسی و خارج دین است، پاسخ همین سوال به نقل از یکی از ائمه معصومین این است که دین تمام حب و بغض است و فهم این کلام برای ما مشکل است و باید به اهلش مراجعه کنیم.

خطیب جمعه بیرجند اظهار داشت: منشا دین عشق و حب است و بغض که نوعی دشمنی عارضی است یعنی لازمه دوست داشتن هر محبوبی این است که محب نسبت به هر مانعی در راه وصول به معبود برانگیخته شود و اینها خودشناسی و دین‌شناسی است.

وی با اشاره به اینکه ولاء محبت پنج مرتبه دارد گفت: ولاء محبت، مادر همه خیرات در راه حق است و هرجا خیری در راه حق است از ولاء محبت برمی‌خیزد حتی ولاء حکومت که بالاترین مساله انسان‌شناسی و خداشناسی است، تابع ولاء محبت است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: حضور شما در نماز جمعه، حضور حاج قاسم در صحنه‌های نبرد، حضور بسیجیان و رزمندگان در میدان‌های نبرد برگرفته از ولاء محبت است.

وی گفت: ولاء محبت سرمنشا همه کارهای خیر است و اگر در ولاء محبت محکم هستید باید از پیامبر (ص)، وصی پیامبر، نایب امام و ولی فقیه پیروی کنید و این یک عمل و یک عمل ولاء حکومتی است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی عنوان کرد: در ولاء محبت، اساس دین بر عشق است از خود گذشتن، از زندگی مادی گذاشتن، در راه رضایت خدا عشق ورزیدن و در پای دین جان دادن این مکتب، مکتب عشق است.

وی با اشاره به اینکه حب و بغض و دوستی و دشمنی به‌صورت احساسی، یک علامت است افزود: گرسنگی و سیری به‌صورت احساس یک علامت اما این حاکی از یک واقعیت است که بدن نیاز به تغذیه دارد و اسمش را احساس گرسنگی می‌گذاریم.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: حب و بغض هم همین طور است اما وقتی احساس حب و دوستی و عشق می‌شود، یک علامت است ولیکن زیرساختی دارد که واقعیت را نشان می‌دهد، همان طور که در گرسنگی احساس نیاز بدن مطرح است، اینجا احساس نیاز روح به کمال مطرح بوده و انسان عاشق کمال و رشد است.

وی گفت: احساس دوستی براساس نیاز انسان به کمال است و یک تکلیف برای ما روشن شد و آن هم شناخت می‌خواهد؛ تکلیف این است که اگر دوستی و دشمنی را درست بشناسیم و منشاء آن را براساس نیاز بدانیم، تازه تشخیص مهم است که دوست کیست؟

امام جمعه بیرجند افزود: هر آنچه موجب رشد و ‌کمال و موجب وصول انسان به کمال می‌شود، دوست است؛ همان طور که گرسنگی و سیری گاهی کاذب است اگر حقیقت دوستی و دشمنی را نشناسد، شاید در ظاهر دوست و در باطن دشمن باشد، علامت دوستی آن است که تو را به سمت رشد و کمال و وصول به معبود ببرد.

وی بیان کرد: این مقدمه برای سیر و سلوک به الی الله است و کمال مطلق خداوند لذا دوست حقیقی ما خداست و آنهایی که خداوند در مسیر خودش برای ما تعریف کرده مثل عقل و پیامبران چرا که اینها دوست ما هستند و نشانه هم این است که موجب کمال ما هستند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: محبوب و معشوق حقیقی خداست و آنچه ما را به سمت کمال می‌رساند، دوست حقیقی و بقیه کذب و نفاق است.

وی با اشاره به اینکه احساس سنخیت هم در این مسیر مهم است افزود: کسانی که ادعای دوستی می‌کنند و عشقی که آنها در سیر الی الله دارند، نشان سنخیت است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: مساله سنخیت یک بشارت است وقتی شما به اهل بیت (ع) حب می‌کنید که توصیه خداوند متعال است، وقتی نسبت به همه نیکان محبت می‌کنید، وقتی به مرجع تقلید، بنیانگذار جمهوری اسلامی، رهبر انقلاب و بسیجی مخلص محبت دارید، احساس سنخیت است و به خودت تبریک بگو، همان طور که اهل فاسد و ظالم هم نوع خودشان را دوست دارند.

وی افزود: اما اهل ایمان نمی‌تواند اهل ظلم و فساد را دوست داشته باشد چراکه ظالمان و فاسدان دشمن انسان‌ها هستند، همانگونه که سردار رشید اسلام شهید سلیمانی در نامه‌ای به خانواده خود می‌نویسد «من لباس نظامی نپوشیدم که انسان بکشم، من لباس نظامی را در جمهوری اسلامی پوشیدم که انسان‌کش‌ها را بکشم» و این افتخاری برای نیروهای مسلح مکتبی جمهوری اسلامی ایران است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی که اساس آن بر حب به خداوند است، همه جهان هستی را دوست دارد و انسان اشرف مخلوقات است لذا سرلوحه مکتب ما دوست داشتن انسان است، سایر جانوران، جمادات و نباتات را دوست دارد و بالاتر از آن انسان را دوست دارد.

وی گفت: نیروی مسلح جمهوری اسلامی و همین کسانی که در این راستا در هر پستی عمل می‌کنند مبارزه با انسان‌کش‌ها است و مبارزه با دشمنان انسان است، دیگران برای مال، شهوت، شهرت و برای منافع خودشان می‌جنگند اما ما برای صلح جهان می‌جنگیم تا دست ظالمان را از سر کشورهای مظلوم کم کنیم.

امام جمعه بیرجند ادامه داد: همین که می‌بینید اینها چقدر شهرها را ویران می‌کنند، کودکان و زنان را می‌کشند، مردم را آواره می‌کنند و برخی بر سر اقدامات آنان در دریا غرق می‌شوند و افرادی هم که ساحل می‌رسند چه بر سر آنان می‌آورند، ملاحظه کنید اینها چه هستند که به جان بشر افتاده‌‎اند.

وی گفت: دشمنی با استکبار جهانی، دوستی با تمام‌ جوامع بشری است و امیدواریم تحت لوای امام زمان (عج) بتوانید بشر را از ننگ این تمدن وحشی و ظلم ظالمان نجات دهید.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی ضمن تشکر از حضور بسیجیان و اقشار مختلف حلقه‌های صالحی در نماز جمعه گفت: اقشار حلقه‌های صالحین ادامه دهنده راه حاج قاسم‌ها هستند.

نظرات کاربران