آی پرسه
قرعه کشی بزرگ همراه اول
3. آذر 1400 - 8:46
بیرجندرسا-مدیر کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از بی توجهی به هویت فرهنگی در ساخت و سازهای اداری انتقاد کرد و گفت: برای ۶۰ هکتار بافت تاریخی بیرجند طرح تفصیلی ویژه‌ای تهیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حسن رمضانی، سه شنبه شب ۲ آذر در جلسه شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار کرد: هر سال در قالب طرح باز آفرینی اعتباراتی اختصاص می‌یابد که در بناها و یا معابر هزینه می‌شود و برای گسترش بهسازی‌ها نیاز به همکاری شورا و شهرداری داریم.

وی افزود: شهرستان بیرجند با دارا بودن ۶۰ هکتار بافت تاریخی ارزشمند چیزی از دیگر شهرهای کشور در این زمینه کم نداریم اما نباید همه اقدامات برای احیا آن توسط میراث فرهنگی با منابع اندک باشد.

وی ادامه داد: با تعامل همه دستگاه‌ها اتفاقات خوبی در این خصوص می‌تواند بیفتد همان طوری که در یکی از محورهای مهم بیرجند این کار اجرایی شد؛ در بناهای سال‌های اخیر یک بنا که بیانگر هویت فرهنگی و معماری گذشته باشد، نداریم و در ساختمان‌های اداری با پول بیت‌المال ساخت و سازهای بی هویتی انجام شده و معماری بی هویت سبب به وجود آمدن افراد بی هویتی می‌شود.

رمضانی بیان کرد: طرح‌های خوبی با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اجرا در بافت تاریخی تهیه شده و از ۱۰۰ اقامتگاه بوم گردی استان بیش از ۹۵ درصد آنها در بناهای تاریخی ایجاد شده است، اما ایجاد بوتیک هتل در بناهای تاریخی یکی از طرح‌های سرمایه گذاری است که در باغ و عمارت معصومیه با پیشرفت ۹۰ درصدی این کار در حال انجام است و تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد؛ هم اکنون در خانه شریف بیرجند با الحاق چند بنا به آن ایجاد بوتیک هتل در حال انجام است تا قدمی مهم برای حفظ ذخایر ارزشمند تاریخی برداشته شود.

وی از هزینه کرد ۴۰۰ میلیون تومانی با مشارکت شهرداری برای سنگ فرش معابر اصلی روستای اکبریه خبر داد و بیان کرد: مرمت بناهای تاریخی و ملحقات باغ اکبریه در حال انجام است و هرکسی از صاحبان املاک این روستا که بخواهند خانه‌های خود را به تأسیسات گردشگری تبدیل کند به آنها برای مرمت و مصالح کمک می‌کنیم.

وی با بیان اینکه راه و شهرسازی برای محدوده دارای ارزش روستای رحیم آباد اعتباری گرفته است، بیان کرد: مشاور در حال تهیه طرح ویژه این محدوده است و مالکانی که بنای با ارزش تاریخی دارند با دریافت مجوز از میراث فرهنگی برای بازسازی آن می‌توانند اقدام کنند.

رمضانی ادامه داد: موروثی و کوچک بودن بناهای محله ته ده یکی از مشکلات بافت تاریخی است و تمامی روستای شوکت آباد وقف است و زمانی که این مسؤلیت را برعهده گرفتم با حکم دادگاه و مکاتبه با وزیر وقت دادگستری در باغ را باز کردیم و در دو سال گذشته با سرمایه گذاری بخش خصوصی بخشی از باغ مرمت شد و استاد سرا هم برای تبدیل به اقامتگاه در حال مرمت است، اما برای نگهداری شوکت آباد کم کاری شده و با وجود اینکه برای ایجاد سکو و… حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کرده‌ایم اکنون وضعیت مناسبی ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی درباره مدرسه شوکتیه هم که از ارزش‌های فرهنگی بیرجند است، بیان کرد: کاربری آن تربیت حفاظ قرآن است و برای بازدید از آن باید با اوقاف مکاتبه شود.

وی اظهار کرد: در سال‌های گذشته با پیگیری‌های انجام شده قرار شد ارگ کلاه فرنگی بیرجند در اختیار میراث فرهنگی قرار گیرد اما بعد که برای تفکیک آن برای بازدید راحت تر مردم اقدام کردیم با انجام این کار مخالفت شد.

رمضانی بیان کرد: همچنین در ارگ بهارستان نیز شرکت آب منطقه‌ای استان با خریداری ارگ از یک سال قبل بازسازی آن را با هدف ایجاد موزه آب آغاز کرده است؛ برای ۶۰ هکتار بافت تاریخی بیرجند هم طرح تفصیلی ویژه‌ای تهیه شده است.

مهدی بهترین، شهردار بیرجند نیز در این جلسه توجه به گردشگری مذهبی و سلامت را از برنامه‌های ویژه خود بیان و عنوان کرد: گردشگری سلامت سبب تحول در بیرجند و استان می‌شود و اگر بتوانیم عید امسال با بهبود شرایط کرونا و واکسیناسیون حضور یک شب گردشگران را در بیرجند داشته باشیم کار مهمی انجام داده‌ایم.

وی بیان کرد: همه ساخت و سازها باید با صدور پروانه انجام شود اما در قانون تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است و با هدف افزایش نشاط اجتماعی شهرداری آماده همکاری با میراث فرهنگی و بخش خصوصی در این زمینه است.

علیرضا محمودی راد، رئیس شورای شهر بیرجند نیز اظهار کرد: آمادگی داریم تا در راستای احیای بافت تاریخی بیرجند در حد مقدورات قانونی موجود و بودجه شهرداری اقدامات خوبی را با همکاری میراث فرهنگی و دیگر دستگاه‌های مربوط انجام دهیم.

رضا حسنی صفت، عضو شورای شهر بیرجند هم با تاکید بر اینکه استفاده ما از میراث فرهنگی از حداقل هم کمتر است، تصریح کرد: به دلیل اینکه بخش‌هایی از آن دست اوقاف و بنیاد مستضعفان است مردم نمی‌توانند از آنها استفاده کنند لذا با همکاری شورا، شهرداری و دیگر دستگاه‌ها و رسانه‌ها باید نهضتی در این زمینه ایجاد شود تا از در آمد حاصل از محلات در آنها سرمایه گذاری شود.

مرتضی یزدان شناس دیگر عضو شورا هم با تاکید بر اینکه توسط حاکمیت به میراث فرهنگی جفای زیادی شده است، اضافه کرد: احداث ساختمان استانداری در حریم باغ رحیم آباد سبب خارج شدن آن از لیست ثبت جهانی شد؛ با توجه به مطالبه مردم فرمانداری باید ارگ کلاه فرنگی را تخلیه کند تا مردم بتوانند از آن به راحتی بازدید و در آن بخش خصوصی سرمایه گذاری کند.

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران