آی پرسه
همراه لحظه های جوانی
21. مهر 1400 - 13:24
رئیس سازمان پزشکی قانونی خبر داد؛
نبود پزشکی قانونی در ۱۰۰ شهرستان کشور
بیرجندرسا-رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به ایجاد مرکز پزشکی قانونی در ۵۰ شهرستان طی سال گذشته گفت: ۱۰۰ شهرستان دیگر هنوز نیازمند راه اندازی این مرکز هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، عباس مسجدی آرانی صبح چهارشنبه در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: روح انقلاب اسلامی عدالت و رفع تبعیض‌ها و ارتقاء علمی و معنوی مردم است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان‌کرد: یکی از دستگاه‌هایی که در اجرای عدالت نقش آفرین است دستگاه قضایی است و ما به عنوان پزشکی قانونی جزئی از این دستگاه مهم و تأثیر گذار در حوزه عدالت هستیم.

مسجدی آرانی ادامه‌داد: هر موضوعی که در حوزه نظام سلامت، جنبه قضایی پیدا می‌کند برای کمک به قضات برای صدور رأی عادلانه پای پزشکی قانونی به میان می‌آید و اظهار نظر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ از ۶ میلیون پرونده قضائی حدود یک سوم آن یعنی دو میلیون پرونده به پزشکی قانونی ارجاع شده است، گفت: معاینات ضرب و جرح و معاینه اجساد در راستای تعیین علت فوت، اظهار نظر در مورد توان تحمل کیفر و آسیب‌های ناشی از تصادفات در حوزه پزشکی قانونی است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه در سفر به خراسان‌جنوبی مشکلات مراکز پزشکی قانونی و پیگیری مصوبات سفرهای آقای رئیسی در زمان ریاست قوه قضائیه پیگیری خواهیم کرد، اظهار کرد: در سراسر کشور پزشکی قانونی بیش از ۴۶۰ مرکز دارد که به مردم ارائه خدمت می‌کند.

مسجدی آرانی گفت: در سال گذشته در ۵۰ شهرستان مرکز پزشکی قانونی ایجاد کردیم ولی هنوز ۱۰۰ شهرستان از مرکز پزشکی قانونی بهره‌مند نیستند و باید کیلومترها طی کنند تا در شهری دیگر از خدمات پزشکی قانونی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های ما تجهیز پزشکی قانونی به علم روز است، افزود: نمی‌توانیم با اظهار نظرهای ۳۰ سال پیش و بدون در نظر گرفتن علم روز بازوی خوبی برای قوه قضائیه باشیم و خوشبختانه یک دستگاه و سازمان علمی هستیم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: به جهت تحریم‌های ظالمانه برای بهره‌مندی از برخی از تجهیزات با مشکلات زیادی رو به رو شدیم و قیمت‌ها نیز سه برابر رشد پیدا کرد ولی با بسیج جوانان نخبه در زمینه‌هایی چون کیت‌های پیشرفته ژنتیک در رونمایی کردیم.

مسجدی آرانی با تأکید بر اینکه روی دیگر دانایی، توانایی است، یادآور شد: همه تلاش ما بر است که پزشکی قانونی در طراز جمهوری اسلامی باشیم.

نظرات کاربران