آی پرسه
قرعه کشی بزرگ همراه اول
19. مهر 1400 - 10:35
بیرجندرسا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از وجود ۴۱ درصد از پرندگان کشور در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: ۵۵ گونه جدید پرنده طی یک سال اخیر در خراسان جنوبی شناسایی و ثبت شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حسن اکبری، امروز دوشنبه ۱۹ مهر به خبرنگاران رسانه‌های گروهی اعلام کرد: تعداد گونه‌های پرنده در خراسان جنوبی به ۲۲۸ گونه رسیده است.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در ادامه از شناسایی و مستندسازی ۲۲۸ گونه پرنده در استان خبر داد و گفت: خراسان جنوبی به لحاظ موقعیت جغرافیایی، اقلیمی و پستی و بلندی دارای طیف گسترده‌ای از بوم سازگان‌ها و زیستگاه‌ها است.

وی تصریح کرد: در استان خراسان جنوبی شاهد گونه‌های متنوعی از حیات وحش هستیم که برخی از این گونه نادر، منحصر به فرد و یاکمیاب هستند، اما اطلاعات و مستندات دقیقی از گونه‌های متنوع پرندگان در استان در دست نیست.

اکبری با اشاره به جای خالی بانک اطلاعات پرندگان در استان برای بهره برداری دانشجویان و علاقمندان به محیط زیست، اظهار کرد: لذا از محل اعتبارات پژوهشی استان در سال ۹۸ اعتباری را برای تحقیق و پژوهش در این حوزه اختصاص داده شد و بر همین اساس خوشبختانه طرح شناسایی و مستندسازی فون پرندگان  درخراسان جنوبی اجرا و منتج به نتایج قابل استناد و مهمی در این زمینه شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه ۵۵۷ گونه پرنده در کشور وجود دارد، ادامه داد: تعداد ۱۷۳ گونه پرنده آبزی، کنارآبزی و خشکزی در استان شناسایی و مستند شد که ۳۱ درصد پرندگان کشور را شامل می‌شود.

اکبری خاطرنشان کرد: با ثبت ۵۵ گونه جدید، تعداد گونه‌های مستند طی یک سال از ۱۷۳ به ۲۲۸ گونه رسیده است اما به طور قطع تعداد گونه ها در سطح استان خراسان جنوبی بالاتر از این میزان است.

نظرات کاربران