آی پرسه
22. شهريور 1400 - 15:38
بیرجندرسا-سرپرست شهرداری بیرجند با اشاره به مساحت ۳هزار و ۶۰۰ هکتاری بیرجند گفت:۹۰۰ هکتار زمین خالی متعلق به اوقاف و بنیاد مستضعفان داریم اما با این وجود درخواست افزایش محدوده شهر مطرح می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، علی عدل ظهر دوشنبه در دومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: شهرداری‌ها در کنار وظایف ذاتی چون عمران شهری و رسیدگی به مسائل پارک‌ها باید به صورت ویژه رسیدگی کنند.

سرپرست شهرداری بیرجند با اشاره به فعالیت سه خانه محله در بیرجند در راستای مسائل فرهنگی شهر، بیان‌کرد: همچنین پناهگاهی برای بی خانمان‌ها راه‌اندازی کردیم که بتوانند برای مدت کوتاهی در آنجا اسکان داشته باشند.

عدل گفت: این نکته درست است که نباید از محل کمیسیون ماده ۱۰۰ برای شهرداری‌ها درآمد پایدار ایجاد شود ولی باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که در صورت حذف این درآمد برای درآمدزایی شهرداری چه باید کرد.

طرح تفصیلی بیرجند بازنگری نشده است

وی با اشاره به اینکه باید در زمینه ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری تدبیری بیندیشیم، اظهار کرد: طرح جامع تفصیلی شهر بیرجند سال‌ها است که بازنگری نشده و همان زمان نیز به شرایط و اقلیم شهر بیرجند در تدوین طرح توجهی نشده است.

سرپرست شهرداری بیرجند با اینکه منطقه بندی شهری باید مورد توجه قرار گیرد، بیان‌کرد: چرا باید در منطقه زعفرانیه در زمین ۴۸۰ هکتاری ساختمان حدود ۱۰ طبقه‌ای ساخته شود در حالی که وسعت زمین در آنجا وجود دارد که نشان از برخی سودجویی‌ها است.

عدل گفت: سه هزار و ۶۰۰ هکتار مساحت در بیرجند داریم که از این میزان ۹۰۰ هکتار خالی است که دست اوقاف و بنیاد مستضعفان و برخی دیگر از ادارات است.

مالیات بر زمین‌های خالی به عنوان یکی از درآمدهای پایدار شهرداری

وی با بیان اینکه مالیات بر زمین‌های خالی می‌تواند به عنوان یکی از درآمدهای پایدار شهرداری‌ها مد نظر قرار گیرد، اظهار کرد: با وجود این همه زمین خالی باز دارند بیش از ۴۰۰ هکتار به محدوده شهر اضافه می‌کنند که باعث تعجب است.

سرپرست شهرداری بیرجند یادآور شد: این درحالی است که در شرایطی می‌توان به محدوده شهر اضافه کنیم که زمین‌های خالی ساخت و ساز شده و بافت فرسوده نیز به روز شود.

عدل با بیان اینکه در پادگان بیرجند نیز اتفاق عجیبی رخ می‌دهد، افزود: در ۱۳ هکتار پادگان توسط راه و شهرسازی ابرسازه ساخته می‌شود که بعد برای مردم مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

نظرات کاربران