18. شهريور 1400 - 12:27
بیرجندرسا-طراح ، ایده پرداز و بنیان گزار بزرگترین تسبیح اینترنتی جهان ، که در یک سال مسبب فرستادن نزدیک به 700 میلیون صلوات و ده ها میلیون فاتحه و ادعیه دیگر برای حدود 230 هزار متوفی در سراسر جهان شده است از داستان شکل گیری سایت (( آی پرسه )) به خبرنگار بیرجندرسا میگوید.

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، سیدعلیرضا حسینی یک فرهنگی اهل شهرستان بیرجند که در حال حاضر در هنرستان شهید آوینی در منطقه 3 تهران مشغول خدمت است فارغ التحصیل رتبه دوم از دانشگاه شهید باهنر کرمان در رشته مهندسی کامپیوتر که از سال 1379 به صورت تخصصی در حوزه وب سایت های اینترنتی و سیستم های آنلاین فعالیت میکند ، چند سالی است که به گفته خودش (( متاسفانه به دلیل تمرکز اکثر قریب به اتفاق پروژه های موفق در پایتخت مجبور به مهاجرت به تهران )) شده است .

سید علیرضا حسینی در سال 1393 همزمان با نمایشگاه کام سیت (کامپیوتر ، موبایل و شهر الکترونیک ) در بیرجند ایده قبرستان مجازی را با راه اندازی بستری شامل تصویر سنگ قبر متوفیان و یک دکمه صلوات شمار برای شهرستان بیرجند ، عملی کرد و در یکی از بیلبورد های شهر این موضوع را اطلاع رسانی نمود که کمتر از 48 ساعت طی تماس تلفنی از شهرداری بیرجند که (( شما به چه حقی آرامستان بیرجند که متعلق به شهرداری است را مجازی کرده اید !!! )) این بیلبورد جمع آوری و این پروژه متوقف شد .در اردیبهشت ماه سال 1399 بعد از گذشت 6 سال ، در همه‌گیری کرونا یکی از همکارانش (مرحوم مجید شاه حسینی) را از دست داد و برای تسلی بازماندگان به جای مجلس ختم، به‎جمع شدن در گروهی در یک شبکه اجتماعی بسنده کردند.

او می‎گوید: آن روز حالم خوب نبود و برای اینکه بانی ختم صلوات و فاتحه و زنده نگه‌داشتن یاد دوست از دست رفته‎ام باشم ، از ساعت 10 شب تا 4 صبح یکسره مشغول کدنویسی وطراحی صفحه ای بودم که فقط شامل یک تصویر از مرحوم شاه حسینی به همراه یک سری توضیحات بود و دو دکمه صلوات و فاتحه داشت که مشخص میکرد چند بار در این صفحه صلوات و فاتحه خواند شده است .

صبح روز بعد بررسی ها و تست نهایی انجام شد و خوشبختانه در ساعت 15 بعد از ظهر همزمان با برگزاری مراسم در یک گروه در واتس اپ لینک این صفحه را منتشر کردم که خوشبختانه با استقبال بسیرا بسیار خوب کاربران همان گروه مواجه شد .

در آن زمان سایت iPorse.ir هنوز ثبت نشده بود لذا صفحه یادبود را در سایت دیگری که داشتم به نام ( آی درس ) قرار داده بودم .

بعد از گذشت چند روز چند نفر دیگر از همکاران که در همان گروه حضور داشتند درخواست راه اندازی صفحه ای مشابه برای آشنایان خود داشتند که برای آنها نیز به صورت موقت ساختم اما با زیاد شدن تماس ها برای ساخت صفحات یادبود به فکر ایجاد بستری مستقل برای این کار شدم که در اولین گام سایت iPorse.ir را ثبت کردم .

ما بیرجندی ها و خیلی از هم وطنان استان کرمان و  فارس هم به مراسم عزاداری و ترحیم متوفیان پرسه میگویند ، پرسه یک کلمه اصیل ایرانی به معنی احوال پرسی ، عیادت و عزاداری است .

رسالت و شعار آی پُرسِه  

در آی پرسه ما برآنیم تا ضمن حفظ یاد درگذشتگان ، قدر داشته ها و فرصت های پیش رو را بدانیم به همین سبب این چند بیت شعر نو که سروده خانم ژاله اصفهانی است به نظر بهترین جملات را در این خصوص بیان میکند :

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست ، هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود ، صحنه پیوسته به جاست ،  خُرَّم آن نَغمِه که مَردُم بِسِپارَند به یاد ...

 و شعار استارت آپ را ((خُرَّم آن نَغمِه که مَردُم بِسِپارَند به یاد ...)) انتخاب کرده ایم .

آی پُرسِه ، نمود عینی یکی دیگر از  کارکرد های فرهنگی در فضای مجازی

پلتفرم و بستر ( آی پرسه ) با سرعت باورنکردنی مورد استقبال کاربران اینترنتی در سراسر جهان قرار گرفته است به گونه ای که از اول مرداد ماه  سال 99 که امکان ثبت صفحه یادبود به صورت کاملا آنلاین در آن فراهم شده است ، ظرف یک سال بیش از 220 هزار کاربر در سراسر جهان داشته و نه تنها ایرانیان داخل وخارج ایران ، برخی از مسلمانان دیگر کشور ها نیز درین سامانه ثبت نام و صفحه یادبود ایجاد کرده اند .

نثار قریب به 600 میلیون صلوات توسط کاربران در یک سال ، امکان ایجاد صفحات ختم دعا و قرآن به نیت شفا  بیماران و یا حتی صفحات شخصی که فقط تعداد صلوات ها و دعایی که کاربران تلاوت میکنند را نکه داری کند ، همه و همه تلاش های فناورانه ای است در راستای فرهنگ سازی و استفاده درست از فضای مجازی .

خبر خوش دیگر در این حوزه ، راه اندازی سایت iporse.Com به همت یک خانواده ایرانی ساکن آمریکاست ، که همین بستر با تمام امکانات به سه زبان انگلیسی / عربی و فارسی ترجمه شده است و قرار است به صورت رسمی در همه دنیا  منتشر و در اختیار کاربران اعم از مسلمانان و حتی اقلیت های مذهبی قرار گیرد در صفحات مربوط به زرتشتیان عزیز و یا مسیحیان ، کاربران میتوانند به جای صلوات و ادعیه ، دکمه طلب آمرزش یا فعال کنند و به این طریق یاد درگذشتگان خویش را گرامی بدارند .

افتخارات آی پُرسِه  و دیدگاه کاربران

یکی از افتخارات بزرگ آی پرسه که به عنوان طراح این پلتفرم همیشه با افتخار از اون یاد میکنم ختم کامل قران به تعداد 12 هزار بار در یک هفته برای سردار بزرگ دل ها ، حاج قاسم سلیمانی است ، در ایام سالروز شهادت این سردار بزرگ بیش از  1500 صفحه یادبود به نام ایشان ساخته شد و در مجموع  قریب به 14 میلیون صلوات و 5 میلیون فاتحه  ونیز 12 هزار بار ختم قرآن برای این شهید عزیز تلاوت شد .

در همان روز شهادت داشمند هسته ای شهید محسن فخری زاده صفحه های زیاری برای ایشان ساخته شد و در یک صفحه در کمتراز 3 روز بیش از 1 میلیون بار صلوات نثار ایشان گردید و در حال حاضر بیش از 500 صفحه به یاد این شهید گرامی در این بستر ساخته شده است .

هم زمان با دهه فجر در سال 1399 طی تفاهم نامه منعقد شده فی ما بین سامانه آی پرسه و بنیاد شهید شهرستان های تهران  برای کل شهدای شهرستان های تهران و نیز استان البرز به تعداد 12 هزار شهید ، صفحه یادبود ایجاد و به خانواده ها این عزیزان هدیه شد و همچنان با کمال افتخار و به صورت کاملا رایگان آماده ساخت صفحات یادبود برای همه شهیدای ایران هستیم .

 

امکانات صفحات ختم مجازی درآی پُرسِه  

کاربران در کمتر از 3 دقیقه میتوانند یک صفحه یادبود مجازی ایجاد کنند و در آن علاوه بر تصویر متوفی و ( یا بیمار د ر صفحات ختم به نیت شفا ) سوره های و دعا های مختلفی را فعال کنند همه سوره ها و دعا ها شامل شمارنده (برای مشخص شدن تعداد دفعات قرائت) و نیز صوت تلاوت آن ها و همچنین متن آنها میباشد که برای برخی دعا ها مانند زیارت عاشورا چندین صورت با صدای چند مداح وجود دارد ویا ختم قران بر اساس جزء های قربان با تلاوت سه قاری مختلف و سبک های مختلف وجود دارد. هم اکنون صفحات ختم بیش از 50 سرویس مختلف از جمله : ختم کل قرآن ، ختم سوره های و دعا های مختلف ، شمارنده نماز های قضا / روزه قضا / نماز وحشت و ... را به کاربارن عزیز ارائه میدهند.  

از امکانات دیگر این صفحات ارائه تصویر یک QRCODE میباشد که کاربران میتوانند این تصویر را در آگهی های کاغذی و حتی بر ر روی سنگ آرامگاه متوفی درج کنند و دیگران با اسکن کردن آن مستقیما به صفحه یادبود مورد نظر هدایت میشوند .

امکان ارسال پیان تسلیت نیز در صفحات وجود دارد که در صورت فعال کردن آن ، همه کاربران میتوانند به صورت کاملا رایگان پیام های تسلیت و همدردی خود را برای سازنده صفحه ارسال کنند.

 

هزینه صفحات ختم مجازی درآی پُرسِه  

استارت آپ ای پرسه در راستای تحقق یک مسئولیت اجتماعی به منظور ایجاد یک فرهنگ جدید در برگزاری مراسم یادبود ، راه اندازی شده است و کلیه خدمات آن کاملا رایگان بوده و کاربران مختارند به هر تعداد صفحه ایجاد کرده و امکانات مختلفی علاوه بر شمارنده تعداد صلوات ها و فاتحه ها ، از جمله زیارت عاشورا ، زیارت اربعین ، ختم آنلاین قرآن بر اساس سی جزء قرآن کریم و ... را برای صفحات ایجاد شده به صورت رایگان فعال کنند و از همان لحظه لینک صفحه اختصاصی ساخته شده را در گروه های خانوادگی و در بین دوستان وآشنایان منتشر کنند . هیچ پروژه و استارت آپی بدون هزینه نیست و در آی پرسه نیز تنها منبع درآمد کمک های کاربران هست که به صورت اختیاری این پروژه را حمایت میکنند .

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران