آی پرسه
28. تير 1400 - 14:18
بیرجندرسا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: با توجه به شرایط قرمز کرونایی و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برگزاری هر گونه مراسم و تجمع در تفرجگاه‌ها و اماکن گردشگری و تاریخی استان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حسن رمضانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تمامی موزه‌های استان نیز در شهرهای قرمز و نارنجی همچنان تعطیل است و هیچ فردی اجازه ورود به این اماکن را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه اجازه تجمع در این مکان‌ها داده نمی‌شود اظهار داشت: این محدودیت‌ها تا اطلاع ثانوی در استان اعمال می‌شود تا شاهد کاهش انتشار ویروس کرونا باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از مردم درخواست کرد به دلیل شرایط خاص استان و قرار گرفتن در معرض خطر گسترش ویروس دلتا، از رفتن به امکان گردشگری و شلوغ خودداری کنند.

وی گفت: پذیرش تورها نیز ممنوع است و در صورت تخطی دفاتر گردشگری از این موضوع برخورد قانونی انجام خواهد شد.

اکنون ۹ هتل، ۶۲ اقامتگاه بوم‌گردی و ۳۳ آژانس مسافرتی در خراسان جنوبی فعال است.

بیش از هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در خراسان جنوبی شناسایی شده و تاکنون ۹۴۸ اثر از این استان در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است که قدمت آثار تاریخی از ۲۵ هزار سال پیش و مربوط به غار خونیک قاین تا دوره معاصر را در بر می‌گیرد.

خراسان جنوبی در حال حاضر چهار اثر ثبت جهانی شامل باغ و عمارت اکبریه، قنات بلده فردوس، بیابان لوت (مشترک بین خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان) و روستای حوله‌بافی (توبافی) خراشاد دارد.

شیوع ویروس کرونا در خراسان جنوبی که حدود ۲ ماه قبل از پیک چهارم کرونا عبور کرد، بار دیگر از تیر ماه روند صعودی به خود گرفته و افزایش موارد مثبت ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در هفته‌های اخیر نشانگر شروع خیز پنجم کرونا در این استان است.

براساس آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌ها از ۲۴ تیر ماه که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد، شهرستان‌های نهبندان، بیرجند و طبس در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، شهرستان‌های فردوس، قاینات، سربیشه و درمیان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و بشرویه، زیرکوه، خوسف و سرایان نیز در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند.

با قرمز شدن بیرجند و طبس از اواخر هفته گذشته تعداد شهرستان‌های با وضع قرمز کرونایی در این استان به سه شهرستان افزایش یافت.

نظرات کاربران