11. اسفند 1399 - 13:36
بیرجندرسا-استاندار خراسان‌جنوبی در دیدار با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه با اشاره به ظرفیت‌های استان خراسان‌جنوبی به‌ویژه شهرستان‌های مرزی آن و سهم چشمگیر این استان از حجم صادرات کشور به افغانستان خواستار تشهیل در بازگشایی بازارچه مرزی یزدان شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، حمید ملانوری ظهر امروز در دیدار با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه با اشاره به‌ ظرفیت‌های استان خراسان‌جنوبی به‌ویژه شهرستان‌های مرزی آن و سهم چشمگیر این استان از حجم صادرات کشور به افغانستان اظهار داشت: در شرایطی که اغلب مرزهای کشور به جهت تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا و شیوع پاندمی کرونا با تعطیلی مواجه شده، اما مرز ماهیرود در خراسان‌جنوبی، سهم بسزایی در کسب درآمد از طریق صادرات داشته است.

وی افزود: متأسفانه سهم استان از این موهبت بسیار اندک است.

۴۷ درصد کل صادرات افغانستان از مرز ماهیرود

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به وجود چهار گذرگاه مرزی استان خراسان‌جنوبی عنوان داشت: در حال حاضر تنها گذرگاه فعال استان، ماهیرود است که طی ۱۰ ماهه سال جاری میزان صادرات کشور از مرز ماهیرود حدود ۶۰۰ میلیون دلار بوده که این حجم به لحاظ ارزشی ۳۳ درصد و به لحاظ وزنی ۴۷ درصد کل صادرات ایران به افغانستان را شامل می‌شود.

ملانوری اضافه کرد: با توجه به فاجعه آتش‌سوزی در گمرک قلعه‌کاه مرز دوغارون، آمادگی استان را برای استفاده از ظرفیت مرز ماهیرود به‌منظور پوشش امور گمرکی محموله‌های صادراتی اعلام می‌کنیم.

موافقت افغانستان با راه‌اندازی گمرک رسمی یزدان

وی پیگیری بازگشایی گمرک یزدان توسط وزارت خارجه را در همین راستا خواستار شد و گفت: علاوه بر اینکه شورای عالی اقتصادی دولت افغانستان در سال ۱۳۹۶ با راه‌اندازی گمرک رسمی یزدان موافقت نموده، مطالبه عمومی مردم استان به‌ویژه فعالان اقتصادی راه‌اندازی دوباره این مرز رسمی است.

استاندار خراسان‌جنوبی از مشکل صدور روادید به‌عنوان مهم‌ترین چالش روابط بین دو استان همجوار خراسان‌جنوبی و فراه یاد و خاطرنشان کرد: عدم وجود کنسولگری کشور افغانستان در بیرجند، یکی از علل بروز این مشکل است.

لزوم راه‌اندازی کنسولگری افغانستان در بیرجند

ملانوری تأکید کرد: وجود کنسولگری افغانستان در بیرجند، همچنین کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرکز ولایت فراه افغانستان، طبعاً بسیاری از مشکلات اتباع دو طرف را حل کرده و ضمن اینکه مراودات دو استان را گسترش می‌دهد، در نهایت توسعه استان خراسان‌جنوبی را به دنبال خواهد داشت.

وی راه‌اندازی گردشگری سلامت و جذب توریست درمانی از فراه را از برنامه‌های استان در مراودات با افغانستان برشمرد و تصریح کرد: بر اساس نشست‌های تخصصی که در این زمینه با فعالان دولتی و خصوصی این بخش داشته‌ایم، مهم‌ترین مشکل موجود برای تحقق این برنامه، صدور روادید برای اتباع افغان ولایت فراه است.

تمهیدات لازم برای صدور ویزا در مرز ماهیرود فراهم شود

استاندار خراسان‌جنوبی فراهم کردن تمهیدات لازم برای صدور ویزا در مرز ماهیرود را به‌عنوان راهکار پیشنهادی برای رفع این مشکل مطرح کرد و عنوان داشت: این اقدام رفت‌وآمد فعالان اقتصادی، اتباع و گردشگران سلامت را تسهیل کرده و به جذب توریسم مذهبی به مشهد مقدس کمک خواهد کرد.

ملانوری به پتانسیل مرز مشترک ایران و افغانستان برای توسعه مبادلات مرزی در سطح ملی و بین‌المللی اشاره و تصریح کرد: با افزایش بازارچه‌های مرزی در استان و البته از طریق دسترسی به بندر چابهار و دریای عمان، ارتباط ما با کشورهای همسایه در شرق و نیز بازارهای هدف در دیگر کشورها توسعه می‌یابد.

گفتنی است در این جلسه مقرر شد با اعزام تیم کارشناسی وزارت امور خارجه به خراسان‌جنوبی، اقدامات لازم در زمینه بازگشایی بازارچه‌های مرزی استان صورت گیرد.

نظرات کاربران