4. دى 1399 - 10:54
بیرجندرسا- معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم بالندگی علمی در تولید مقالات تاکید کرد و گفت: حضور اساتید برجسته در گروه‌های پژوهشی عامل بالندگی و رشد و ارتقای این گروه‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا، غلامحسین رحیمی در نشست با رییس، معاونان، مدیران حوزه پژوهش، فناوری و نوآوری و رؤسای پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه بیرجند افزود: علم همچون چراغی است که جلوی پای ما را روشن می‌کند و با ارائه مقالات و کار تحقیقاتی می‌توانیم تولیدات خود را در معرض داوری افراد ذی‌صلاح قرار دهیم.

وی علم را عامل پیش بردن مرزهای دانش نام برد و گفت: جذب دستیار پسا دکترا، جذب دستیار پژوهشی و برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و فرصت مطالعاتی دانشجویان دکترا می‌تواند از عوامل جذب دانشجو در دوره دکترا باشد.

مسوول طرح آمایش آموزش عالی در استان خراسان جنوبی به استعداد تحصیلی بسیار مشهود منطقه اشاره کرد و انتشار مقالات علمی، اجرای طرح‌های پژوهشی برون دانشگاهی در حوزه فناوری و مراکز رشد و نوآوری را سه بخش مهم در حوزه پژوهش و فناوری نامید.

معاون پژوهش، فناوری و نوآوری دانشگاه بیرجند هم در این نشست با ارائه گزارشی از روند اقدامات حوزه پژوهشی و سهم درآمدهای اختصاصی ناشی از فعالیت‌های پژوهشی گفت: این حوزه در به روزرسانی زیرساخت‌های شبکه دانشگاه، خرید تجهیزات و توسعه زیرساخت‌های دانشگاه عملکرد مناسبی داشته است.

حمیدرضا نجفی به مقایسه تعداد مقالات ISI بین سال ۱۳۹۷ و  سال جاری همچنین پیش بینی سال پایان برنامه ۱۴۰۲ پرداخت و افزود: طرح‌های منعقد شده در سال ۹۷ تعداد ۲۹ طرح بوده و پیش بینی سال جاری ۳۸ طرح است.

وی به حضور دانشگاه بیرجند در کمیته پژوهش استان، انجام ۶۰ درصد طرح‌های پژوهشی خراسان جنوبی توسط دانشگاه و ایجاد تعامل با دستگاه‌های اجرایی به همت ریاست دانشگاه اشاره کرد و گفت: ۲۲ طرح برون دانشگاهی تا آذر ماه جاری منعقد شد که حجم ریالی بیشتری نسبت به سال گذشته داشته است.

معاون پژوهش، فناوری و نوآوری دانشگاه بیرجند بیان کرد: سال ۱۳۹۷ در دانشگاه بیرجند هیچ هسته علمی و فناوری وجود نداشت اما اکنون تعداد ۲۹ هسته در بخش‌های مختلف حضور دارند.

وی با برشمردن تعداد گروه‌های پژوهشی دانشگاه گفت: تصویب آیین‌نامه علمی و پژوهشی در دانشگاه، راه‌اندازی سامانه علم‌سنجی و پیاده‌سازی سامانه‌های کاربردی بخش دیگری از اقدامات این حوزه است.

همچنین در این نشست مدیران حوزه پژوهش و فناوری و رؤسای پردیس‌های دانشگاه بیرجند نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

بنابر اعلام دانشگاه بیرجند، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و مسوول طرح آمایش آموزش عالی در استان خراسان جنوبی، شامگاه چهارشنبه سوم دی وارد بیرجند شد و در سفر ۲ روزه خود به خراسان جنوبی علاوه بر بازدید از مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های استان در نشست شورای مدیریت آموزش عالی خراسان جنوبی نیز شرکت خواهد کرد.

نظرات کاربران