4. آذر 1399 - 15:56
بیرجندرسا- رئیس شورای شهر بیرجند با اشاره به مخالفت اعضای شورای شهر با افزایش محدوده شهر بیرجند گفت: بیرجند هنوز امکان جمعیت پذیری را دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، ابراهیم تقی‌زاده ظهر سه شنبه در نشست خبری اظهار کرد: وضعیت جمعیت پذیری بیرجند با توجه به محدوده‌هایی که در سال‌های گذشته به آن افزوده شده، هنوز به حد نصاب تعریف شده نرسیده رسیده است.

رئیس شورای شهر بیرجند بیان‌کرد: به عنوان مثال در سال ۹۱ که مهرشهر به محدوده شهر بیرجند افزوده شد برای آن پیش بینی جمعیتی در حدود ۴۶ هزار و ۲۰۰ نفر شده بود ولی در حال حاضر در همان منطقه ظرفیت باقیمانده زیادی برای پذیرش جمعیت داریم.

تقی‌زاده ادامه‌داد: در اراضی زعفرانیه شهر بیرجند نیز پذیرش ظرفیتی در حدود ۴۳ هزار نفر پیش‌بینی شده است که ظرفیت باقیمانده در آن منطقه نیز هنوز زیاد است و فقط در شهرک امام علی (ع) دو هزار نفر ساکن شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته از اراضی معصومیه، بخش‌هایی از دشت علی آباد به محدوده بیرجند الحاق شد، افزود: همچنین سایت اداری در سال ۸۴ به مساحت ۱۰۰ هکتار به محدوده بیرجند افزوده و برای آن پیش بینی جمعیتی ۱۰ هزار نفر شد.

رئیس شورای شهر بیرجند گفت: با توجه به این شرایط می‌بینیم بخش‌های زیادی که در سال‌های ۸۴-۸۵ به محدوده شهر بیرجند افزوده شده هنوز به اندازه پیش بینی شده بارگذاری جمعیت نشده است.

تقی‌زاده با بیان اینکه در همین فضاهای محدوده الحاق شده، امکان اسکان ۱۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد، اظهار کرد: همه این موارد نشان دهنده این است که شهر بیرجند نیازی به گسترش و الحاق محدوده جدید ندارد.

وی بیان‌کرد: اگر بدون توجه به این فضاها و سایر مسائل اقدام به افزایش محدوده شهر بیرجند کنیم شاهد مشکلاتی چون تخریب اراضی در پیرامون شهر به ویژه اراضی کشاورزی، تغییر کاربری‌ها و افزایش برخی هزینه‌های خدماتی خواهیم شد.

رئیس شورای شهر بیرجند گفت: در مجموع شورای شهر بیرجند با افزایش محدوده شهری مخالف است و آن را به نفع شهروندان بیرجندی نمی‌داند.

تقی زاده با انتقاد از برخی شایعات در زمینه افزایش محدوده شهر بیرجند، اظهار کرد: این مسائل موجب فشارهای روانی و ضررهای مالی به شهروندان می‌شود که با تصور الحاق روستاهای حاشیه شهر به محدوده شهری اقدام به خرید زمین در آن مناطق می‌کنند.

نظرات کاربران