آی پرسه
1. آذر 1399 - 13:39
بیرجندرسا- رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی از تعطیلی برخی صنوف به دنبال اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها اعتراض کرد و گفت: این طرح کارشناسی شده نیست و مشکلاتی را برای اصناف در پی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان،«رضا علیزاده» اظهار کرد: طرح اعمال محدودیت های کرونا در استان از 20 آبان ماه شروع شد و قرار بود تمام صنوف بازار و کسبه درب صنف خود را از ساعت 18 بعد از ظهر تا  20 آذرماه ببندند که در این طرح 95 درصد اصناف محدودیت ها را رعایت کردند.

 

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با بیان اینکه این طرح  به دلیل طرح محدودیت های شدید و جدید از اول آذرماه جایگاهی ندارد، افزود: طرح جدید اعمال محدودیت های شدید کرونا از امروز شنبه (یکم آذرماه) شروع شده و گروه های شغلی یک، دو، سه و چهار ملزم به رعایت آن هستند.

 

علیزاده با اشاره به اینکه در استان خراسان جنوبی هشت شهر قرمز داریم که در این شهرستان ها گروه های شغلی دو، سه و چهار باید صنوف خود را تعطیل کنند، گفت: بر اساس اعلام ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی گروه‌های شغلی ۳ و ۴ مجاز به فعالیت نیستند و در همه شرایط گروه شغلی یک برای خدمات‌رسانی به مردم باید فعال باشند.

 

وی تصریح کرد: برخی اصناف همانند گروه شغلی یک، نباید تعطیل شوند که از روز پنج شنبه که اتاق اصناف ابلاغیه را دریافت کرده، به اتحادیه ها اطلاع رسانی شده است.

 

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با بیان اینکه فعالیت گروه های شغلی دو، سه و چهار به مدت دو هفته ممنوع است، اضافه کرد: امیداریم با اجرای این طرح وضعیت بیماری کرونا در استان  تغییر کند؛ تا ظرف چند روز آینده تعطیلی را تنها برای گروه شغلی سه و چهار داشته باشیم.

 

علیزاده بیان کرد: بر اساس ستاد مقابله با کرونا کشور ناظر این طرح دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت است و اتاق اصناف، سازمان صمت، نیروی انتظامی ، اتحادیه ها و اماکن در قالب همکار در این طرح مشارکت خواهند داشت.

 

وی تصریح کرد: طرح اعمال محدودیت های شدید کرونا، کارشناسی شده نیست و اعتراض اصناف را در پی خواهد داشت.

 

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با بیان اینکه متاسفانه این طرح به نظر من کارشناسی شده نبوده،  گقت: چراکه بر اساس این طرح، گُل فروشی باید تعطیل کند و تراشکاری باید فعال باشد؛ یا لوازم بهداشتی جزو گروه دو و باید تعطیل باشد ولی مصالح ساختمانی در گروه یک است که نباید تعطیل شوند؛ بنابراین کارشناسی شده نیست.

 

علیزاده اضافه کرد: اگر قرار است ما شاهد قطع زنجیره بیماری کرونا باشیم باید تمام دستگاه ها، اعم از بانک ها، ادارات، سازمان ها، موسسات غیر انتفاعی و اصناف تعطیل باشند؛ لذا این طرح جدید درست نیست و اعتراض اصناف را به دنبال خواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه اجرای این طرح سبب برگشت چک های صنوف شده و برخی صنوفی که توانایی پرداخت تسهیلات بانکی و چک های خود را ندارند، نزد فروشنده اصلی خود فاقد اعتبار خواهند شد، گفت: برای این طرح باید تمهیداتی اندیشیده شود تا دیرکرد پرداخت اقساط و جریمه تسهیلات آن ها حذف شود.

 

 رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با گلایه از اینکه تاکنون حمایتی از اصناف نشده و تسهیلات و بسته های حمایتی خاصی به اصناف تعلق نگرفته است، گفت: این طرح باید دقیق و کارشناسی اجرا شود تا سبب اعتراض اصناف نشود.

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران