31. شهريور 1399 - 13:14
بیرجندرسا-مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های اولویت‌دار از نظر بهداشتی توصیه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،مجید شایسته افزود: مادران باردار، کارکنان و سالمندان ساکن در مراکز نگهداری سالمندان، کارکنان اورژانس، سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست که در قسمت‌های مرتبط با پرندگان فعالیت می‌کنند در اولویت تزریق واکسن هستند.

وی گفت: همچنین کادر بهداشتی، درمانی، خدماتی، اداری و انتظامات شاغل در بیمارستان‌ها و ادارات دولتی، تمامی دانشجویان گروه‌های پزشکی که در فصل سرما وارد بخش‌های بیمارستانی می‌شوند و تمامی کادر نظام پزشکی کشور شاغل در واحدهای زیر پوشش از دیگر گروه‌ها اولویت‌دار تزریق واکسن اعلام شده است.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: پرسنل نیروی انتظامی و امنیتی شاغل در بخش‌های ارائه خدمات بهداشتی درمانی، بیماران HIV، بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی، معلولان جسمی حرکتی، معلولان عصبی و ذهنی، بیماران روانی مزمن، کودکان بی‌سرپرست و زنان آسیب‌دیده اجتماعی از دیگر گروه‌های اولویت‌دار شناسایی شده هستند.

وی تصریح کرد: افراد دارای بیماری‌های مزمن و زمینه‌ای، افراد در گروه سنی ۶ ماه تا ۱۸ سال که تحت درمان طولانی مدت با آسپرین بودند، افراد مبتلا به چاقی مفرط و تمامی افرادی که قصد مسافرت به سایر کشورها را دارند در اولویت دوم تزریق واکسن آنفلوآنزا قرار دارند.

شایسته تاکید کرد: با توجه به اینکه ۲ هفته پس از تزریق واکسن ایمنی لازم ایجاد می‌شود بهترین زمان تزریق واکسن در کشور اوایل تا اواسط مهرماه است.

وی گفت: اگر واکسن خیلی زود تزریق شود، ایمنی ایجاد شده در اواخر فصل اپیدمی از بین می‌رود و اگر دیر تزریق شود ممکن است فرد قبل از ایمنی مبتلا شود.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عنوان کرد: سه بیماری آنفلوآنزا، سرماخوردگی و کرونا ریشه ویروسی دارند و برخی علائم آن شبیه هم هستند.

وی یادآور شد: به طور معمول کسانی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند دستکم یکی از علائم تب بالای ۳۸.۵ درجه، سرفه‌های مداوم و خشک، از دست دادن حس بویایی و چشایی، خستگی و مشکلات دستگاه گوارشی را دارند.

شایسته گفت: علائم بیماری سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کووید ۱۹ از نظر بالینی نیز تفاوت‌هایی با هم دارند مانند اینکه تنگی نفس در سرماخوردگی و آنفلوآنزا نادر است در صورتی که در کرونا متداول و معمولی تلقی می‌شود.

وی افزود: همچنین از طریق آزمایشات مولکولی و PCR نیز قابل افتراق هستند لذا واکسن آنفلوآنزا  و کرونا دو مقوله جدا از هم هستند و ارتباطی به هم ندارند.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکید کرد: زنانی که در فصل شیوع آنفلوآنزا باردار هستند یا باردار می‌شوند در معرض جدی آنفلوآنزا قرار دارند و پرخطر محسوب می‌شوند همچنین زنان تا ۲ هفته پس از زایمان نیز مشمول این توصیه می‌شوند.

وی بیان کرد: در حال حاضر واکسن آنفلوآنزای مورد مصرف در کشور از نوع غیرفعال شده IIV است و تجویز واکسن غیرآنفلوآنزا در زنان شیرده منعی ندارد و در همه مراحل بارداری مطرح است.

شایسته با بیان اینکه اصولا واکسن بدون عارضه در دنیا وجود ندارد اظهار داشت: عوارض واکسن آنفلوآنزا بسیار اندک بوده و در حد تب مختصر، قرمزی دست و درد در محل تزریق بوده و در مقابل مزایای فراوان آن، ناچیز است.

وی با بیان اینکه آنفلوآنزا، سرماخوردگی و کرونا مقوله جدا از هم هستند و ارتباطی به هم ندارند عنوان کرد: آنفلوآنزا یک عفونت حاد تنفسی است که می‌تواند عوارض جدی به خصوص در کودکان خردسال، افراد مسن و افراد دچار نقص سیستم ایمنی ایجاد کند.

مدیر بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا بهترین راه پیشگیری از آنفلوآنزا و عوارض ناشی از آن است گفت: واکسن آنفلوآنزا امسال از سه تا چهار ویروس آنفلوآنزایی که انتظار می‌رود در این فصل در گردش باشند، محافظت می‌کند.

وی یادآور شد: واکسیناسیون مزایای بسیاری از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، بستری شدن و حتی مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا دارد.

شایسته گفت: انواع واکسن آنفلوآنزا شامل واکسن خنثی کننده IIV، نوترکیب RIV، تضعیف کننده LAIV، و واکسن‌های سه‌گانه و چهارگانه هستند.

وی افزود: افراد دارای سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید نظیر آنلافیلکسی به واکسن یا هر یک از اجزای واکسن، افراد دارای حساسیت شدید به تخم مرغ، افراد دارای سابقه بیماری گیلن باره در طی ۶ هفته پس از دریافت واکسن آنفلوآنزای قبلی و افراد دارای بیماری حاد متوسط با تب یا بدون تب نباید واکسن تزریق کنند.

نظرات کاربران