27. شهريور 1399 - 12:54
بیرجندرسا-استاندار خراسان‌جنوبی از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست برای افزایش سهم استان از اعتبارات بودجه سال ۱۴۰۰ تلاش کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، محمدصادق معتمدیان در چهارمین جلسه برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان‌جنوبی اظهار داشت: با توجه به اینکه در آستانه تدوین بودجه ۱۴۰۰ هستیم لذا از مدیران انتظار می‌رود با تلاش و جدیت هر چه بیشتر نسبت به افزایش سهم استان از اعتبارات سال آینده اقدام نمایند.

وی افزود: از دستگاه‌ها انتظار داریم چنانچه برای اجرای پروژه‌ای نیاز به اخذ مجوز دارند، اعلام نمایند تا از طریق رایزنی با سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه‌های مربوطه، مقدمات کار فراهم شده و پروژه‌ها ردیف‌دار شوند.

مدیران برای ردیف‌دار شدن پروژه‌ها اقدام کنند

استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: ردیف‌دار شدن پروژه‌ها تا قبل از شکل‌گیری لایحه بودجه در دولت، شرط موفقیت در اختصاص اعتبار در بودجه است.

معتمدیان تأکید کرد: با عنایت دولت در سال جاری در اعتبارات نقدی تخصیص یافته، به نسبت سال گذشته شرایط خوبی داشتیم و این اعتبارات بر اساس اولویت‌های تعیین‌شده به حساب دستگاه‌ها واریز خواهد شد.

وی تصریح کرد: تلاش ما بر این است که پروژه‌هایی که در دهه فجر و نهایت تا پایان سال تکمیل می‌شوند، تخصیص بیشتری داشته باشند، بنابراین مدیران می‌بایست پروژه‌هایی که قابلیت اتمام تا پایان سال دارند را به معاونت عمرانی استانداری معرفی نمایند.

۸۵ درصد اعتبارات در قالب ردیف‌های ملی دیده شدند

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه ۸۵ درصد اعتبارات در قالب ردیف‌های ملی دیده شده‌اند، گفت: دستگاه‌های اجرایی استان توانستند با پیگیری‌های مجدانه خود، چندین برابر ردیف استانی از محل ردیف ملی، اعتبار جذب نمایند که این اقدام در نوع خود بی‌سابقه بود.

معتمدیان عنوان داشت: انتظار این است که مدیران با استفاده از ظرفیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه‌ها، امسال هم سهم استان را از اعتبارات ملی افزایش دهند تا تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام سرعت گیرد.

نواقص زیرساختی مسکن روستایی برطرف شود

وی ضمن تشکر از اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بحث احداث واحدهای مسکونی روستایی در سال گذشته، گفت: تأمین زیرساخت‌های آب، برق و گاز در برخی از این واحدها با موانعی همراه است که می‌بایست دستگاه‌های خدمات‌رسان هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آن‌ها همت گمارند تا مردم مشکلی نداشته باشند.

استاندار خراسان‌جنوبی به مشکل محدودیت زمین در بخش عمده‌ای از روستاهای استان اشاره کرد و اذعان داشت: با وجود گستردگی استان، اینکه پروژه‌هایی به دلیل نبود زمین متوقف شوند، اصلاً قابل قبول نیست و با سیاست‌های دولت و استان در تحقق مهاجرت معکوس منافات دارد، بنابراین از بنیاد مسکن و منابع طبیعی انتظار می‌رود، با تغییر رویکردها نسبت به الحاق زمین به روستاها اقدام نمایند تا در هیچ روستایی مشکل زمین نداشته باشیم.

پروژه‌هایی برای مهاجرت معکوس

معتمدیان ادامه داد: سال گذشته پروژه‌هایی همچون احداث مسکن روستایی، نصب نیروگاه‌های خورشیدی و غیره راهکارهایی بود که مهاجرت معکوس را به همراه داشت.

وی به ظرفیت خیرین مسکن‌ساز در پر کردن خلأهای موجود در روستاهای با جمعیت پایین اشاره کرد و گفت: در راستای بهره‌برداری از توان نهادهای حاکمیتی، طرح‌های خوبی در قالب اسناد توسعه شهرستان‌های نهبندان، درمیان، زیرکوه و سربیشه و با استفاده از اعتبارات استانی و ملی و همچنین بودجه‌های دستگاه‌های معین تجربه‌های موفقی رقم خورد و در خیلی از شاخص‌ها، جایگاه استان را ارتقاء داد.

استاندار خراسان‌جنوبی از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست در عمل به تعهدات خود در تفاهم‌نامه‌ها جدی‌تر باشند تا روند اجرای کارها شتاب گیرد.

افزایش سهم اعتبارات استان با حضور نهادهای حاکمیتی

معتمدیان به تأثیر حضور نهادهای حاکمیتی در افزایش سهم اعتبارات استان اشاره کرد و تصریح نمود: این اعتبارات که در پروژه‌های عمرانی هزینه شده، نقش مؤثری در تحولات شهرستان‌های مرزی داشته است.

گفتنی است با سه دستور کار بررسی و تصویب اولویت‌های پژوهشی استان مصوبه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری، بررسی مصوبات کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری و شهری و آمایش سرزمین و ارائه گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در خصوص اعتبارات ملی و تخصیص دریافتی سال جاری و نحوه هزینه کرد آن همراه بود.

نظرات کاربران