26. شهريور 1399 - 13:37
بیرجندرسا-معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: با توجه به اهمیت ساماندهی بافت‌های فرسوده و رها شده در استان اماکن جرم‌خیز پس از اخطار توسط دستگاه مربوطه تخریب خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا روز چهارشنبه در نشست کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد ذیل ستاد استانی بازآفرینی شهری که در دادگستری خراسان جنوبی برگزار شد افزود: برخی از بافت‌های فرسوده محیطی برای ورود معتادان و افراد معلوم‌الحال شده که بعضا اعتراض مردم را در پی داشته است.

وی گفت: بناهای تاریخی میراث فرهنگی نشان از هویت است و می‌تواند از بعد اقتصادی، نقدینگی ایجاد کند اما اگر برخی اماکن مخروبه باشد و باعث مزاحمت شود باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: بافت‌های فرسوده که تبدیل به پاتوق معتادان شده باید تعیین تکلیف شود اگر رها شده است شهرداری اقدام و اخطاریه لازم را برای مالکین ابلاغ کند.

وی با بیان اینکه مناطق جرم‌خیز باید در دستور کار و اولویت قرار گیرد گفت: فرمانداری‌ها در قالب تیم هماهنگ کننده بافت‌های فرسوده نقاط مورد هدف را شناسایی و اخطار به مالک انجام و اگر اقدام نشود نسبت به تخریب آن اقدام می‌شود.

وی در ارتباط با جلوگیری از ایجاد بافت‌های ناکارآمد در شهرک‌های اقماری و حواشی شهرها تاکید کرد: دستگاه‌های نظارتی بنگاه‌های معاملاتی متخلف را شناسایی و به حوزه دادستانی معرفی کنند تا فروش اراضی غیر مجاز صورت نگیرد.

وحدانی نیا با بیان اینکه دهیاران باید حضور جدی‌تری در این زمینه داشته باشند افزود: دهیاران به هیچوجه اجازه ندهند ساخت و ساز غیر مجاز صورت گیرد و حمایت دادستانی هم به جد وجود خواهد داشت.

وی از توانمندسازی جامعه عشایر به عنوان یکی از اولویت‌ها در تثبیت جمعیت یاد کرد و گفت: خراسان جنوبی استانی مرزی است و تثبیت جمعیت عشایر باعث ارتقای امنیت می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه اقدامات در مناطق مرزی در کنار خدمات عمرانی پیوست فرهنگی داشته باشد اظهار داشت: خدمات‌دهی به مناطق مرزی از حاشیه نشینی و مهاجرت بی‌رویه جلوگیری خواهد کرد.

وی گفت: خراسان جنوبی استان مرزی است و دستگاه‌های متولی فرهنگ باید وارد عمل شوند و دستگاه‌ها هم در بخش‌های فرهنگی نسبت به وظایف محوله اقدام کنند.

وی اجرای قانون کاداستر را از مهمترین راهکارهای تثبیت جمعیت عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های متولی امر اراضی و زمین نسبت به ثبت نقشه‌ها ورود و اراضی را معرفی کنند تا تثبیت مالکیت انجام شود.

معاون دادستان عمومی و انقلاب بیرجند هم با بیان اینکه خلا قانونی در ساماندهی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد وجود ندارد تصریح کرد: دادستانی از اقدام به موقع دستگاه‌های متولی در این زمینه حمایت خواهد کرد.

همدم ادامه داد: قانون بافت‌های فرسوده و سند ملی راهبردی احیا بافت‌های فرسوده وظایف دستگاه‌ها را به خوبی مشخص کرده و با خلأ قانون مواجه نیستیم.

وی اظهار داشت: یکی از اهداف این برنامه‌ها رفع معضلات و مشکلات روستاییان و جلوگیری از مهاجرت و توانمندسازی اشتغال پایدار است.

همدم بیان کرد: مقوله دیگر پیشگیری از پدیده حاشیه‌نشینی است که در بسیاری از موارد با تغییر کاربری اراضی مواجه هست که پیامدهای منفی هم دارد.

وی گفت: انتظار می‌رود از سوی ثبت اسناد و املاک و دیگر ادارات متولی مالکیت اینگونه اراضی مشخص و تعیین تکلیف شود.

این نشست با دستور کار بررسی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری بیرجند، پیگیری اجرای طرح‌های توانمندسازی جامعه روستایی در روستاهای در معرض خطر تخریب و مهاجرت‌های دسته جمعی از بخش مرکزی شهرستان نهبندان و اجرای طرح هادی و دیگر طرح‌های اجرایی در روستاهای مجاور مرکز استان شامل دستگرد و چهکند با هدف جلوگیری از گسترش بی‌رویه روستاهای مورد هدف به ریاست معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی برگزار شد.

نظرات کاربران