24. شهريور 1399 - 11:45
بیرجندرسا-رئیس هیأت ورزش کارگری خراسان جنوبی ضمن گلایه از عدم حمایت‌های اداره‌کل ورزش و جوانان از جامعه ورزش کارگری گفت: مدیرکل اسبق ورزش و جوانان مساعدت مبلغ ۷۰ میلیون ریالی به هیات داشت، اما طی یک‌سال اخیر به‌رغم قول‌های داده شده تاکنون کمک مالی دریافت نکرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، فدراسیون ورزش کارگری باهدف ایجاد شور و نشاط اجتماعی، پرورش استعدادهای بالقوه ورزشی، ارتقاء سطح سلامت عمومی و افزایش بهره‌وری جامعه کارگری واحدهای تولیدی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی در سال ۹۱ تاسیس شد و تحت نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

هیأت ورزش کارگری خراسان‌جنوبی نیز مجوز فعالیت‌خود را از اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اخذ کرد و «ابوالفضل علیزاده‌بیرجندی» که در لیگ‌های برتر فوتبال ساحلی سوت می‌زند و مدرس ملی دوره‌های آموزش داوری فوتسال می‌باشد از سال ۹۴ سکان هدایت این هیات را برعهده گرفته است.

وی به استناد آئین‌نامه اجرایی تبصره ماده ۱۵۴ قانون کار در ارتباط با ورزش کارگران در گفت‌و گو فارس اظهار داشت: کلیه کارفرمایان کارگاه‌های تولیدی، صنعتی، خدماتی موظف هستند در برنامه‌ریزی فعالیت‌های ورزشی کارگران و تخصیص اعتبارات لازم با اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همکاری داشته‌باشند.

دفترچه تأمین اجتماعی شرط شرکت در مسابقات جامعه‌کاری

رئیس هیات ورزش کارگری خراسان‌جنوبی تصریح کرد: هر فرد دارای دفترچه تأمین اجتماعی می‌تواند در فعالیت‌ها، جشنواره‌ها و مسابقات ورزشی جامعه‌کاری کشور شرکت نماید.

علیزاده‌بیرجندی با اشاره به ۷۸ هزار بیمه شده جامعه‌کارگری خراسان‌جنوبی یادآور شد: تعداد ۳۶ هزار نفر بیمه ورزش همگانی هستند که شش هزار نفر ثبت سامانه شده است.

فعالیت ۲۸ انجمن در هیأت ورزش کارگری خراسان‌جنوبی

وی با بیان اینکه تعداد ۲۸ انجمن در هیأت ورزش کارگری خراسان‌جنوبی فعال است، خاطرنشان کرد: رشته‌های زورخانه ای و پهلوانی، دو و میدانی، شنا، کاراته از شاخص‌ترین انجمن‌های می‌باشد و به زودی مسئولین انجمن‌های بیلیارد بولس و تیراندازی معرفی می‌شوند.

رئیس هیأت ورزش کارگری خراسان جنوبی گفت: تاکنون پنچ‌دوره از مسابقات پهلوانی و زورخانه‌ای قهرمانی کارگران کشور به میزبانی استان در روستای حاجی‌آباد بیرجند برگزار شده است که زمینه معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان در این رشته‌ورزشی را فراهم نموده است.

افتخارات جامعه کارگری خراسان‌جنوبی در رقابت‌های زورخانه‌ای

علیزاده افزود: در این ماراتن ملی باستانی‌کاران جامعه کارگری خراسان‌جنوبی استان دو نوبت بر سکوی قهرمانی ایستادند، دو بار نایب قهرمان شد‌ه‌اند و یک نوبت نیز به مقام سوم دست یافته‌اند.

وی با اشاره به کسب ۵۸ مدال قهرمانی جامعه کارگری خراسان جنوبی از سال ۹۵ تا ۹۹ در مسابقات قهرمانی کشور اظهار داشت: تاکنون زهرا بازدیدی در ماده ۴۰۰ متر دوومیدانی، جواد کمالی‌منش و مهری مهاجری در رشته کاراته به اردوهای تیم ملی دعوت شده‌اند.

از اینجا مانده و از آنجا رانده

رئیس هیات ورزش کارگری خراسان جنوبی در ارتباط با تأمین اعتبارات جاری، هزینه‌های برگزاری مسابقات و اعزام تیم‌های ورزشی به رقابت های ورزشی این هیأت گفت: متاسفانه تا سال ۹۸ در چارت تشکیلاتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جایگاهی به نام فدراسیون ورزش کارگری نبوده است، لذا تاکنون هیات‌های ورزشی استان ردیف بودجه‌ای نداشته‌اند.

علیزاده‌بیرجندی با بیان اینکه به تازگی فدراسیون ورزش کارگری زیر نظر معاونت فرهنگی به رسمیت شناخته شده است، گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک ردیف بودجه یا متمم اعتباری برای فدراسیون و هیات‌های ورزش کارگری استان‌ها منظور شود.

تامین منابع هیأت با اعمال شاقه

وی تنها منبع تأمین هزینه‌های هیات ورزش کارگری خراسان جنوبی را درآمد سالن‌های ورزشی، خیران و برخی از شرکت‌های صنعتی و تولیدی استان دانست و افزود: علیرغم دستمزدهای پایین جامعه‌کارگری در برخی از موارد نیز خود ورزشکاران تقبل هزینه حضور در مسابقات کشوری را داشته‌اند.

رئیس هیأت ورزش کارگری خراسان جنوبی ضمن گلایه از عدم حمایت‌های اداره‌کل ورزش و جوانان از جامعه ورزش کارگری تاکید کرد: مدیرکل اسبق ورزش و جوانان مساعدت مبلغ ۷۰ میلیون ریالی به هیات داشته است ولی طی یک‌سال اخیر به‌رغم قول‌های داده شده تاکنون کمک مالی دریافت نکرده‌ایم.

هزینه‌‌های بالا کارگران را برای فعالیت‌های ورزشی بی‌انگیزه کرده است

علیزاده‌بیرجندی با اشاره به نبود سالن‌ و امکانات ورزشی در اکثریت شرکت‌های صنعتی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: بالابودن شهریه مجموعه‌های ورزشی و از سویی پرداخت قریب‌بر ۵۵۰ هزاریال حق‌بیمه پزشکی ورزشی و ثبت سامانه فدراسیون ورزش کارگری باعث شده تا بسیاری از جامعه کارگری رغبت زیادی برای فعالیت‌های ورزشی نداشته باشند و این موضوع می‌تواند لطمات جبران ناپذیری در دراز مدت به سلامت روحی و جسمی این قشر زحمتکش وارد کند.

وی با بیان اینکه هیات ورزش کارگری خراسان جنوبی در ۱۱ شهرستان استان نمایندگی دارد، گفت: به منظور فعالیت‌های هدفمند و پوشش جامعه ورزش کارگری در تعدادی از شهرستان‌ها سالن‌های ورزشی در حال ساخت می‌باشد که برای تکمیل آن نیازمند حمایت مسئولان و تخصیص اعتبارات ملی و استانی است.

آخرین وضعیت پروژه‌های ورزشی هیأت ورزش کارگری خراسان‌جنوبی

رئیس هیأت ورزش کارگری خراسان‌جنوبی تصریح کرد: مجموعه ورزشی بیرجند با ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل زمین فوتبال، مهمانسرا، پیست دوومیدانی به ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

علیزاده‌بیرجندی افزود: سالن ورزشی کارگری سربیشه با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل به ۱۸ میلیارد ریال، سالن ورزشی نهبندان با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند ۱۶ میلیارد ریال، سالن ورزشی قاین با هشت درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند ۹۰ میلیارد ریال و سالن ورزشی کارگری فردوس با ۱۰ در صد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل به ۸۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

نظرات کاربران