20. شهريور 1399 - 14:28
بیرجندرسا-کمیسین تلفیق مجلس، ۹مصوبه برای حمایت از محصول زعفران تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، این کمیسیون با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس، جمعی از نمایندگان مجلس و برخی از صادرکنندگان و زعفران کاران برای حل مشکلات و مسائل زعفران کاران کشور برگزار شد.

اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه هم که در این نشست حضور داشت، ۹مصوبه این جلسه را به شرح زیر اعلام کرد:

- ۶۰تن زعفرانی که توسط وزارت جهاد کشاورزی خرید حمایتی شده، صرفاً صادر شده و به بازار داخلی عرضه نشود.
- قیمت کارشناسی عرضه این زعفران در کمیته سه جانبه متشکل از کارشناس رسمی دادگستری به عنوان نماینده تعاون روستایی، نماینده اتحادیه صادرکنندگان و کارشناس رسمی دادگستری به عنوان داور مرضی الطرفین تعیین خواهد شد.
- صادرکنندگان متناسب با زعفران دریافتی، ضمانت بانکی در اختیار تعاون روستایی قرار می‌دهند.
- با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی تبلیغ رایگان زعفران در شبکه‌های برون مرزی صداوسیما انجام می‌شود.
- با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی تعهد ارزی بازگشت ارز حاصل از صادرات، امکان استفاده جهت واردات نهاده‌های کشاورزی را خواهد داشت.
- کاهش یا افزایش قیمت زعفران صادراتی تاثیری در تعهدات صادرکنندگان نخواهد داشت و ایشان ملزم به رعایت قیمت تعیین شده و تعهدات خود هستند.
- جهت خرید ۵۰۰دستگاه خشک کن، ۵۰۰فقره وام ۱۰میلیون تومانی با کارمزد ۶درصد به تشخیص و معرفی نمایندگان مجلس در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
- همه مصوبات منوط به تایید سازمان بازرسی کل کشور حداکثر تا ۱۰روز می‌باشد.
- طی ۱۵روز آینده جلسه‌ای در کمیسیون کشاورزی متشکل از این کمیسیون، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیرامون سیاست‌های کشور در بخش زعفران تشکیل می‌شود.

نظرات کاربران