6. شهريور 1399 - 11:49
بیرجندرسا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: با توجه به اینکه بسیاری از موارد بیماری کرونا کاملا بی علامت است و از طرفی در تجمعاتی که در ایام محرم وجود دارد، امکان انتقال بیماری افزایش پیدا می‌کند؛ لذا از هم استانی‌ها تقاضا می‌شود از جابه جایی در داخل و یا به خارج استان خودداری کرده و امسال را در همان مکانی که هستند عزاداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،کامبیز مهدی زاده، در خصوص مراسم عزاداری ایام محرم گفت: با توجه به در پیش بودن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) و با توجه به وجود رسومات و مراسمی که به خصوص در روستاها وجود دارد، معمولا هر سال شاهد جا به جایی مردم به زادگاهشان به خصوص روستاها هستیم که امسال با وجود بیماری کرونا این موضوع دچار حساسیت شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از موارد بیماری کرونا کاملا بی علامت است و از طرفی در تجمعاتی که در ایام محرم وجود دارد، امکان انتقال بیماری افزایش پیدا می‌کند؛ لذا از هم استانی‌ها تقاضا می‌شود از جابه جایی در داخل و یا به خارج استان خودداری کرده و امسال را در همان مکانی که هستند عزاداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به دستورالعمل برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم، بیان کرد: جهت برگزاری مراسم دستورالعملی صادر شده که همه جوانب پیشگیری از انتقال بیماری را سنجیده از جمله در مکان‌های غیر مسقف عزاداری برگزار شود، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی کاملا الزامی است.

مهدی زاده اظهار کرد: عدم توزیع نذورات و پذیرایی در هنگام برگزاری مراسم باید حتما رعایت شود و همچنین دسته روی ممنوع است.

وی افزود: هم استانی‌ها می‌توانند در صورت مشاهده عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شکایت خود را از طریق سامانه ۱۹۰ مطرح کنند تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به بررسی موارد اقدام کنند.

مهدی‌زاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و برنامه‌ریزی دقیقی که انجام شد نسبت به چند هفته قبل خراسان جنوبی فعلا از وضعیت مناسبی برخوردار است؛ هرچند که در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها ما شاهد افزایش موارد بیماری خواهیم بود.

وی یادآور شد: خوشبختانه خیز دوم بیماری را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم با رعایت دستورالعمل‌ها و خودمراقبتی، شاهد حفظ این وضعیت و ارتقای سلامت مردم باشیم.

نظرات کاربران