11. مرداد 1399 - 13:13
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان‌جنوبی خبرداد:
ثبت محصولات فراسودمند بر پایه زرشک و زعفران در خراسان‌جنوبی
بیرجندرسا-مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان‌جنوبی گفت: ثبت محصولات فراسودمند فرموله شده بر پایه عناب، زرشک و زعفران در راستای کاهش خام فروشی محصولات استراتژیک استان دنبال می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، محسن پویان صبح شنبه در بازدید دبیر کل مجمع بین‌المجالس آسیایی از مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی مجموعه‌ای با مساحت حدود ۱۴۰ هزار متر مربع است که هدف از احداث آن در وهله اول تحقق برنامه‌های پژوهشی، تحقیقاتی، گردشگری، اشتغال‌زا و مؤثر در شکوفایی پتانسیل‌های بالقوه استان در حوزه گیاهان دارویی و علی‌الخصوص سه محصول استراتژیک عناب، زرشک و زعفران بوده است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: در حال حاضر دو ساختار گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی و مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان‌جنوبی در این مجتمع مشغول فعالیت هستند.

پویان بیان‌کرد: گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی با هدف انجام پژوهش‌های کاربردی و فناورانه در جهت کمک به بهبود فرآیند تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک استان در جهت ایجاد ارزش افزوده و خلق ثروت برای کشور و منطقه و همچنین سوق سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی به سمت این محصولات توانسته است اقدامات پژوهشی قابل توجهی در این زمینه انجام دهد.

وی گفت: معرفی و ثبت محصولات فراسودمند فرموله شده بر پایه عناب، زرشک و زعفران یکی از اقدامات قابل توجه گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی است که می‌تواند سهم قابل توجهی در کاهش خام فروشی این سه محصول استراتژیک استان داشته باشد.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین به منظور تکمیل زنجیره ارزش گیاهان استراتژیک استان، مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان‌جنوبی با عنوان «بیرناب» و با هدف خلق ثروت از مزّیت‌های منطقه‌ای زیر نظر متخصصان و کارشناسان این مجموعه به ارایه خدمات آموزشی، مشاوره، پژوهشی، تولید فرآورده و فروش برای کشاورز می‌پردازد.

پویان افزود: فعالیت‌های این مرکز سهم قابل توجهی در افزایش رغبت کشاورزان به تولید داشته و بستری برای تهیه محصولات سالم در استان فراهم نموده است که با معرفی این محصولات و فرآورده‌های حاصل از آن به بازارهای بین‌المللی سبب افزایش ارزش افزوده و زمینه ساز ارزآوری برای کشور خواهد شد.

نظرات کاربران