9. مرداد 1399 - 15:26
بیرجندرسا-روز عرفه روز بهره‌گیری از فرصت‌های بسیاری است که به‌واسطه فزونی رحمت خداوند در این روز می‌توان از آنها بهره گرفت، روزی که تنها در سال یک بار به انسان رو می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، امروز نهم ذی‌الحجه یک روز قبل از عید قربان به‌نام روز عرفه و راز و نیاز نام‌گذاری شده، روزی برای طلب نیاز بنده از معبود، برای طلب همه خوبی‌ها، سلامتی، عزت و آبرو، محتاج نشدن، شفا یافتن، پیروزی و سربلندی، روزی برای نشان دادند هیچ نداشتن از صاحب همه دارایی‌های جهان.

عرفه ، روزی است سرشار از خیر و برکت برای صیقل دادن روح از گناهان، روزی که دست‌های عاشقان به طلب استجابت به آسمان بالا گرفته شده تا به  وصال معشوق رسد و مورد نوازشش قرار گیرد و خواسته آنان اجابت شود.

عرفه، روزی است که دل‌ها با دعا خیر و خوبی را طلب می‌کنند تا در پرتو این خیرخواهی به اجری بزرگ و دعایی مستجاب دست پیدا کنند و این روز بزرگ هنگامه‌ای است برای استجابت و لبیک شنیدن از معبود.

زن و مرد، کوچک و بزرگ، پیر و جوان، با قدم‌هایی استوار و دل‌هایی لبریز از عشق، در روزی مهم و سرنوشت‌ساز به سمت جایگاه‌های ارتباط با معشوق در حرکت هستند، همه برای ارتباطی دلنشین با حضرت حق دور هم جمع می‌شوند و در روز عرفه با خداوند سبحان سخنانی از جنس اشک می‌گویند، سخنانی که می‌تواند سرنوشت انسان را تغییر داده و طعم بندگی را برای انسان ترسیم کند، ارتباطی که علاوه بر آرامش روانی دارای فواید و درس‌های تربیتی دیگری نیز هست.

عرفه و فرصت زیارت امام حسین(ع)

در مورد زیارت امام حسین(ع) در روز عرفه فوائد و فضیلت های بسیاری وارد شده که حاکی از اهمیت و جلالت شأن و بزرگی امام حسین(ع) و زمین کربلا است. آنچه از ظاهر برخی روایات معلوم می‌شود آن است که روز عرفه خداوند ابتدا بر زوار قبر امام حسین(ع) توجه می‌فرماید و آنگاه به حاضران در عرفات.

از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمود: «انّ اللّه تبارک و تعالی یتجلّی لزوّار قبر الحسین(ع) قبل اهل العرفات و یقضی حوائجهم و یغفر ذنوبهم و یشفّعهم فی مسائلهم ثمّ یأتی اهل عرفه فیفعل بهم ذلک؛ خداوند تبارک و تعالی در روز عرفه، قبل از اهل عرفات، بر زوار قبر امام حسین(ع) تجلّی فرموده و حوائج ایشان را رفع و گناهانشان را می‌بخشد و در مشکلاتشان یاری خواهد نمود آنگاه به سراغ اهل عرفات آمده و مثل همین انجام می‌دهد».

روز عرفه روز بهره‌گیری از فرصت‌های بسیاری است که به‌واسطه فزونی رحمت خداوند در این روز می‌توان از آنها بهره گرفت، روزی که تنها در سال یک بار به انسان رو می‌کند.

هر ساله مراسم پرفیض قرائت دعای عرفه با حضور پرشور مردم در أقصی نقاط کشور برگزار می‌شود اما امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا برگزاری این مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و برخی محدودیت‌ها همراه است که در ادامه به زمان و مکان برگزاری دعای عرفه در برخی از مساجد اشاره می‌شود.

*مسجد امام حسین(ع)

زمان: ساعت ۳۰ :۱۶

با نوای مداحان استانی

نشانی: میدان قدس- خیابان پاسداران

*امامزادگان باقریه

زمان: ساعت ۱۷

مداح: حاج ابوالفضل نوفرستی

نشانی: خیابان رجائی- بولوار امام رضا(ع)

*مسجد امام صادق(ع)

زمان: ساعت ۱۷

سخنران: حجت‌الاسلام موسوی‌رستگار

مداح: آقای روان

نشانی: خیابان سجادشهر- فلکه اول- مسجد امام صادق(ع)

*مسجد بقیع

زمان: ساعت ۱۸

مداح: استانی

نشانی: خیابان سجادشهر- فلکه تمنای باران- بلوار غدیر

*مسجد سیدالشهدا(ع)

زمان: ساعت ۱۷

مداح: استانی

نشانی: خیابان سجادشهر- فلکه سوم

*هیئت محبان‌الزهرا(س)

زمان: ساعت ۱۷

مداح: استانی

نشانی: میدان شهداء

*مسجدالحسین(ع) جوادیه

زمان: ساعت ۳۰ :۱۶

مداح: استانی

نشانی: میدان آزادی خیابان شهید برگی

*هیئت ابوالفضلی(مصلی)

زمان: ساعت ۳۰ :۱۶

مداح: علیزاده- هامونی

نشانی: خیابان جمهوری اسلامی- هیأت ابوالفضلی

*مسجد امام هادی(ع)

زمان: ساعت ۳۰ :۱۶

مداح: ذاکرین اهل بیت(ع)

نشانی: بلوار شعبانیه

*مسجد توحید

زمان: ساعت ۱۷

مداح: آقای اکبرزاده

نشانی: بلوار توحید

*مسجد صدیقه طاهره(س)

زمان: ساعت ۱۷

مداح: ذکران اهل بیت(ع)

نشانی: خیابان کارگران

نظرات کاربران