7. مرداد 1399 - 11:19
بیرجندرسا-در سی و دومین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان خراسان‌جنوبی بر شناسایی دستگاه‌های متخلف و کم‌کار در حوزه ازدواج و جوانان تؤکید و راه‌اندازی مراکز خیریه ازدواج در شهرستان‌ها مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، سی‌ودومین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان خراسان‌جنوبی صبح امروز به ریاست معاون سیاسی و امنیتی استانداری و سایر اعضاء با دستور کار ساماندهی مسائل ازدواج جوانان برگزار شد.

ناصر خوش‌خبر بأ تاکید بر اهمیت موضوع ازدواج و پرداختن به مسائل پیرامونی آن، اظهار داشت: یکی از موانع بزرگ سر راه جوانان نداشتن شغل ناامیدی و عدم اعتماد به نفس آنان است که می‌بایست دستگاه‌های متولی امور جوانان در این خصوص چاره‌اندیشی و راهکارهای متناسبی را اتخاذ نمایند.

وی افزود: مدیران دستگاه‌های متولی حوزه جوانان و ازدواج با توجه به راهکارهای اتخاذ شده قبلی، نسبت به بازخود برنامه‌ها اقدام و در صورتی که خروجی مطلوبی نداشته است مسیر را اصلاح و راهکارهای متناسب و تأثیرگذار را با توجه به اوضاع کنونی اتخاذ و اجرایی کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان‌جنوبی با اشاره به نقش و اهمیت ازدواج در بین کارکنان مجرد دستگاه‌های اجرایی، خاطرنشان‌کرد: دستگاه‌های متولی برای شناساندن و معرفی کارکنان مجرد اقدام و ضمن معرفی دستگاه‌های اجرایی مختلف متناسب با باورها و اعتقادات ورود کنند تا منجر به ازدواج جوانان مجرد شده و برای آنان نیز موارد تشویقی در این خصوص توسط مدیران دیده شود.

خوش‌خبر با تأکید بر اهمیت سنت حسنه ازدواج،گفت: همه ما وظیفه داریم که به جوانان قوت قلب بدهیم تا از واقعه ازدواج نترسند و این همراهی را باید طوری مدیریت کرد که بهترین و آگاهانه‌ترین انتخاب صورت گرفته و با اعتماد به نفس و گفتمان ازدواج مبتنی بر اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی ما شکل بگیرد.

وی با توصیه بر هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی متولی در امر ازدواج جوانان خراسان‌جنوبی، یادآور شد: این هم‌افزایی می‌تواند در حوزه بانک‌ها، دستگاه‌های اشتغالزا در سطح استان و سازمان‌های حمایتی باشد و با در کنار هم قرار گرفتن این ظرفیت‌ها می‌توان اقدامات و تحرکات واقعی در سطح استان انجام داد تا تجدید نسل شکل گرفته و این دغدغه و نگرانی مهم مرتفع شود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان‌جنوبی با تأکید بر لزوم پرداخت به موقع وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج زوجین، افزود: چنانچه بانکی در مورد پرداخت وام ازدواج به زوجین تعلل کند دستگاه قضایی و دادستانی ورود کرده و از بانک عامل پاسخ بخواهد.

خوش‌خبر ادامه داد: باید با جوانان شفاف باشیم و مدیران دستگاه‌های اجرایی شالوده و مغز متفکر خدمت در حوزه جوان و جوانی هستند و انتظار داریم مدیران با جسارت در خصوص خدمت‌رسانی به جوانان در حوزه‌های مختلف اعلام آمادگی کنند و کسی که در جلسات برنامه‌ریزی و مرتفع‌کردن مشکلات نسل جوان جامعه شرکت می‌کند باید با نیروی متناسب با جوانان ورود کند.

مراکز خیریه ازدواج در خراسان‌جنوبی راه اندازی می‌شود

«حسن عزیزی» مدیر کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه با تبریک هفته ازدواج، گفت: موضوع ازدواج فرابخشی است و تمامی دستگاه‌هایی که به نوعی در حوزه مأموریت‌های کاری خود در حوزه جوانان نقش دارند باید با یک برنامه‌ریزی مدون و یکپارچه، با تمرکز بر ظرفیت‌ها فضایی را ایجاد کنند که جوانان ما ازدواجی آسان، به‌هنگام و آگاهانه را رقم بزنند.

وی با اشاره به مصوبات هفتاد و پنجمین جلسه ستاد ملی امور جوانان کشور، تصریح کرد: آنچه که از دستگاه‌های عضو ستاد ساماندهی امور جوانان انتظار می‌رود، وظایف متناظر به مأموریت‌های ذاتی دستگاه اجرایی در مباحث جوانان و گزارش آن به دبیرخانه ستاد ساماندهی امور جوانان استان است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در حوزه ازدواج چهار راهبرد اصلی فرهنگ‌سازی، ساختارسازی،تسهیل‌سازی ازدواج جوانان، توسعه نهادهای مدنی فعال در حوزه جوانان مد نظر است که فرهنگ‌سازی از مهم‌ترین آن‌ها است که دستگاه‌های متولی، در حوزه تبلیغ، اطلاع‌رسانی و تولید محتواهایی که به نوعی بتوان زمینه را برای ازدواج جوانان فراهم کند را تولید و ارائه کنند.

عزیزی با اشاره به استفاده از ظرفیت خیرین در امر ازدواج جوانان، اضافه کرد: مجمع خیرین ازدواج در مرکز استان به‌زودی راه‌اندازی می‌شود و تا پایان سال جاری با هماهنگی با فرمانداران، در تمامی مراکز شهرستان‌های استان مراکز خیریه ازدواج شکل خواهد گرفت تا بتوانیم از ظرفیت و توان بالای خیرین بخشی از دغدغه‌های جوانان در آستانه ازدواج را مرتفع کنیم.

وی با توجه به اهمیت ازدواج به‌موقع و آگاهانه، اضافه کرد: ما باید با تمرکز در دو حوزه توانمندسازی و ترویج فرهنگ مشاوره صحیح در جامعه، منطبق بر ارتقاء و اصلاح نگرش و باورهای جوانان در موضوع ازدواج و تثبیت ساختارهای مردمی در این حوزه تمرکز کنیم تا بتوانیم با شرایط کنونی حاکم بر جامعه در امر ازدواج جوانان عملکرد موفقی را رقم بزنیم.

نظرات کاربران