17. تير 1399 - 15:37
عضو کمیسیون عالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:
نیاز خراسان‌جنوبی تحقیقات در صنایع تبدیلی و دارویی عناب و زرشک
بیرجندرسا-عضو کمیسیون عالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تحقیقات در صنایع تبدیلی و دارویی عناب و زرشک، نیاز خراسان‌جنوبی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، محمدجواد پیش‌بین ظهر سه شنبه در بازدید از مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه زرشک و عناب جزء مزیت‌های اقتصادی و کشاورزی منطقه خراسان جنوبی و به ویژه بیرجند است، اظهار کرد: توجه به محصولات استراتژیک این منطقه می‌تواند در بهبود شاخص‌های اقتصادی چه از نظر کسب درآمد و تاثیر در تولید ناخالص ملی و چه از نظر اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش افزوده تأثیرگذار باشد.

اظهارکرد: یکی از کمبودهای شدیدی که در این منطقه مشاهده شد، نقص تحقیقات به ویژه روی صنایع تبدیلی و دارویی است.

پیش‌بین ادامه‌داد: لازم است بخش‌هایی روی این موضوع کار کنند و بتوانند تحولات منطقی و محسوسی در بازار این محصولات استراتژیک استان به وجود آورند.

وی با اشاره به بازدید از مجتمع تحقیقات جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: اقدامات بسیار خوبی در این مرکز انجام شده که در کنار این اقدامات، شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان‌جنوبی نیز وارد راه‌اندازی خوشه صنعتی زرشک و عناب شده است.

عضو کمیسیون عالی کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور به معرفی خوشه‌های صنعتی پرداخت و افزود: این خوشه‌ها در حقیقت به مجموعه فعالیت‌های خرد و متوسط گفته می‌شود که در یک صنعت دور هم جمع شده و چالش‌ها و فرصت‌های توسعه مشترک را شناسایی و بررسی می‌کنند.

پیش‌بین ادامه‌داد: خوشه‌های صنعتی به عنوان یک مدل توسعه صنایع خرد و متوسط می‌توانند در بهبود وضعیت این گونه صنایع در مناطق مختلف بسیار موثر باشند به این صورت که با تجزیه و تحلیل زنجیره ارزش و مطالعات کاملاً علمی و تعیین استراتژی منطبق با واقعیت و نیاز آن صنعت و با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی در یک منطقه می‌توانند در رشد مبتنی بر اصول علمی و کارشناسی این صنعت موثر باشند.

وی اظهارکرد: خراسان‌جنوبی با هماهنگی به وجود آمده بین جهاد دانشگاهی و خوشه زرشک و عناب نه تنها از موازی‌کاری جلوگیری می‌شود، بلکه در جلوگیری از هدر رفت وقت و هزینه نیز تاثیر گذار بوده است.

عضو کمیسیون عالی کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور با بیان اینکه خام فروشی عناب و زرشک یکی از اشکالات این منطقه است، یادآور شد: از وظایف مهم کانون و خوشه این است که به دنبال صنایع تبدیلی باشد چرا که از محصولات این منطقه می‌توان فرآورده‌های بسیاری تولیدی کرد که به نسبت ارزش مالی بسیار زیادی دارد.

پیش بین گفت: در حال حاضر با وجود تحریم و فشار اقتصادی بهترین کار، حرکت به سمت صنایع تبدیلی چون معادن و کشاورزی است که با حضور کانون و خوشه صنعتی زرشک و زعفران قطعاً شاهد تحولات خوبی در منطقه خواهیم بود.

برچسب‌ها: 

نظرات کاربران