9. فروردين 1399 - 13:38
کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی:
سامانه بارشی در خراسان جنوبی تقویت می شود
بیرجندرسا-نخعی گفت: با تقویت سامانه بارشی طی روزهای یکشنبه (۱۰ فروردین) تا سه‌شنبه هفته جاری شاهد رواناب و آبگرفتگی معابرشهری و روستایی و سیلابی شدن برخی مسیل ها خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان،«جواد نخعی»،  اظهار کرد: با تقویت سامانه بارشی از بعداز ظهر فردا یکشنبه (10 فروردین)، وزش باد شدید و گاهی خیلی شدید، خیزش گرد و خاک (کاهش دیدافقی)، رگبار و رعد وبرق شدید را شاهد خواهیم بود.

 

 کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی  ادامه داد: همچنین در مناطق مستعد بارش تگرگ و مه را در روز دوشنبه شب تا سه شنبه و احتمال بارش برف در ارتفاعات و مناطق کوهستانی پیش بینی می شود.

 

نخعی گفت: در روز یکشنبه(10 فروردین ماه) در شهرستان های قاین، سرایان، فردوس و نقاطی از بخش مرکزی بیرجند حداکثر 30 تا 35 میلی متر باراندگی و  دیگر مناطق حداکثر 15 تا20 میلی متر باراندگی پیش بینی می شود.

 

نخعی بیان کرد: همچنین در روز (11 فروردین) در مناطق شمالی و شهرستان های سرایان و فردوس حداکثر35 تا45میلی متربارندگی و در شهرستان های قاین، زیرکوه، سرایان، فردوس، بشرویه، طبس،  بخش مرکزی بیرجند و خوسف حداکثر 25 تا30 میلی متر و در شهرستان های نهبندان، درمیان و سربیشه حداکثر 15 تا 20 میلی متر بارندگی پیش بینی می شود.

 

وی ادامه داد: در روز شنبه (12 فروردین) در شهرستان های زیرکوه، قاین، سرایان، فردوس، بیرجند و خوسف حداکثر 20 تا 30 میلی متر و در نقاطی از شهرستان های سربیشه، درمیان، طبس بشرویه و نهبندان حداکثر 15 تا 20 میلی متر بارندگی پیش بینی می شود.

 

کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه این سامانه تا اواخر روز سه شنبه (12 فروردین ماه) در استان فعال خواهد بود، گفت: وقوع رواناب و آبگرفتگی معابرشهری و روستایی و سیلابی شدن برخی مسیل ها، اختلال در سفرهای درون و برون شهری، خطر برخورد صاعقه در مناطق مرتفع در این مدت پیش بینی می شود.

 

وی با اشاره به  اجتناب از سفرهای غیر ضرور و رعایت قوانین و مقررات رانندگی، افزود: مردم از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه های فصلی و مسیل ها خودداری و از چرای دام و دوری از صعود به ارتفاعات در این مدت پرهیز کنند.

 

کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی از احتمال تحمیل خسارت در اثر وزش باد شدید به سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، سقف و پوشش گلخانه ها خبر داد و گفت: کشاورزان به ایمنی مسحدثات خود توجه کنند.

نظرات کاربران