6. فروردين 1399 - 15:21
بیرجندرسا- اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی با صدور اطلاعیه جوی درباره ورود سامانه بارشی جدید به استان، نسبت به اثرات آن از جمله وقوع روان آب، سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتگی معابر هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،زمان ورود سامانه بارشی در این اطلاعیه که امروز - چهارشنبه - منتشر شد، اواخر وقت شنبه نهم فروردین است و در آغاز با وزش باد شدید گاهی خیلی شدید، خیزش گرد و خاک در برخی ساعات کاهش دید افقی همراه خواهد بود.

این اطلاعیه می‌افزاید: فعالیت سامانه بارشی با رگبار و رعد و برق و در مناطق مستعد بارش تگرگ و مه ادامه می‌یابد که منطقه اثر آن سطح استان و تخمین میزان بارش از دهم تا دوازدهم فروردین حدود ۲۰ تا ۵۰ میلیمتر است.

براساس پیش بینی اداره کل هواشناسی سامانه بارشی اواخر وقت سه‌شنبه از استان خارج می‌شود و وقوع روان آب، آبگرفتگی معابر شهری و روستایی، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها، اختلال در سفرهای درون و برون شهری و خطر برخورد صاعقه در مناطق مرتفع از پیامدهای آن است.

اجتناب از سفرهای غیرضروری و رعایت قوانین و مقررات رانندگی، خودداری از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، پرهیز از چرای دام و دوری از صعود به ارتفاعات از توصیه‌های هواشناسی به مردم است.

همچنین احتمال خسارت در اثر وزش باد شدید به سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، سقف و پوشش گلخانه‌ها وجود دارد.

سامانه بارشی هفته جاری از روز شنبه تا دیروز (سه‌شنبه) در خراسان جنوبی فعال بود که باعث جاری شدن روان آب و سیلاب و آبگرفتگی در برخی مناطق استان شد.

۹۳ تیم امدادی و عملیاتی تا صبح امروز در استان آماده باش بودند و در این مدت به ۳۸۵ نفر گرفتار در سیلاب امدادرسانی کردند و ۲۶ نفر از مرگ حتمی نجات یافتند.

نظرات کاربران