5. فروردين 1399 - 16:11
بیرجندرسا-مدیرعامل شرکت آب فاضلاب خراسان جنوبی از افزایش ۲۳ درصدی مصرف آب در پیک نوروزی در بیرجند خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا سال ۱۴۰۰ از آب شرب پایدار بهره‌مند شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، روز جهانی آب امسال سوم فروردین ماه بود و یکی از افتخارات شهر بیرجند  این است که نخستین شهر لوله کشی بهداشتی آب در کشور است و این امر نشان دهنده نگاه دقیق مردم این خطه به بهداشت، نظافت و آب شرب است.

مدیر عامل شرکت آب فاضلاب خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به شعار امسال روز جهانی اظهار داشت: هدف از  این نامگذاری  ایجاد اهمیت و اتحاد است.

حسین امامی افزود: آب در حیات بشر نقش اساسی دارد اما  تغییر اقلیم اثرات زیادی در چرخه آب داشته است تغییراتی که انسان را دچار زحمت کرده است.

وی با اشاره به سیلاب‌های فروردین 98 در کشور و در استان خراسان جنوبی گفت: این سیل خسارات زیادی در کشور و استان رقم زد و علاوه بر آن در خراسان جنوبی نیز تغییر اقلیم سبب شده دوره طولانی خشکسالی را سپری کنیم و این خشکسالی‌ها سبب محدودیت منابع و کیفیت آب شده است.

مدیر عامل شرکت آب فاضلاب خراسان جنوبی ادامه داد: اگر هر یک از ما  نقش خود  را در تغییر  اقلیم جدی بگیریم تاثیر زیادی دارد و علاوه بر آن  بخش زیادی از تغییر اقلیم ناشی از افزایش گازهای گالخانه‌ای در جو زمین است که نتایج مصیبت باری برای آینده  بشر دارد اما اگر  هر کسی بتواند سهم خود را در صرفه جویی در منابع آبی به درستی ایفا کند نقش زیادی در تغییر روند خواهد داشت.

امامی با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات آب فاضلاب خراسان جنوبی بیان کرد: سالی که گذشت با حمایت و تلاش‌های استاندار اقدامات خوبی در حوزه آبرسانی رقم خورد که مهم‌ترین کار پیگیری برنامه سازگاری با کم آبی استان بود که  این برنامه با همکاری همه دستگاه‌های مربوطه به تصویب رسید و تدوین شد و در کارگروه ملی آب به عنوان نخستین استان در کشور تصویب شد. 

وی عنوان کرد: یکی از مهمترین نتایج سند سازگاری با کم آبی در همان سال اول، کاهش زیاد  در مصرف برق و آب است.

مدیرعامل شرکت آب فاضلاب خراسان جنوبی گفت: پروژه بزرگ استان آبرسانی از محمدشهر به بیرجند بود که فاز نخست آن در سفر معاون اول رئیس جمهور به بیرجند سال گذشته رقم خورد و این پروژه با 60 میلیارد تومان اعتبار افتتاح شد. 

وی افزود: با افتتاح این پروژه در ایام پیک نوروزی در حالی که شاهد افزایش 23 درصدی مصرف آب تا کنون در بیرجند هستیم اما با چالش آبی مواجه نبوده‌ایم.

امامی، تکمیل پروژه سد سیاهو در شهرستان سربیشه را از دیگر برنامه‌های مهم دانست و گفت: سد سیاهو از سال 84 آغاز شده و با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان آبگیری شده و آماده افتتاح است. 

مدیرعامل شرکت آب فاضلاب خراسان جنوبی با بیان اینکه یک سوم اعتبارات سد سیاهو در دو سال اخیر تزریق شده است اظهار داشت: پروژه آبرسانی به شهر طبس با اعتبار 10 میلیارد تومان از دیگر اقدامات در دست اجرا است که عملیات اجرایی آن آغاز شده است. 

وی آبرسانی به روستاهای درمیان و روستاهای اقماری را از دیگر پروژه‌‎ها دانست و افزود: اعتبار این پروژه 14 میلیارد تومان است که این پروژه نیز قابل بهره‌برداری است. 

امامی با اشاره به اقدامات خوب برای تصفیه فاضلاب بیرجند گفت: در حال حاضر بیش از 80 درصد تجهیزات از گمرک ترخیص و حمل شده و امید است سال آینده افتتاح شود.

مدیر عامل شرکت آب فاضلاب خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در سال گذشته آبرسانی به 40 روستا در خراسان جنوبی  است که در این راستا 6 هزار نفر از آب پایدار برخوردار شدند. 

وی از برنامه‌ریزی‌های خوب در بخش آب برای سال آینده خبر داد و اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود آب پایدار برای تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان تا سال 1400 رقم خورد.
امامی گفت: با حمایت استاندار خراسان جنوبی و از طریق ماده 56 در راستای تامین آب شرب به روستاها، پکیج 500 میلیارد تومانی اعتبار هدف گذاری شده که امید است در سال‌های آینده رقم خورد.

نظرات کاربران