13. اسفند 1398 - 15:25
بیرجندرسا-رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه بیرجند گفت: دانشگاه بیرجند در امر آموزش الکترونیک از دانشگاه‌های پیشرو کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،محمدعلی رستمی‌نژاد، با قدردانی از تمامی اعضای هیأت علمی دانشگاه که از آموزش الکترونیک و مجازی استقبال کرده‌اند، افزود: این مهم نشانه ظرفیت بالای دانشگاه بیرجند برای توسعه و افزایش ضریب نفوذ ملی و بین‌المللی است.

وی به اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا در مورد استفاده دانشگاه‌ها از بستر آموزش الکترونیک اشاره کرد و گفت: باتوجه به فراهم بودن بستر آموزش الکترونیک در دانشگاه بیرجند اولین کارگاه مجازی با حضور بیش از 70 عضو هیأت علمی 8 اسفند و پس از آن نیز در روز 10 اسفندماه جاری نیز دومین کارگاه آموزش مجازی با حضور 150 عضو هیأت علمی به‌صورت آنلاین برگزار شد.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه بیرجند در خصوص پیشینه راه‌اندازی این سیستم، بیان کرد: از سال ۹۲ با همکاری دکتر آیتی و معاون وقت آموزشی دانشگاه و حمایت هیأت رئیسه وقت، این سامانه و  دو نرم‌افزار کاربردی آن پیگیری شد که در سال ۹۳ بستر سامانه مدیریت یادگیری و سامانه کلاس مجازی راه‌ااندازی شد.

رستمی‌نژاد اظهار کرد: در کنار ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آموزش الکترونیکی در سامانه مدیریت یادگیری از دانشجویان متقاضی ضمن انجام ثبت‌نام و بارگذاری فایل‌های دروس، انجام آزمون امکان رهگیری پیشرفت دانشجویان میسر است.

وی در توضیح سامانه کلاس مجازی نیز گفت: در این سیستم نرم‌افزاری حضور آنلاین دانشجو و استاد و برقراری ارتباط دوسویه و قابلیت آرشیو امکانپذیر است که دانشجویان می‌توانند نسبت به مرور دروس اقدام کنند.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه بیرجند به برگزاری جلسات فوق‌العاده و تشکیل تیم پشتیبانی اشاره کرد و افزود: در کمتر از 24 ساعت از اعلام این موضوع اطلاعات 2051 درس در ترم جاری و 6825 دانشجو و اطلاعات اعضای هیأت علمی وارد سامانه مدیریت یادگیری شد و تاکنون بیش از 60 کلاس آنلاین مجازی برگزار شده است.

رستمی‌نژاد با بیان اینکه باتوجه به استقبال صورت گرفته این تعداد در حال افزایش است، تصریح کرد: پیش‌نویس آئین نامه دروس مجازی ضمن مشورت با اساتید دانشگاه آماده شده است که به‌زودی ابلاغ می‌شود که براساس این آئین‌نامه  75 درصد دروس نظری را اساتید می‌توانند به‌صورت الکترونیکی ارائه کنند و قوانین حمایتی این آن نیز به‌زودی اعلام خواهد شد.

وی درخصوص پیگیری‌های صورت گرفته درباره رایگان شدن هزینه اینترنت دانشجویان برای استفاده از سایت آموزش الکترونیک دانشگاه، خاطرنشان کرد: معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه در حال پیگیری این موضوع از طریق ارتباط با کارگروه آموزش الکترونیک است که پس از نهایی شدن این موضوع به اطلاع دانشجویان خواهد رسید.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه بیرجند از پشتیبانی ریاست دانشگاه، معاونین آموزشی و پژوهشی و همکاری تمامی اعضای هیأت علمی قدردانی و ابراز امیدواری کرد: با ارائه آموزش‌ها از طریق کلاس‌های مجازی دانشجویان در منزل بیشترین بهره‌برداری از دروس را انجام دهند.

نظرات کاربران