12. اسفند 1398 - 15:13
بیرجندرسا- اثر تمرین تناوبی شدید و مکمل‌دهی عصاره آبی زعفران بر بیان ژن ‏SIRT‏-‌‏۱،hTERT،p‏۵۳ دربافت تومور موش‌های ماده حامل رده سلولی سرطان پستان ۴‏T‏۱» توسط محققان دانشگاه بیرجند بررسی شد.‏

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،در این مطالعه، 40 سر موش پس از فرآیند القای سرطان، در چهار گروه کنترل، ‏تمرین تناوبی شدید، مکمل زعفران و انجام همزمان تمرین تناوبی شدید و مصرف مکمل زعفران قرار گرفتند. پس از چهار هفته ‏مداخله تمرینی و دریافت عصاره زعفران، بافت تومور با عمل جراحی از بدن حیوان خارج شد و سنجش‌های بیوشیمیایی ‏مربوطه در بافت تومور انجام گرفت.

نتایج نشان داد که تمرین تناوبی شدید، مصرف عصاره آبی زعفران و انجام همزمان تمرین ‏تناوبی شدید و مکمل‌دهی عصاره آبی زعفران، می‌تواند موجب کاهش سرعت رشد تومور موش‌های مبتلا به سرطان پستان شود.

از طرفی تمرین تناوبی شدید منجر به تغییرات بیشتری در بیان ژن‌هایی شد که در سرکوب تومور نقش موثری دارند. با این ‏حال، ترکیبی از تمرین و مصرف عصاره زعفران بر بیان ژن‌های مورد مطالعه در این تحقیق تأثیر گذار نبود، لذا به نظر می‌رسد ‏مکانیسم‌های دیگری در سرکوب رشد تومور در این گروه فعال شده باشد.

نتایج این مطالعه زمینه‌ای برای تحقیقات کارآزمایی ‏بالینی فراهم می‌کند که اثر تمرین تناوبی شدید و مصرف عصاره آبی زعفران را به عنوان یک روش مکمل درمان در سرطان ‏پستان مورد مطالعه قرار دهد.‏

همچنین مقاله استخراج شده از این رساله در ژورنال آمریکایی که دارای رتبه ۶ از بین ۸۳ ژورنال‎ JCR ‎حوزه علوم ورزشی است ‏با عنوان «‏High-Intensity Training and Saffron: Effects on Breast Cancer–related Gene ‎Expression‏» با ضریب تأثیر ‌‎   (JCR-Q‏1‌‎ IF=‌‏4.48‌‎)‌‏ چاپ شد.‏

شایع‌ترین سرطان زنان در کشورهای توسعه‌یافته و کمتر توسعه‌یافته سرطان پستان است که حدود یک سوم کل سرطان‌های زنان را تشکیل می‌دهد و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان، بعد از سرطان ریه در بین زنان است.

طی دهه گذشته به موضوع ‏تمرینات ورزشی به عنوان یکی از درمان‌های مکمل مؤثر برای حفظ و یا بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان، ‏توجه زیادی شده است.

تمرینات ورزشی به‌دنبال تشخیص سرطان پستان، می‌تواند با کاهش و بهبود عوارض سرطان، باعث ‏کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان شود.

در این زمینه گزارش شده است که تمرین ورزشی متناسب با شدت آن، می‌تواند باعث جلوگیری از پیشرفت سرطان پستان در جوندگان شود. از طرفی تأثیرات فیزیولوژیکی تمرینات تناوبی با شدت بالا که به عنوان ‌‏"‏HIIT‏" شناخته می‌شود، نسبت به تمرینات با شدت متوسط، می‌تواند روش مؤثری در کاهش نشانگرهای زیستی مرتبط با ‏کاهش اندازه تومور باشد.

علاوه بر این، ترکیبات بسیاری در گیاهان دارویی و خوراکی نیز وجود دارند که فعالیت ضد توموری خود ‏را از طریق مسیرهای اپی‌ژنتیکی و القای مرگ سلولی در سلول‌های سرطانی انجام می‌دهند.

بنابراین به نظر می‌رسد که مصرف ‏خوراکی عصاره زعفران در کاهش سرعت رشد تومور و افزایش طول عمر موجود زنده موثر است.‏

جلسه دفاع رساله دکتری زینب نظام دوست دانشجوی فیزیولوژی ورزشی باعنوان «بررسی اثر تمرین تناوبی شدید و مکمل‌دهی ‏عصاره آبی زعفران بر بیان ژن ‏SIRT‏-1،hTERT،p‏53 دربافت تومور موش‌های ماده حامل رده سلولی سرطان پستان 4‏T‏1» به ‏راهنمایی دکتر مرضیه ثاقب‌جو (دانشگاه بیرجند) و با همکاری اساتید دانشگاه علوم پزشکی بیرجند (دکتر ریحانه هوشیار)، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (دکتر مهدی هدایتی) و دانشگاه تربیت بدنی شهر ورشو کشور ‏لهستان (دکتر آنا کنسکا) در دانشگاه بیرجند برگزار شد.‏

نظرات کاربران