8. اسفند 1398 - 15:43
بیرجندرسا-رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از پایان طرح هویت‌گذاری پلاک‌کوبی دام سبک و سنگین خبر داد و گفت: دام‌های سبک و سنگین که در طرح هویت گذاری پلاک‌کوبی نشوند، قاچاق محسوب می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، غلامرضا قوسی از پایان طرح هویت‌گذاری پلاک‌کوبی دام سبک و سنگین خبر داد و اظهار داشت: دام‌های سبک و سنگین که در طرح هویت گذاری پلاک‌کوبی نشوند، قاچاق محسوب می‌شوند.

 وی با اشاره به اینکه این طرح از بهمن پارسال آغاز شد، افزود: هزینه هویت‌گذاری برای هر دام سبک دو هزار و ۴۰۰ و دام سنگین هفت هزار تومان برای هر رأس است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه طرح پلاک‌گذاری دام با هدف جلوگیری از قاچاق دام در استان انجام می‌شود، اضافه کرد: بر اساس مصوبه هیأت دولت در بهمن پارسال مقرر شد تمامی دام‌ها به‌منظور جلوگیری از قاچاق دام پلاک‌کوبی شوند و هویت آن‌ها در سامانه پنجره واحد جهاد کشاورزی ثبت شود.

قوسی ادامه داد: ساماندهی حمل‌ونقل و فروش دام، برآورد تولید دام کشور، قابل شناسایی و پیگیری بودن دام‌ها، جلوگیری از قاچاق دام، کنترل بیماری‌های دام، پیشگیری و اقدام به‌موقع برای واکسیناسیون دام، اعطا تسهیلات اشتغال و بیمه دام از مزایای اجرای این طرح است.

وی با بیان اینکه اتحادیه دامداران کشور مجری اجرای این طرح است، تصریح کرد: دامداران در اسرع وقت برای هویت‌گذاری دام خود به اتحادیه دامداران استان و شرکت‌های تعاونی و کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی مراجعه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه مهلت هویت گذاری دام در استان تمام شده است، افزود: حدود ۶۰ درصد گاو و گوساله و بیش از ۵۱ درصد از شتر و ۱۵ درصد گوسفند در استان هویت‌گذاری شده است.

قوسی بیان داشت: با توجه به پایان مهلت قانونی این طرح، اما برای آن دسته از دامدارانی که تاکنون اطلاع نداشته و اقدام نکرده‌اند، انجام خواهد شد و اگر دام فاقد پلاکی توسط نیروهای محترم انتظامی توقیف شود، قاچاق محسوب می‌شوند و سپس پلاک‌گذاری و ضبط می‌گردد.

نظرات کاربران