3. اسفند 1398 - 11:55
بیرجندرسا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: میزان کشندگی این ویروس نسبت به موارد آنفولانزاهایی که قبلاً داشته‌ایم کمتر بوده و بین ۲ تا ۲.۵ درصد است، اما قدرت سرایت این ویروس بالا است و اگر مردم رعایت نکنند احتمال واگیری زیاد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،محمد دهقانی فیروزآبادی، امروز شنبه 3 اسفند با بیان اینکه مردم استان باید آگاه باشند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند، اظهار کرد: در طی هفته‌های اخیر آمادگی لازم درحوزه بهداشت و درمان و همچنین اورژانس پیش بیمارستانی انجام شده و اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی با اظهار اینکه آمبولانس‌های دانشگاه امکانات لازم برای انتقال بیماران مشکوک را دارند، تصریح کرد: بیمارستان‌های سطح استان باتوجه به اطلاع‌رسانی که در این خصوص صورت گرفته، از آمادگی لازم برخوردار هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: بیمارستان ولیعصر(عج) به عنوان مرکز اصلی که اگر بیمار مشکوکی داشته باشیم تجهیز شده است.

پایش و کنترل مرز

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه هفته گذشته بازدیدی از مرز و پایانه مرزی داشته‌ایم، گفت: دو تیم در این دو نقطه مستقر شده‌اند تا افرادی که از کشور افغانستان وارد کشور می‌شوند را مورد بررسی قرار دهند و موارد مشکوک اجازه ورود به کشور داده نخواهد شد.

وی ادامه داد: این ویروس واکسنی نداشته و نه درمانی دارد و مردم باید مراقبت‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلاء را رعایت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در صورتی که افراد علائمی از سرفه، تنگی نفس و تب داشتند حتماً به پزشک معالج مراجعه کنند، گفت: با توجه به اینکه شهر قم به عنوان اولین شهر ابتلاء گزارش شده اگر افراد سابقه مسافرت طی دو هفته گذشته به قم را داشته باشند در کنار علائم فرد به عنوان مشکوک شناخته می‌شود و تحت مراقبت باید قرار گیرد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه شستن مکرر دست‌ها با مایع‌های شستشو و مواد ضدعفونی ضروری و به مقدار قابل توجهی از انتقال ویروس جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: افرادی که دچار علائمی از بیماری آنفولانزا هستند حتی‌الامکان سعی کنند به منظور جلوگیری از ابتلاء سایرین و هم به منظور بهبود سریع‌تر از منزل خارج نشوند.

وی با بیان اینکه افراد مبتلا به علائم از تماس دست با چشم و دهان خودداری کنند، گفت: اگر کسی سرفه و عطسه می‌کند با دستمال کاغذی جلوی دهان را بگیرند تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: اگر دستمال کاغذی در دسترس نبود افراد می توانند با داخل آرنج ‌خود از انتشار ترشحات جلوگیری کنند.

دهقانی فیروزآبادی، رعایت مسائل بهداشتی در جهت جلوگیری از بیماری را ضروری دانست و ادامه داد: از تماس با حیوانات خودداری شود و محصولات حیوانی و غذایی حتماً پخته شود و خام مصرف نشود.

وی با بیان اینکه با انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلای خود و دیگران تلاش کنیم، اظهار کرد:  از چند هفته پیش که سازمان جهانی بهداشت شرایط بحرانی در این زمینه را اعلام کرده تمامی دانشگاه‌های علوم ‌پزشکی سراسر کشور تمهیدات لازم را اندیشیده‌اند و اقدامات لازم را انجام داده‌اند، اما این تمهیدات مانع از سرایت و نقل و انتقال ویروس درسطح جامعه نخواهد شد مگر اینکه خود افراد جامعه این موارد بهداشتی را رعایت کنند.

نظرات کاربران