29. بهمن 1398 - 15:19
بیرجندرسا-آیت الله عبادی گفت: شیوه‌ی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام در برخورد با زندانیان با سایر جهان متفاوت است و محلی برای اصلاح و بازسازی شخصیت مجرمان می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از خبرگزاری شبستان، آیت الله «سید علیرضا عبادی» امروز (29 بهمن) در دیدار با مدیر کل دفتر فرهنگی و تربیتی سازمان زندانهای کشور اظهار کرد: انسان موجودی است که زندگی‌های یک نواخت او را سرگرم می کند و در  این بین نعمت ها و ارزش ها فراموش می شود و کارها برای او یک روال عادت به خود می گیرد.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برخی از افراد به خاطر لغزش های عمدی و یا شرایطی که بر آن ها تحمیل می شود وارد یک شرایط استثنایی از قبیل محکومیت های زندان می شوند، گفت: در شرایط عادی حس وجدان و سوال از خود برای انسان کم پیش می آید اما در شرایط و حالت های استثنایی، انسان به مانند کسی که از خواب غفلت بیدار می شود، اولین سوال را از خود می پرسد.

 

آیت الله عبادی  با باین اینکه شاید خود فرد زندانی از پاسخ دادن به افکار خود درمانده باشد، ادامه داد: باید کسانی باشند که در این شرایط به سوالات ذهنی او پاسخ دهند، آنها را تحلیل کنند و در شیوه های عمل، رفتار و گفتار همان را تعقیب و تثبیت کنند چرا که اینگونه می توانند برای زندانیان یک حیات جدید ایجاد کنند.

 

وی بیان کرد: فرد زندانی همواره همراه با شما است بنابراین پاسخ ها باید مطابق با سوالاتی باشد که از نظر روان شناختی کشف می کنید که این زندانی چه می خواهد.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه شیوه ی رفتار، برخورد و نگاه شما با زندانی بسیار تأثیرگذار است، عنوان کرد: برنامه های مدیریت فرهنگی و تربیتی از جمله قرآن، نماز و حفظ قرآن خیلی ارزشمند است اما اگر از نظر تبیین در گفتار و از نظر معنوی در رفتار و برخورد و ایمان خوب عمل کنید، زندانیان از شما تاثیر می پذیرد.

 

آیت الله عبادی در ادامه شیوه ی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام در برخورد با زندانیان را با سایر جهان متفاوت دانست و افزود: این نوع برخورد با زندانیان تنها مربوط به امروز نیست بلکه در دوران دفاع مقدس شیوه ی برخورد ایرانی ها با زندانیان بعثی به گونه ای بود که آن ها دچار تغییر و تحول می شدند.

 

وی با تاکید بر اینکه انسان دارای کرامت و اشرف مخلوقات است و اگر اشتباه کند باید برگردد، گفت: یکی از زمینه های هدایت و بازیابی انسان ها، فرصت هایی است که شما از آن در زندان برخوردار هستید لذا قدر آن را بدانید.

 

وی با بیان اینکه کار دفتر فرهنگی و تربیتی سازمان زندانهای کشور  احیا کردن زندانیان است، بیان کرد: امیدواریم که خداوند به برکت حضرت مهدی(عج) و به برکت نیابت عامه آن حضرت، از نظر فرهنگی جامعه به جایی برسد که قدم خلاف برندارد و اشتباه نکند و  از فساد و تباهی فاصله بگیرد.

نظرات کاربران