24. بهمن 1398 - 17:29
بیرجندرسا-شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در بیانیه‌ای از کاندیدا‌های انتخابات مجلس خواست تا به صورت شفاف لیست اموال خود را به مردم اعلام کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از تسنیم، بنا بر اعلام شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی، دانشجویان استان طی نامه‌ای سرگشاده از کاندیدا‌های انتخابات مجلس خواستند که اموال خود را به صورت شفاف به مردم اعلام کنند.

در این نامه آمده است: مجلس شورای اسلامی، طبق قانون اساسی، تبلور مردم‌سالاری دینی و رکن قانون‌گذار در نظام جمهوری اسلامی ایران است. مردم از طریق شرکت در انتخابات در چهارچوب قوانین کشور، نمایندگانی را انتخاب و روانه مجلس می‌کنند.

با توجه به قدرت و اختیارات فراوانی که بر اساس قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن تفویض شده است اطلاع از دارایی نمایندگان، از حقوق مسلم مردم بر اساس رابطه‌ وکیل و موکل است چرا که نمایندگان مجلس وکلای مردم در ساختار حکمرانی کشور هستند.

شفافیت دارایی‌های نمایندگان مجلس به شکلی که قابل دسترس برای عموم مردم باشد از مواردی است که امکان نظارت مردمی بر نمایندگان مجلس را فراهم می‌کند و بدون تردید منجر به بهبود عملکرد نمایندگان و جلوگیری از انحرافات و فساد در مجلس شورای اسلامی خواهد شد. در کنار این مسائل، شفافیت دارایی نمایندگان مجلس شورای اسلامی منجر به افزایش سرمایه‌ی اجتماعی این نهاد می‌شود که نیاز بی‌بدیل قوه‌ی مقننه در پیشبرد وظایف خود است. 

با در دسترس قرارگرفتن اطلاعات دارایی‌های کاندیدا‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی، امکان انتخاب آگاهانه در دوران انتخابات مجلس، به جای تصمیم‌گیری بر اساس فضاسازی‌های تبلیغاتی، فراهم خواهد شد و مردم ضمن مشارکت بیشتر، افراد شایسته‌تری را برای حضور در مجلس برخواهند گزید. 

با توجه به مطالب فوق ضروری است نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی در آغاز این حرکت طی اقدامی داوطلبانه از سوی خود، فرآیند‌های شفافیت را ارتقا بخشیده و اطلاعات دارایی‌های خود، همسر و فرزندانشان را با رعایت موازین شفافیت در معرض دید و ارزیابی عموم قرار دهند.

در همین راستا شورای تبیین مواضع و قرارگاه شهید مصطفی احمدی روشن بسیج دانشجویی استان خراسان جنوبی خواستار شفافیت اموال و دارایی‌های خود، همسر و فرزندان کاندیدا‌های یازدهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی استان خراسان جنوبی می‌باشد تا از این طریق مردم و داوطلبان نمایندگی مجلس در انتخابات دوره‌ی یازدهم، حرکت مجلس شورای اسلامی را به سمت مجلسی مطلوب‌تر و کار‌آمدتر سرعت بخشند.

نظرات کاربران