19. بهمن 1398 - 10:45
بیرجندرسا- رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به افتتاح نمایندگی دفتر خون بند ناف در جهاددانشگاهی قائنات گفت: امیدواریم با این اقدام، گامی در جهت بالا بردن سطح سلامت مردم شهرستان برداریم .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،جلال الدین صادقی امروز شنبه 19 بهمن در آیین افتتاح دفتر بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی قائنات با اشاره به اینکه خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود، در حالی که غنی از سلول های بنیادی است، افزود: سلول‌های بنیادی که از خون بند ناف نوزادان گرفته می‌شوند جایگزین بسیار مناسبی برای پیوندهای مغز استخوان می‌باشد و پتانسیل استفاده در درمان بیش از 80 نوع بیماری لاعلاج یا صعب العلاج را دارد.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: لازمه انجام این فرایند انجام مشاوره و اقداماتی از چند هفته قبل از زایمان است که متاسفانه در بسیاری از موارد والدین به دلیل عدم آگاهی از این شرایط، فرصت استثنایی و تکرار نشدنی ذخیره خون بند ناف فرزندشان را از دست می‌دهند.

صادقی بیان کرد: امروزه ثابت شده که سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی و سکته در حال انجام است.

وی با بیان اینکه با توجه به فعالیت نمایندگی بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی در خراسان جنوبی از سال94 و نقش ممتاز سلول‌های بنیادی خون بند ناف در درمان بیماری‌های خاص و صعب العلاج، نمایندگی مذکور طی 4 سال اخیر در زمینه جمع‌آوری و ارسال نمونه خون بند ناف نوزاد در لحظه تولد، خدمات چشمگیری را به شهروندان و هم‌استانی‌های عزیز ارائه داده است.

رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: در این راستا دفتر نمایندگی جهاددانشگاهی استان در شهرستان قائن با هدف ارتقای سطح آگاهی عمومی و ارائه خدمت به شهروندان ایجاد شد که در خصوص این دانش نوین پزشکی، آماده ارائه "مشاوره رایگان" به صورت حضوری و غیر حضوری به کلیه مادران باردار و عموم  مردم است.

گفتنی است، متقاضیان جهت ذخیره سازی خون بند ناف فرزند خود می توانند با مراجعه به آدرس میدان شیرازی، خیابان امین زاده 4، جهاددانشگاهی مراجعه و یا با شماره تلفن های 09155613072، 32525800 و 32524800 تماس حاصل نمایند.

نظرات کاربران