8. بهمن 1398 - 13:30
بیرجندرسا- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: همزمان با ایام دهه فجر امسال، ۲۷۷ طرح کشاورزی با هزینه‌کرد ۶۴۰ میلیارد ریال در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایسنا،غلامرضا قوسی، امروز سه‌شنبه 8 بهمن، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: از این اعتبارات،  196 میلیارد ریال تسهیلات بانکی، ۱۲۳ میلیارد ریال سهم مشارکت، ۳۲۱ میلیارد ریال اعتبار دولتی و تملک است.

وی افزود: از مزایای این پروژه‌ها ۶۹ هزار نفر و ۱۷ هزار خانوار برخوردار می‌شوند که در این راستا ۲۳۴ اشتغال مستقیم، ۱۵۲ اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از این تعداد پروژه ، 90 پروژه باغبانی و  ۸۹ پروژه مربوط به آب و خاک است، تصریح کرد: در بحث بهره‌وری سیستم‌های نوین آبیاری، این سیستم‌ها در ۲۳ هزار و ۵۰۰ هکتار در استان اجرا شده است.

قوسی با بیان اینکه ۱۷ درصد اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده است، اظهار کرد: با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان ۷۰ میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی شده است.

وی ادامه داد: اجرای عملیات آب و خاک در تشکل‌های بخش کشاورزی در سطح ۷۱۸ هکتار و صرفه‌جویی ۱.۶ میلیون مترمکعب آب در این زمینه از دیگر اقدامات است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: با اجرای 8870 هکتار یکپارچه‌سازی اراضی بخش کشاورزی استان شاهد صرفه‌جویی به میزان ۱۲.۵ میلیون مترمکعب آب در این بخش بوده و اجرای این پروژه‌ها باعث شده که راندمان آبیاری از ۳۰ درصد ابتدای تاسیس استان اکنون به ۴۶ درصد برسد.

قوسی با تاکید بر حمایت از تولیدکنندگان، افزود: در سال جاری تفاهم‌نامه توسعه کشت‌ گلخانه‌ای در خراسان جنوبی بین استانداری و شرکت شهرک‌های کشاورزی در سفر معاون اول رییس جمهوری به استان منعقد شد.

وی ادامه داد: تاکنون ۵۴۳ هکتار اراضی برای احداث گلخانه در استان شناسایی شده که از این میزان حدود ۴۰۰ هکتار موفق به اخذ مجوزهای لازم شد و برای ایجاد زیرساخت‌ها و اجرا به شرکت شهرک‌های کشاورزی اعلام شده است.

قوسی یادآور شد: روند صدور مجوز گلخانه، شناسایی اراضی و مکان‌یابی طولانی است، اما برای توسعه نهضت گلخانه‌ای در استان تمامی این روند تسهیل شده است.

نظرات کاربران