6. بهمن 1398 - 14:23
بیرجندرسا-برپایی مجالس سخنرانی در روستاها، برگزاری ضیافت شام و نهار در منازل برخی داوطلبان و تبلیغ در محیط های اداری از موضوعات مطرح شده در ستاد رسیدگی به جرائم انتخاباتی خراسان جنوبی بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از مهر، صبح یکشنبه پنجمین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان با حضور اعضا برگزار شد.

مسئول دفتر نظارت بر انتخابات خراسان جنوبی در این جلسه با تأکید بر اینکه این ستاد باید خروجی‌هایی نیز داشته باشد، اظهار داشت: در حال حاضر همه داوطلبان در حال تلاش هستند اما هیچ تذکری به آنها داده نمی‌شود.

حجت‌الاسلام علی محمدی با اشاره به برپایی مراسم سخنرانی در خانه‌ها توسط برخی داوطلبان، بیان کرد: برخی جلسه‌ها از خانه‌ها گذشته و این افراد در مراسم‌ها و حتی راهی روستاها شده‌اند و سخنرانی انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر تخلفات در این حوزه حضور در جلسات است، افزود: شاهد هستیم برخی داوطلبان ضیافت شام و نهار در خانه‌ها راه انداخته‌اند با حضور بیشتر از ۱۰۰ نفر که نمی‌توان گفت اینها ضیافت خانوادگی است بلکه همه اینها تخلف است.

مسئول دفتر نظارت بر انتخابات خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین اکثر داوطلبان به روستاها رفته‌اند و طومار جمع می‌کنند.

محمدی ادامه داد: همچنین تعدادی گزارش می‌رسد که حتی برخی افراد رد صلاحیت شده‌اند اما شایعه راه انداخته‌اند که تأیید صلاحیت شده‌اند و از الان حتی مکان‌هایی اجاره کرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر باید حداقل به صورت انفرادی به این افراد تذکر داده شود که مواردی که انجام می‌دهند خلاف است، افزود: درخواست داریم وارد فاز اجرایی شویم و این افراد توجیه شوند.

برگزاری جلسه در شهرداری برای حمایت از کاندیدای خاص

مسئول دفتر نظارت بر انتخابات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه نتایج رسیدگی به شکایات افراد رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت ۱۲ بهمن اعلام می‌شود، بیان داشت: این مرحله انتهایی تأیید صلاحیت‌ها نخواهد بود و افراد رد صلاحیت شده در این مرحله دوباره فرصت اعتراض به رأی صادره را خواهند داشت.

نماینده سپاه استان نیز در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر چه در فضای مجازی و حقیقی حضور کاندیداهای مختلف وجود دارد، اظهار کرد: متأسفانه برخی کاندیداها و یا حامیان آن‌ها در برخی محافل سخنرانی می‌کنند که این خلاف قانون است.

فنودی با بیان اینکه در این مدت حتی یکی دو مورد تبلیغ در محیط اداری داشته‌ایم، افزود: همچنین در یکی از شهرداری‌ها جلسه‌ای حتی با حضور برخی مسئولان و مدیران اجرایی تشکیل شده مبنی بر انجام توافق برای حمایت از کاندیدای خاص یک شهر تا کاندیدای شهر دیگر این حوزه رأی نیاورد.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: در این دوره تخریب‌ها نسبت به داوطلبان تأیید صلاحیت شده و یا نشده و حتی مسئولان اجرایی و نظارتی نسبت به دوره‌های گذشته افزایش پیدا کرده است.

علیرضا آئینه دار بیان کرد: اما علی رغم وجود برخی تخلفات سالم‌ترین استان‌ها در منطقه هستیم و نمی‌توان گفت فضای انتخابات در استان ناسالم است.

وی ادامه داد: صدا و سیما علاوه بر کار اطلاع رسانی کار نظرسنجی انجام می‌دهد که از دو ماه قبل این نظرسنجی آغاز شده است.

نظرات کاربران