3. بهمن 1398 - 13:15
بیرجندرسا-براساس یک مطالعه بالینی، تزریق نانوذرات درون جریان خون، طی دو ساعت پس از آسیب دیدگی مغزی می‌تواند به میزان قابل توجهی تورم و آسیب‌های مغزی را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، براساس یک مطالعه بالینی توسط دانشمندان چینی، تزریق نانوذرات درون جریان خون طی دو ساعت پس از آسیب دیدگی مغزی می‌تواند به میزان قابل توجهی تورم و آسیب‌های مغزی را کاهش دهد.

در این تحقیق به خوبی نشان داده شد، موش‌هایی که نانوذرات را پس از آسیب دیدگی مغزی دریافت کرده‌اند ، تورم و نیمی از آسیب به بافت مغز را در مقایسه با افرادی که نانوذرات را دریافت نکردند، کاهش داده‌اند.

Sripadh Sharma، نویسنده اصلی این تحقیق  گفت: ما پیش بینی کردیم که چنین اثری وجود خواهد داشت، اما تأثیر آن کاملاً شگفت آور است؛ نکته قابل توجه این است که تزریق نانوذرات در حیوانات بسیار خوب عمل کرد.

هنگامی که محققان اندکی پس از آسیب دیدگی، نانوذرات را به جریان خون تزریق می‌کنند، مونوسیت‌ها به این فکر می‌روند که نانوذرات به مواد خارجی حمله می‌کنند؛ آنها ذرات را درگیر می‌کنند و برای دفع آنها به طحال می‌ریزند و پس از آن مونوسیت‌های آسیب‌دیده دیگر وارد مغز نمی‌شوند.

این نانوذرات‌ها که مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده  قرار گرفتند، در دمای اتاق تهیه شده‌اند و می‌توانند به راحتی در یک سرنگ بارگیری شوند و بلافاصله پس از آسیبدیدگی مغزی در فوریت‌های پزشکی یا در اورژانس تهیه شوند تا از آسیب ثانویه جلوگیری کنند.

نظرات کاربران