17. دى 1398 - 13:15
بیرجندرسا- رییس اداره صنعت، معدن و تجارت نهبندان گفت: برای ساخت کارخانه فرآوری طلای هیرد این شهرستان که دهه فجر عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود ۱۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از ایرنا،رضا اردونی افزود: در حال حاضر پروانه بهره‌برداری، جواز تاسیس و ساخت کارخانه طلای هیرد صادر شده است.

وی با بیان اینکه مقدمات تاسیس کارخانه فراهم شده است اظهار داشت: برای تامین زیرساخت‌های کارخانه به ویژه تامین برق آن فردا بازدیدی توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت نهبندان با اشاره به بازدید اعضای شرکت‌های سرمایه‌گذاری از معادن شاهکوه تصریح کرد: در این منطقه ۳۵ معدن سنگ فعال است که یکی از قطب‌های تولید سنگ‌های گرانیتی کشور محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: استخراج از معادن شاهکوه در حجم بالا در دست انجام است و به بازارهای داخلی عرصه می‌شود.

اردونی، یکی از مشکلات معادن شاهکوه را تامین برق دانست و یادآور شد: در بازدیدی که فردا (سه‌شنبه) از این منطقه انجام می‌شود در ارتباط با چگونگی تامین برق نیز تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی با اشاره به مزایای اقتصادی معادن سنگ و طلا در شهرستان نهبندان یادآور شد: کاهش هزینه‌های تولید، صرفه‌جویی در مصرف نفت و گاز، کاهش انرژی‌های فسیلی، کاهش مشکلات معدن کاران، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی بخشی از مزایای این منطقه است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت نهبندان افزود: در حال حاضر ۱۲۶ معدن دارای پروانه بهره‌برداری در شهرستان وجود دارد که ۷۷ معدن فعال است.

وی مجموع ذخیره قطعی این معادن را بیش از ۸۵ میلیون تن ذکر کرد و گفت: استخراج سالانه این معادن ۱.۵ میلیون تن است و یکهزار و ۲۵۳ نفر در حوزه معادن شهرستان مشغول به کار هستند.

اردونی یادآور شد: سنگ‌های تزیینی، منیزیت، آندالوزیت، طلا، مس، سلیس، کرومیت، آهن اکثر معادن و ذخایر معدنی شهرستان را به خود اختصاص داده است.

استان مرزی خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب مرکز استان است.

نظرات کاربران