12. دى 1398 - 20:26
بیرجندرسا-مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: در سال ۹۷ درصد بالغ بر ۳۸۰ هزار فوتی در کشور داشته‌ام که ۸۰ درصد آن مربوط به بیماری‌های غیر واگیر بوده که عمده آن با کم‌تحرکی عجین است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیرجندرسا به نقل از فارس، افشین ملایی بعدازظهر امروز در شورای ورزش همگانی خراسان‌جنوبی اظهار داشت: ورزش همگانی در پیشگیری از آسیب‌های جسمی و روحی و کنترل بیماری‌های غیرواگیر بسیار تأثیرگذار است.

وی افزود: اگر در جامعه‌ای بیماری‌های غیرواگیر در حال رشد است نشان می‌دهد که ورزش همگانی نتوانسته وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: در حال حاضر ۵۹ درصد مردم ایران دچار چاقی و اضافه وزن هستند و   براساس آمارهای منتشره ۶۲ درصد روستاییان نیز به اندازه شهری‌ها دچار وزن بالا می‌باشند.

ملایی از ابتلاء ۳۷ درصد ایرانیان به فشار خون خبر داد و گفت: ۵۶ درصد مردم به کم‌تحرکی و ۴۶ درصد به کلسترول بالا دچار هستند که آمارهای نگران کننده‌ای است.

 وی گفت: در سال ۹۷ درصد بالغ بر ۳۸۰ هزار فوتی در کشور داشته‌ام که ۸۰ درصد آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بوده که عمده آن با کم‌تحرکی عجین است که می‌توان با توسعه ورزش همگانی آن را کاهش داد.

مدیر کل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مستندات علمی تاکید کرد: عمده دلایل کم‌تحرکی سبک زندگی، تغذیه، حمل و نقل غیرفعال، کاهش شدید فعالیت‌های ورزشی و پیشرفت تکنولوژی است که نسل‌های آینده ما تحت‌الشعاع شرایط موجود قرار خواهند گرفت.

ملایی با بیان اینکه مغفول ماندن نیاز جامعه به ورزش همگانی یکی از چالش‌هایی است که باید بیش از گذشته به آن توجه کرد، افزود: در سیاستگذاری‌های ورزشی کشور خواسته یا ناخواسته ورزشی که می‌تواند سلامت ملی کشور را حفظ کند به محاق رفته و در اولویت نخست نیست.

وی با اشاره اینکه در حال حاضر اولویت نخست ورزش کشور را ورزش قهرمانی تشکیل می‌دهد، یادآور شد: در بهترین حالت یک یا دو میلیون در حوزه ورزش قهرمانی فعال هستند که با رویکرد جدیدی که در توسعه ورزش همگانی به کار برده‌ایم، نگرش علمی و درستی نبوده است.

مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: بر اساس سرشماری سال ۹۶ مرکز ملی آمار ایران نزدیک به ۵۱ درصد از افراد پرسش‌شده ورزش می‌کنند که بسیاری از این افراد دارای ورزش ناکافی و یا با کیفیت کم بوده و ۶۲ درصد این افراد نیز ورزش نرم و پیاده روی داشته‌اند که ارتباطی با فعالیت‌های فدراسیون‌ها نداشته است.

ملایی با بیان اینکه شرایط موجود ورزش نیازمند مدل، برنامه و ادبیات جدید در حوزه ورزش همگانی است، عنوان کرد: نگرش جدید می‌توان کم‌تحرکی در میلیون‌ها ایرانی را اصلاح کرد و به سمت نهادینه شدن ورزش همگانی سوق داد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مسئله کشور برگزاری رویدادهای ورزشی نیست، گفت: امروزه با تغییر سبک زندگی و رفتار مردم مواجه هستیم و به تخصص‌ها و دانش جدید برای تبدیل رفتار کم‌تحرکی مردم به پویایی نیاز داریم.

مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان عنوان داشت: یکی از رویکردهای جدید وزارت ورزش و جوانان در راستای توسعه ورزش همگانی بازاریابی اجتماعی و کاهش موانع برای تسهیل مشارکت مردم در فعالیت‌های ورزشی می‌باشد.

ملایی با بیان اینکه به شکل توده‌ای نمی‌توانیم مردم را به سمت ورزش سوق دهیم، یادآور شد: در رویکرد جدید به دنبال درک مخاطب و شناسایی نیازها هستیم.

وی با تأکید بر اینکه باید گروه‌های مخاطب را شناخت و متناسب با نیاز آن‌ها توسعه ورزش همگانی را ترویج داد، خاطرنشان کرد: الگویی که وزارت تأکید می‌کند چهار سیستمی است که در دل بازاریابی اجتماعی نهفته است.

مدیرکل توسعه ورزش همگانی ایجاد جامعه فعال، محیط فعال، مردم فعال و سیستم‌های فعال را از راه‌های توسعه ورزش همگانی برشمرد و افزود: در حال حاضر ساختارهای ورزشی زیادی در کشور وجود دارد اما راه دسترسی مردم به آن آسان نیست.

ملایی با بیان اینکه باید مسئله سلامت و علت عدم مشارکت مردم در ورزش به اولویت اصلی خراسان‌جنوبی تبدیل شود، ابراز داشت: در این راستا باید  ائتلاف قوی و هم‌افزایی گسترده‌ای بین دستگاه‌های استان شکل گیرد.

نظرات کاربران